Sparta

Kontroverzní snímek Sparta byl uveden na soutěži filmového festivalu v San Sebastianu poté, co byl jen několik dní předtím stažen z programu filmového festivalu v Torontu. Už jméno samotného tvůrce spolu s námětem naznačují, že půjde o hutné, provokativní a komplikované dílo. Snímek vypráví příběh čtyřicetiletého pedofila Ewalda, který se potuluje po několika malých městech v rumunské Transylvánii, kde hledá uspokojení svých tužeb, ale zároveň se snaží ovládat a neřídit se svými pudy. Ve zchátralých domech buduje „judo centra“, která se stávají zvláštním útočištěm pro mnoho dětí mimo domov, které je navštěvují, protože většina jejich rodičů jsou alkoholici, kteří je zneužívají. Sparta navazuje na snímek Rimini a vytváří spolu s ním dvoudílný příběh o dvou zcela odlišných synech bývalého nacisty stiženého demencí (Hans-Michael Rehberg ve své poslední roli). Jde o drsný, na hranici odpudivosti balancující, ale zároveň podivně působivý portrét člověka, který se snaží nepříliš úspěšně bojovat se svými vnitřními démony. Příběh ztracené duše, tuláka, viníka i oběti. (Film Europe)

zolo

Ano, je to hutné, provokativní a komplikované dílo, které nastoluje morálně-etické otázky. Cením, že tvůrci nemoralizují, nesoudí a nevzývají otřepaná klišé. Nechávají na každém z diváků, ať si na tyto nevyřčené otázky odpoví sami. Za to dávám i pátou hvězdu. ()

SAINTS

Ulrich Seidl, jeden z najúspešnejších aj najodvážnejších rakúskych filmárov, provokuje diváka k otázkam, ktoré by si iste radšej nekládol. Sparta nie je prvým a iste ani posledným filmom na tému pedofílie, no hoci diváka nemučí priamym vyobrazením jej fyzických prejavov, emočne ide až na hranu znesiteľnosti. Zmes protichodných emócií od opovrhnutia cez ľútosť až po chvíľkové povzbudzovanie Ewalda je pre diváka rozporuplným zážitkom. Ewald je desivý pre svoju nepredvídateľnosť, ale najmä pre všetko, čo predstavuje, hoci sa tomu aj sám bráni. Klásť si otázku, či napokon starostlivý pedofil s dokonalou sebakontrolou nie je pre deti menej nebezpečný než opitý otec s remeňom v ruke je, skrátka, zvrátené. Seidl sa nikdy nebál pichať do osieho hniezda. Obdivuhodný je aj výkon Georga Fridricha v ťažkej, obrazne aj doslovne obnažujúcej úlohe. Pre mnohých ľudí bude jeho otvorenosť či dokonca empatia k hlavnému hrdinovi za čiarou. ()

Germanicvs

Smutný a zároveň dost realistický příběh pedofila Ewalda, který se snaží najít své místo na slunci na rumunském venkově. Syrově čisté Seidlovo dílo nekouká na svět růžovou optikou, ale naopak si troufne zachytit tíživou atmosféru rakouského domova důchodců bez špetky emocí, kde ještě přežívají vzpomínky na nacistickou minulost. Odhaluje otřesný stav vylidněného rumunského venkova a sonduje životní trapasy člověka s jiným pohledem na svět, než jsou standardy tzv. normality. ()

blondboss

Podobne ako v prvom snímku Rimini, sa Seidl rozhodol zabrdnúť do ďalšej tabuizovanej témy, a to svojským spôsobom. V mnohých ohľadoch mi preto tento režisér pripomína Larsa von Triera, ktorý nemal problém otvárať kontroverzné témy ešte kontroverznejším spôsobom. Sparta je v podstate akýmsi profesorským pohľadom na problematiku pedofílie ako takej, ktorý ale mne vôbec nesadol. Pozerať väčšinu filmu na niečo ako detský tábor a aktivity v ňom mi ozaj nepríde ani trochu zaujímavé a navyše hlavný hrdina bol neskutočne nesympatický, ale to bolo asi aj zámerom. 45 % ()

Dawe2

Především je film velká nuda skoro o ničem. Postava otce je prakticky zbytečná a jen prodlužuje už tak (na daný děj) přepálenou stopáž. Počínání Ewalda je za hranicí vkusu, byť nikdy přímo neublížil a nezaslouží si plné odsouzení. Těžko se ale pak může divit průběhu událostí. Navíc po scéně z koulování bych mu prostě nevěřil, je nevyrovnaný a nemá sám sebe pod kontrolou, ani to nemá v hlavě srovnané. Obdivuji odvahu se do takového filmu pustit, nicméně to nic nemění na faktu, že je to pro běžného diváka prostě velká nuda. A to by být film neměl. ()

katakomb

Musím uznat, že se tvůrcům povedlo mě dostat přesně tam, kam chtěli - cítil jsem lítost, nepohodlí, marnost, zoufalství, náklonnost, odpor, vztek i úlevu. Syrovost tohoto filmu měla podobně nakopávací efekt, jako dvojité espresso.. jenom se zamýšlím nad tím, jestli bude podobné i schéma jeho působení: rychle nakopne, nabudí, rozproudí krev, ale po čase stejně rychle odezní a nezanechá po sobě ani stopu. Připomnělo mi to české V síti - ukázat perverzi ve vší syrovosti a bez skrupulí, film všechny musí šokovat.. O širším, trvalejším přesahu (tedy pro mě hodnotnějších kvalitách) filmu ale mírně pochybuju ()

StandikK

Ble, ble, ble... Ne film, ale to, co dopouští zákon. Pedofil si chodí po světě a ještě si dál užívá své záliby. ()

StaryMech

O chlup mladší dvojče "Rimini" (oba snímky měly původně tvořit jeden celek) se věnuje nepoměrně ožehavějšímu tématu. Dělá to možná ne v každém okamžiku docela přesvědčivě,  zvlášť co se týče činnosti Ewaldova džudistického oddílu, ale celek nám myslím předvádí jednoho z nejzajímavějších evropských režisérů na tvůrčím vrcholu. Georg Friedrich, postrádající chlapské kouzlo Michaela Thomase, je v hlavní roli o to dojemnější. Divím se, že žádný z mnou přečtených příspěvků si nevšímá motivu, který Seidlovi určitě nemálo ležel na srdci - postižení obou bratrů náckovskou výchovou. Nakonec si neodpustím poopravit radkatejkala, s nímž jinak ve všem souhlasím. Ten báječný vtip zní v mně známé verzi takhle: "Jaký je rozdíl mezi pedagogem a pedofilem? Pedofil má děti rád." ()