Jean od Floretty

Jean de Florette

• slovenský

Jean od Floretty

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1986, 120 min

Mám rád tieto rodinné ságy so silnými postavami.Najsilnejšou postavou je pracovitý a vzdelaný hrbáč, ktorého dokonale stvárnil G. Depardieu. Videl som s ním už mnoho filmov, ale toto je jedna z jeho najlepších, najsympatickejších a najvďačnejších postáv. Jeho pracovitosť a túžba po obyčajnej letnej búrke ma občas dojímala. Skvelé na filme je, že Depardieu má rovnako zdatného protivníka - D. Auteuila a ani ostatné postavy herecky nezaostávajú. Skvelý príbeh, výborná atmosféra a pokračovanie filmu - Mamon od pramene, je len o kúsok slabšie, ale ako celok je to úžasný a silný príbeh. 100%.(23.1.2016)

Výborný psychologický snímek. Těším se na 2.díl. To netřeba více komentovat, musí se vidět.(26.8.2008)

Marcel Pagnol ve svém románu inicioval hodně silný archetypální příběh a režisér Claude Berri (specializující se na adaptace velkých francouzských románů - mimo Živé vody adaptoval i Zolův Germinal) ho vhodně rezonoval a rozvrstvil - motiv člověka bojujícího proti intrikám svých bližních (zde nepřejících sousedů), v archetypu hada zahřívaného vlastní hrudí, i transgenerační pomsty patří k těm základním prvkům lidské empirické výbavy. Nezměrným přínosem je navíc zřejmě nejlepší role Gérarda Depardieu... Ve své jednoduchosti převelice silný příběh a stejně silný film, jehož vázaným pokračováním je druhý, neméně dobrý, díl nesoucí poetický název Manon od pramene...(26.8.2008)

Snáď v žiadnom inom filme nebolo lepšie stvárnené ono povestné "človek človeku vlkom". Myslel som, že ma od zlosti rozhodí alebo sa rovno rozlejem na kolomaž! Strýko a jeho synovec v bezbrehej chamtivosti a závisti predvádzajú šialené divadlo. Tomu sa v slovenskej ľudovej slovesnosti hovorí "sedí ako žaba na prameni" (a v tomto prípade to treba brať úplne doslova!). Chudák hrbatý Depardieu sa môže snažiť ako chce, nič z toho nebude. Iba ak záchvaty škodoradostného smiechu jeho "dobroprajných" susedov, ktorí ho bez jeho vedomia obrali o životodarný prameň. Akoby nestačilo to, že ho Boh potrestal hrbom, utrpenie mu pridajú aj ľudia. Verná manželka a krásna dcéra zdieľajú hrbáčovo nadšenie z roľníckeho života, ktoré je bohužiaľ vopred odsúdené k neúspechu a skaze. Film síce končí totálnou prehrou spravodlivosti a žiadny happy end sa nekoná, ale na to slúži druhá časť s názvom "Manon od prameňa". Tam už zákon karmy dokonale ukáže svoju moc, v podobe krásnej blonďavej Manon.(30.4.2013)

Jak dokáže být krásná a laskavá, ale zároveň krutá a zlá příroda, stejně rozporupulné a barvité bývají i lidské charaktery. Claude Beri mistrně natočil tento zdánlivě obyčejný příběh ze života na francouzském venkově a obsadil jej skvělými herci. Mám pocit, že Gérard Depardieu hrál snad v každém francouzském filmu, který jsem v poslední době viděla, ale v roli bývalého městského úředníka, který se s dojemným nadšením vrhá zvelebovat půdu svých předků a dobývat její bohatství za cenu jakéhokoliv osobního nasazení, mě dostal úplně nejvíc.(26.3.2014)