Nejrozsáhlejší prózou francouzského spisovatele Marcela Pagnola je jeho dvoudílný román Živá voda. Vrací se v něm, tak jako ve většině svých děl, do rodného kraje Provence, okolí městečka Aubagne blízko Marseille. V roce 1952 Pagnol svůj román sám zfilmoval pod názvem Manon od pramene.
O třicet let později francouzský režisér Claude Berri vytvořil novou dvoudílnou adaptaci. Scénář napsal spolu s Gérardem Brachem, ke kameře si pozval renomovaného kameramana Bruna Nuyttena. Také při hereckém obsazování měl režisér šťastnou ruku: pro Yvese Montanda byla role Césara jednou z životních příležitostí a Daniel Auteuil získal za interpretaci prosťáčka Ugolina francouzskou prestižní cenu Césara. Hvězdné obsazení doplňuje Gérard Depardieu a půvabná Emmanuelle Béartová.
Kraj kolem Aubagne, vyprahlé podhůří Alp, nedává jejím obyvatelům velkou příležitost k obživě. Vše závisí na dostatku vody a kvalitě půdy. Horké slunce a práce tvrdá jako kamení na polích, formuje charaktery lidí, kteří jsou často velmi neúprosní k sobě, stejně jako k ostatním. César se svým synovcem Ugolinem se těší, že lacino vykoupí majetek po zemřelém sousedovi. Jeho pozemek má totiž cenu zlata, je na něm pramen, o kterém nikdo neví... (oficiální text distributora)

Hapretor

Krásná příroda. Kruté podmínky na pěstování. Skvělé postavy - hlavně G. Depardieu byl skvělý. Taková naivka sečtělá, všechno jen z knížek, fandil jsem mu až do konce. Smutné a krásné. Uvidíme, jak to bude i s druhým dílem. ()

Evander

Kvalitní drama, jehož děj by se klidně mohl odehrávat u nás na jižní Moravě. Gérard Depardieu je pro mě velkým překvapením, neboť pro něj velmi nezvyklou roli ztvárnil naprosto bravurně. 80% ()

GMVajgl

Film o životě a souvisejícím: radosti, lásce, nenávisti, závisti, přetvářce a smrti. Vypráví o odhodlání, podnikatelském duchu, jednotě člověka s přírodou, na které je závislý, a hodnotě vody, bez které nic neroste a nežije. Vypráví o člověku a jeho schopnosti být milý, ale i krutý na svého bližního. Vypráví o střetu zájmů - ale popisuje ho z perspektivy obou stran, takže se i do obou může divák vcítit. Je to upřímný film, co chce především vyprávět příběh a dělá to správně - jednoduše a stručně. ()

Barak

Všechno naučené, všechno naplánované, teorie zmáknutá, ale "aplikace" už je těžší - excelentní Depardieu se o tom sám přesvědčí. Je to "hnusné".... 8.5/10 ()

dakarin

Viděl jsem napřed následující díl "Manon od pramene" a dobře tomu tak :-) Jeanovi od Floretty uděluji tři a kousíček, u mě je to pouze předskokan pro Manon, jisté rozprostření událostí. Vyjímečně mi do role nezapadl ani jinak oblíbený Depardie. Sledovat, jak pragmatičtí mazaní skauti utrápí naivního trdlíka a zničí jeho rodinu (bez ohledu na jeho podíl viny), mě doposud v nadšení nikdy neuvádělo a myslím, že po zbytek mých dní to nebude jiné... ()

anitae

Film o čekání na déšť, kde převládá neustálý pocit strachu i touhy. Smutné lidské osudy a zmařený život kvůli pěstování karafiátů... Hodnotím až po shlédnutí Manon od pramene - zde mi jednoduchý Kohoutek už místy doslova vadil. I přes pro mě překvapivý závěr hodnotím pouze 3+* - kéž by vznikl jen jeden film. ()

junxi91

Krásná Provence, kraj, do kterého Marcel Pagnol zasadil děj svých knih. Ale vše není úplně idylické, obzvláště, pokud jistý César se spoustou peněz a jeho dobrácký synovec Ugolin, který ale bohužel poslouchá více svého strýce, než své svědomí, chce získat pozemek s pramenem. Pozemek však zdědí jistý Jean, hrbáč a měšťák, zato však velice pracovitý a odhodlaný člověk. ()

