Onibaba

„Příběh dvou žen, které ztratily lidskou tvář“ – pod tímto plakátovým heslem se objevil snímek Onibaba v našich kinech již v roce 1967. Ústředními postavami brutálně syrového příběhu z feudálního japonského středověku jsou dvě venkovské ženy, tchýně a snacha, žijící v pustině zarostlé rákosím, a jejich potenciální milenec. (oficiální text distributora)

topi

Minimalistický snímek oplývající nádhernou širokoúhlou kamerou a hudbou, která vytváří pohanskou a mýtickou atmosféru. Některé momenty překvapí svou syrovostí a brutalitou, nebo erotičností. Každopádně silný příběh, ve kterém mimo jiné hraje velkou roli větrem se pohybující rákosí, hypnotizující každé lačné oko prahnoucí po kvalitní japonské kinematografie let šedesátých. Věřím, že u nás to v kině tenkrát mezi záplavou budovatelských filmů musel být zážitek a hotové zjevení. ()

veronikav

Film u kterého jsem seděla se zatajeným dechem od začátku až do konce :-) Vzbuzoval ve mě spoustu různých pocitů - údiv(kam až člověk klesne) , očekávání(co z toho vyleze) , mrazení( z ponurosti) , napětí i trocha strachu (v závěru) ()

YURAyura

10/10 Tak horror to je podobne jako Marketa Lazarova ;]] se kterou to ma dost spolecneho - lidsky zivot nema valnou cenu a vztahy mezi lidmi jsou zdaleka nepostizene civilisaci... Atmosferu dela priroda susteni rakosi, bourka, chytra kamera... a maska. Pravda, kdyby v ni na me nekdo vybehl i ted, tak si urcite cvrknu. Presto, ze je cely pribeh v kostre docela predvidatelny, ja se bavil na detailech. ()

AlistairMir

Já se na Onibabu fakt těšil. Japonsko miluju a horory taky navíc na tento snímek všude samá chvála no není co řešit, říkal jsem si. Tak jsem si ho nadšeně pustil...a zjistil jsem, že je co řešit. Mě prostě ten příběh absolutně nevtáhnul, pár mordů, obě baby na zabití (i když snacha byla kus) a jedinej klad je ta maska a závěr. Chtěl jsem dát dvě, ale nechci plivat na kult až moc, takže jednu za masku, jednu za závěr a jednu, že je to japonský. Možná někdo někdy natočí pokračování s názvem Onidědek a to bude pecka. ()

Toj

Úchvatný minimalistický počin. Jsou nám předkládány nádherné temné obrazy z těžkých dob Japonska. Lidé kvůli přežití ztrácí lidskost. Syrová atmosféra, bicí, rákosí, pudy, lidské zrůdy a démoni. Doporučuji. ()

Foma

Ty bláho! S takovým minimem prostředků udělat takový divadlo! Zajímavý je udržování a stupňování napětí, pořád totiž hltáte, co se děje, přitom se toho zas tak moc dít přece nemůže - na poli rákosí a ve dvou chýškách :-)! To svědčí o velkej šikovnosti režiséra. Herci skvělí, syrovost, brunátnost Nobuko Otowy je až neuvěřitelná (byla to Šindóova manželka a můza), živočišnost a zároveň nevinnost Jošimury taky. Ta původní buddhistická legenda, v ní opravdu dojdou záchrany obě ženy, tedy de facto hlavně ta starší, protože mladší je nevinná už od začátku. Tady to není úplně tak jasný, Šindó je tvrdší :-), ale určitě mu jde o to, ukázat na okolnosti, který jsou v příběhu hlavním viníkem, zbabělost je taky neodpuštěná (viz postava Kei Satóa) a sobectví starší ženy je potrestáno, zda-li dostane ovšem ještě šanci, to je v příběhu spíše otevřený, jakoby řežisér chtěl, abychom si na to hledali odpověď sami. ()

