Jean od Floretty

Jean de Florette

• slovenský

Jean od Floretty

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1986, 120 min

Zatím mám za sebou první část, a smekám nad vším, co Claude Berri dokázal. Atmosféra, prostředí, kamera, herci, a samozřejmě Pagnolův silný příběh, to vše na výbornou. Pochvala míří i do dabingového studia České televize, protože pánové Munzar, Donutil a Novotný rozhodně nezklamali. Kdo z nás by nechtěl žít v Provence a chovat králíky! Gerard asi nikdy nezažil víc fandění.(27.7.2014)

Filmový diptych Jean od Floretty / Manon od pramene je kinematografickým triumfem po všech stránkách, počínaje podařenými hereckými výkony (fascinující Yves Montand není zdaleka jediný), přes překrásnou kameru snímající kouzelné provensálské exteriéry a pečlivou výpravu, po nádhernou hudbu Jeana - Clauda Petita. Tomu všemu zkušenou rukou vládne režisér Berri, který i scény, jež by snadno mohly sklouznout k lacinému melodramatu, zručně kočíruje velice vkusným způsobem.(6.3.2009)

Občas se budím v noci ze sna při hrůzné představě, že bych se musel živit fyzickou prací. A neuklidnilo by mne ani to, že bych měl statistické údaje o počasí v kapse, protože jsem stejně naivní jako Jean. I já bych totiž zbaštil Ugolinovi jeho falešný úsměv a při únavných výpravách za vodou bych si nevšiml kudly ve svých zádech. Jenže Jean je na rozdíl ode mne plný optimismu, který je krásně nakažlivý a který ostře kontrastuje s jeho osudem. Bez odhalení rodinných vztahů ve druhém dílu to zase nijak zvlášť silné drámo není. A hodně mne zklamala scéna ve vesnici, ve které se Jean naprosto neadekvátně rozčiluje na vesničany, které potkal poprvé, což jsem nucen považovat za špatnou práci střihače, který mi nějaký předchozí konflikt musel ušmiknout.(5.5.2013)

Krásný film o sousedské závisti a nenávisti, které přinášejí jen zkázu a zlo. Přestože Depardieu není mým oblíbeným hercem, zde je jedinečný, stejně jako jeho nesmiřitelný soupeř Yves Montand.(20.6.2010)

Atmosferický film plný skvělých hereckých výkonů. Ani herci by ale nemohli takto vyniknout, nebýt skvěle napsaných postav v čele s titulním Jeanem, měšťákem, který zdědil zemědělskou usedlost na drsném venkově, kde se spolu se svou rodinou pokouší hospodařit. V tom se mu ale snaží zabránit místní statkář Soubeyran spolu se svým rozumem nepříliš obdařeným synovcem, kteří mají zálusk na jeho pozemky. Důvodem je voda, které je v kraji nedostatek a která tak hraje v životech postav i v celém filmu hlavní roli. Příběh v podstatě není moc originální, ale zasazením do zajímavého prostředí a hlavně postavami, kterým divák rozumí (i když je třeba nemá rád) film získává na atraktivitě. Kvalitní podívaná. 80 %(3.2.2016)