Evushe

Krásná podívaná s Matkou Přírodou v hlavní roli:) Postava Jeana mi byla strašně sympatická a do poslední chvíle jsem věřila, že se mu to všechno nějak podaří.. Pak sem ale zjistila, že za týden mě čeká druhý díl a tak už se moc těším, jak jim to nandá Manon:) ()

Rodin

Strašidelně nádherná sonda do mezilidských vztahů, dokazující, že lidé nemající kozu a přející, aby tedy chcípla i sousedovi, nejsou žádnou českou specialitou. S nádhernou prosluněnou atmosférou kontrasuje temno v duších místních sedláckých parchantů, a přestože člověk stále čeká, že tohle nemůže dopadnout dobře, film nijak přehnaně nenapovídá a jen se bahní v neustále rostoucím dusnu... Geniální výkony evropských herců snad neponouknou americké producenty k natočení remaku přeneseného do Memphisu či kam. 95%. ()

Duke90

Nádherná ukázka špatných lidských vlastností a také příliš naivního dobráctví. V životě je ale velice těžké rozeznat "krysy" od přátel, protože lidé na rozdíl od krys vypadají často úplně normálně, přátelsky a chtějí nám pomoci... Nebo ne? Na to si musí každý přijít sám (bohužel). Já se řadím spíše k těm naivním typům a ač nejsem natolik houževnatý jako Jean v podání Gerarda Depardieu, asi bych v jeho situaci dopadl velmi podobně. Buďme tedy rádi za ty, kteří nás dosud nezradili a nejednají pouze ve svůj vlastní prospěch, ale mají třeba i upřímnou starost u druhé a chtějí být opravdovými přáteli. Yves Montand v pokročilém věku opět zahrál působivou ač odpudivou roli sedláka a zmiňovaný Depardieu udeřil přímo do srdce každého poctivého člověka. ()

RoninNiro

Človek "hrbáč" so svojou rodinou opúšťa mesto a spolu s nim svoje zamestnanie účtovníka. Jeho prekrasna žena zas opúšťa operu a verne ide za mužovým snom, žiť vo vysočine z práce vlastných rúk. Fakt, že Jean je hrbáč mu neuberá na sile ani odhodlaní a s nasadením si plní svoj sen, na splnenie ktorého však potrebuje životodárnu vodu. Netušiac, že len pár desiatok metrov nad jeho obydlím podlo upchal Cesar Soubeyran prameň sa ubohý Jean stŕha nosením vody od vzdialenej studne. Jean sa situáciu rozhodne riešiť vydolovaním vody zo zeme dinamitom, čo sa mu stane osudným pred očami jeho malej dcérky. Krutý Soubeyran so svojím incestným synovcom "kohútikom", ktorý je živým dokazom, že v Provence sa sobášili bratranci a sesternice, len aby sa nedelili nahrabané pozemky, si tak prídu na svoje. Všetko je však dočasu a vďaka Jeanovej dcére, ktorá vyrastie v prekrásnu devu po ktorej "kohútik" bažie, prichádza na scénu pomsta všetkým, ktorí sa nečinne prizerali nešťastiu Jeanovej rodiny. Jednoducho povedané nádherný film z nádherného prostredia s nádhernými citlivo vybranými hercami. ()

Shikunek

Celý film jsem si říkal, proč tento film vůbec natočili, když je celý o hospodaření. Herecké výkony jsou skvělé, ale pořád sem nedokázal pochopit, proč je tento film tak skvěle hodnocen. Ale když film skončil, uvědomil jsem si, že nejen sem se nedíval kolik je hodin, ale hlavně sem se od televize nedokázal odtrhnout. Poté jsem prozřel. ()

Pete

Obě části "L´eau des collines" viděny znovu po 10 letech, a musím říct, že je to totální klasika. Klenot! ()

cinema_cz

Berriho ceněný (z dnešního pohledu spíš lehce přeceněný) přepis první části románu Marcela Pagnola Živá voda. (Alena Prokopoková, Ci 07/2008) ()

Karpoff

Krásná filmová podívaná s výborným Depardieum jako hrbáčem a Auteuilem jako hamižným statkářtem,který je schopen udělat všechno pro to ,aby získal jeho hospodářství.Už se těším na pokračování románu ve filmu Manon od Pramene. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022