GILLWANDER

Kto druhému jamu kope sám do nej spadne. Tak asi znie veľmi veľmi stará múdrosť a bohvie aká stará už je, ktorá skoro úplne vystihuje onibabu. Čiže matku, ktorá po strate syna nechce prísť o "družku" či slúžku? No to je jedno. Ale družku nejde zastaviť za doliezaním k jednému mužovi tak Onibaba vymyslí prefíkaný fígeľ. Keďže nechce prísť o pomocnú silu pri okrádaní koristi a ich ešte zabití musí zastaviť dievčinu démonickým prestrojením. Nasadí si na seba masku, ktorú získala vďaka "jame" a nejaký ten plášť cez seba prehodí a v noci keď dievčina uteká za milým sa môže strachom doslova posrať. Áno, tá maska je fakt desivá, najmä v noci pri daždi. No ale družku nezastaví ani démon a za milým sa rozhodne ísť viac krát. A taktiež viac krát beží o život naspäť ku chatrči, keďže démon zase "úradoval". Lenže keď sa žene maska pritisne pevne k tvári a nepustí (vďaka dažďu) bojí sa o svoju tvár. Družku po prevalení pravdy poprosí žena aby jej tu čertovskú masku dala fofrem dole. Maska ale dole nechce ísť no po tvrdom zákroku, kde už spopod masky tečie krv napokon povolí a odlepí sa od ksichtu starej ženy. No tvár, ktorú mala predtým je už dávno preč, teraz je z nej skutočný démon, alebo skôr ohava? Po tom čo zistí, že sa z nej stala ohavná stará rašpla začne utekať za svojou služkou a presvedčiť ju, že aj s rašplovým ksichtom je naďalej ľudská bytosť. No ľudská bytosť nekončí na dne jamy, kde končí každá zbytočnosť... Pre mňa trochu pochmúrny film s drobným náznakom hororových prvkov no v závere prekvapuje. Onibaba je svojim spôsobom odlišný film od žánrovo podobných. Má zvláštny strih, keď veje tráva a čudný zvuk pri tom hra je to mierne desivé. Ako u klasických čiernobielych filmov tak tu je skôr farba väčšinou čierna ako tma. Tváre protagonistov sú záhadnejšie a svetlo, ktoré vrhá na nich je zradné. Réžia samotného Šindóa je autorská, nikdy inde som film na takýto spôsob nevidel. Kvôli nadmernej pochmúrnosti a ďalším drobným technickým nedostatkom nemôžem dať maximálne hodnotenie. Takže ostávam pri 4*. 80% ()

gumli

Veľmi zvláštny film,skôr taká horrorová dráma,ktorá určite nesadne každému.Dej filmu sa odohráva v stredovekom feudálnom Japonsku.Sporé herecké zastúpenie.Žena so svojou svokrou celkom dobré spolu nažívajú,kým z vojny nepríde kamarát ženinho manžela a oznámi im ,že manžel mladej ženy a zároveň syn staršej ženy je mŕtvi.A tak skončí dobré spolunažívanie ženy so svokrou.Začína medzi nimi prevládať sexuálne napätie,pretože už dávno ani jedná nemala už dlho chlapa.Celý film sa odohráva vo vysokej tráve,ktorá neustále pod vplyvom vetra bez prestania šuchoce,takmer celý film.Veľmi silný,originálny film. ()

ilemas

Možná jsem tehdy na takový film nebyl vyspělý,ale vůbec mě to nenadchlo. Čekal jsem horor, vyklubala se neskutečná nuda. Možná až to uvidím znovu, přehodnotím. ()

honajz2

Tady holt zdejší nadšení sdílet nebudu. Má to sice dobře a celkem i chytře napsaný scénář, herecké výkony jsou taky slušné a kamera se z toho rákosového pole (dá se to tak vůbec nazvat?) se snaží dostat maximum. Navíc pár zajímavých scén v tom je a konec je podle mě hodně povedený. I s tou psychologií se tu nějak pracuje, sice ne úplně dokonale, ale pracuje. Ale i to je pořád málo na vytvoření silné podmanivé atmosféry u příběhu, který by bohatě vystačil na 30 minut a místo toho trvá minut sto. Fakt jsem od Onibaby čekal víc, hlavně jsem měl za to, že to bude nějaký psycho horor - můžete sice oponovat rokem vzniku, ale Kurutta ippeji je z roku 1926 a psycho to je - ale nakonec z toho spíš je drama s hororovými prvky. Drama, které se na mě zbytečně vleklo a spíš mě nudilo, než aby ve mě vzbuzovalo jakékoli další pocity. Nepopírám, své klady to má, ale na víc jak slabé tři hvězdy to fakt nevidím. Navíc mám pocit, že už to krapet zestárlo. Slabé 3* ()

Martin741

Genialne, japonsku kinematografiu mam - na rozdiel od cinskej a korejskej - coraz radsej. Kaneto Sindo natocil vskutku genialny film os tredovekych japonskych realiach. Dve vidiecke zeny ziju v rakosi biednym mizernym zivotom, ktory sa s nimi navyse nemazli, k tomu este surova atmosfera filmu a vyborna rezia - vidno, ze reziser sa pohral s kazdou scenou. Herci su akurat mne dost neznami : 100 % ()

ad

Velmi krutý film, ale označení horror nejspíš zavádějící. Což ale na kvalitě tohoto minimalistického příběhu nic nemění. Výborná práce se zvukem je zde již zmíněna a celé prostředí pole za chvíli začne působit opravdu stísňujícím dojmem. Ponita (a v podstatě celých závěrečných deset minut) je opravdu mrazivá!!! ()

