poster

Jean od Floretty

 • Francie

  Jean de Florette

 • slovenský

  Jean od Floretty

Drama

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1986, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  *****

  Kritický realismus může kvést i v naší době. Básník Provence Marcel Pagnol (1895-1974), který stojí v pozadí této filmové série, má svými pohledy do zřejmě meziválečné (?) jihovýchodní Francie, i Francie svého dětství, co nabídnout. Vrstevník např. našeho Jaroslava Havlíčka nebo výrazného představitele ruralistické generace Františka Křeliny či Švéda Moberga konfrontuje sluncem zalitou krajinu gaugoinovských či goghovských obrazů s nejpřízemnějšími pudy tamějších nejchamtivějších sedláků a statkářů. Dnes vyhynulý lidský typ je schopen všeho - i zničení slušného člověka. Trio Depardieu-Montand-Auteil v tomto tématu doslova exceluje; zvlášť silně působí Auteilova kreace sice přiboudlého, ale jinak stejně bezohledného jedince jako jeho neblahý strýc. Přidáme-li k tomuto triu čtvrté jméno, jméno slavného režiséra Clauda Berriho, jistota až geniální filmové kvality je takřka jistě zaručena. A s ní i nevšední divácký zážitek.(24.12.2010)

 • Snorlax
  ****

  Zub času si sice patřičně (nebo spíše nepatřičně) zahlodal na vizáži Yvese Montanda a odsoudil ho do role dědka, ale to nic nezměnilo na jeho sugestivním výkonu. Montand jako svině byl tak přesvědčivý, že bych mu nejraději nakopala pozadí. A Depardieu zvládl na jedničku s hvězdičkou svého zarputilého bojovníka za své právo zůstat na vysněném místě. A k tomu všemu kamera, která se laskavě rozhlíží i po těch nejhnusněji strmých kopcích a dodává divákovi naději, že by je snad i vyběhl bez zadýchání.(28.4.2012)

 • LiVentura
  ****

  Dvoudílný snímek o vodě v nehostinné oblasti Francie, o boji o vodu a smrti, která je všudypřítomná a často k ní vedou cesty zloby, závisti a sobectví.!(26.7.2009)

 • Chrustyn
  ***

  Krásné exteriéry, výborní herci, zajímavé postavy ale neskutečně pomalé a zdlouhavé vyprávění, které více sedí psané, než filmové podobě. Dokážu si to představit a stránkách knihy ale pro film se tenhle příběh nehodí.(10.11.2012)

 • xxmartinxx
  ****

  Chtělo by to víc přitlačit. Na to, jakou zlobu film ukazuje, se mu bohužel daří ukázat jen málo emocí. I tak velmi silný zážitek.(28.4.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace