Jean od Floretty

Jean de Florette

• slovenský

Jean od Floretty

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1986, 120 min

Zub času si sice patřičně (nebo spíše nepatřičně) zahlodal na vizáži Yvese Montanda a odsoudil ho do role dědka, ale to nic nezměnilo na jeho sugestivním výkonu. Montand jako svině byl tak přesvědčivý, že bych mu nejraději nakopala pozadí. A Depardieu zvládl na jedničku s hvězdičkou svého zarputilého bojovníka za své právo zůstat na vysněném místě. A k tomu všemu kamera, která se laskavě rozhlíží i po těch nejhnusněji strmých kopcích a dodává divákovi naději, že by je snad i vyběhl bez zadýchání.(28.4.2012)

Výborný film s výbornými hereckými výkony. Ale také jeden z nejsmutnějších filmů, co jsem kdy viděl.(25.7.2005)

Atmosferický film plný skvělých hereckých výkonů. Ani herci by ale nemohli takto vyniknout, nebýt skvěle napsaných postav v čele s titulním Jeanem, měšťákem, který zdědil zemědělskou usedlost na drsném venkově, kde se spolu se svou rodinou pokouší hospodařit. V tom se mu ale snaží zabránit místní statkář Soubeyran spolu se svým rozumem nepříliš obdařeným synovcem, kteří mají zálusk na jeho pozemky. Důvodem je voda, které je v kraji nedostatek a která tak hraje v životech postav i v celém filmu hlavní roli. Příběh v podstatě není moc originální, ale zasazením do zajímavého prostředí a hlavně postavami, kterým divák rozumí (i když je třeba nemá rád) film získává na atraktivitě. Kvalitní podívaná. 80 %(3.2.2016)