BUD-SFIS

Asi se nekteri budou divit memu hodnoceni ale ten film, mne opravdu nebavil. Snazil jsem se zachytit syrovost, prirodu, rozmanity sexualni vztah ale nejak mi to neslo. Trocha tejemna, ktera tam byla, mne vzala za poslednich 5 minut to jsem mel krasnou husi kuzi ale tot vse. Bohuzel zbytek mne nebyl souzen. ()

zette

Film o trech postavach, dvou chatrcich a jednom nekonecnem lanu rakosi... Uzasny filmovy zazitek, hutna atmosfera a cista dokonalost ve vsech smerech. Netreba velkeho komentare. ()

WolfR

Onibaba je snad nejlepší japonský snímek, který jsem viděl. Neskutečný atmosférický, dobře natočený a na svou dobu velmi odvážný film, 5 hvězd. ()

daEmoNickY

TRAGEDIE http://cs.wikipedia.org/wiki/Tragédie (neverte tem kecum o 1-5ce , to si pry kdosi domyslel, snad v 18 stoleti ? http://www.famu.cz/docs ) (+) netlaci k pocitum (+) jak taky lide prezivali o valce (+) jeden dobre provedeny napad (-) utahane . ...... ROZBOR = SPOILERY Predpokladam, http://cs.wikipedia.org/wiki/Backtracking ze scenarista "dostal" tema lide ve valce, pripadne samoobsluhu nad zabitymi samuraji, co se vraceji z valky. Motivy +-Tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu az se ucho utrhne. Brneni je otravene a lepi k sobe maso (ale to je nepodstatny detail). Postavy 1) jama , k zbaveni se mrtvol, divak s ni pocita protoze pres ni postavy skacou jako o zavod - zbyva jen vedet kdo padne 2) Brneni , ktere odbavuji - a) zbytecne sceny prodeje jen vysvetluji co s brnenim delali a b) udrzeni povedomi o brneni (? aby si kazdej vsiml ze to neni jenom krovi ) 3) krupan, pouze pricina sporu mezi zenou1 a zenou2 4) zena1 5) zena2 - proc ne treba chlapi. Protoze zensky nesli bojovat. Ajo. 6) otravene brneni - nastroj pomsty ale hlavne neco co se na sberu podela. Neni to pri sberu breni ci zabijeni samuraju, coz jsem cekal. Pokud je to zamerne prekvapeni, tak ta otrava muze byt protoze si scenarista nekde precetl o zaleprovanych brnenich. ........ Zena2 se prevlekne do otraveneho brneni (1) aby vystrasila mladsi (2) a pak zakopla (bylo to ale protahnute) a spadla do jamy (3). ......... To ze se pouzije brneni ( viz masky a to jak vypadaji japonsti duchove!) pouzije jako prostrednik je zajimave. Take to ze si ho vubec zena2 oblekne. ...... Jama je a) dodana pozdeji, protoze koncu mohlo byt hodne a dulezite je straseni brnenim(2) b) je zamyslena od zacatku a pak se brneni pouzije jako prostrednik; zena2 v breni vypada jako vojak; koren je jen duvodem roztrzky a dale to de jako po masle .... Straseni brnenim(2). Mohlo vypadat strasidelne? Mohla to byt japonska pohadka co scenarista slysel. ....................... Pohyb 1) uvedeni jamy + sberu brneni 2) prichod krupana 3) roztrzka +- dcera opousti matku s krupanem 4) otravnene brneni; vnukne matce napad ze vystrasi povercivou dceru (premlouvala ji i predtim, proto to nepusobi tolik neprirozene?) 5) matka strasi dceru a spadne do jamy. .... Jama otevira a uzavira pribeh. Jasne ze jo http://www.youtube.com/watch?v=_EZcpTTjjXY . .............................. Film si vystaci tak na 10 minut? ()

Courtemanche

Zajímavý film, kde koho bezpečně unudí, ale vydržel jsem do konce a nelituji toho. Zázrak ale za 84 % to pro mě není, spíše od více japonsky orientovaných diváků bude dostávat lepší hodnocení. Uživatel belldandy podle mě celkem trefně napsal to na co jsem myslel i já, a líp to asi dohromady nedám, jeho slova zněli takhle (jen pro případ kdyby to smazal) : ,,Syrový až trochu hororový příběh ze starého Japonska se pohybuje kdesi v rozmezí mezi historií, krvavou pohádkou a mýtem.,, 3,5/5 ()

LFŠ 2006: Let č. 93 a iné pecky

LFŠ 2006: Let č. 93 a iné pecky

17.07.2006

Organizátori 32. ročníka Letnej filmovej školy v Uherském Hradišti predstavili v stredu 12.7. definitívnu verziu programu, takže môžme pokojne vyhlásiť, že ukrýva skutočne zaujímavé perly - stačí sa… (více)