Pitryx

Klasicky dávám dvacet za pár dobrých efektů. Dějově to bylo takové pomíchané a dost slabé. Snad by to ani nemělo do série s Daninským patřit, protože se tu jen mihne a hlavní postavy s ním nemají nic společného. Závěrečné odhalení mne skutečně překvapilo. Bohužel, sehnal jsem jen hnusnou kopii, kde nešlo poznat, zda to na lidském krku je hlava nebo nádor. Ale toto se v hodnocení neodráží, za to filmaři nemohou. ()

Gorehound

V podstate dosť ambiciózne skĺbenie Naschyho hororovej minulosti, s troškou gialla a tak trochu WTF záver. Krásna lokácia sídla a lesov okolo, Munro stále sexy, občas vydarené a snaživé gore, a vôbec nie zlý príbeh. Zráža to nevýrazná klávesová hudba a sem tam uponáhľanosť. Ale Naschy určite robil čo mohol, a pre eurokult fanúšikov je to aj tak lahôdka. ()

Kusko.t2

Scenáristická maga šialenosť a nostalgická prehliadka kostýmov Paula Naschyho pod názvom “El aullido del diablo“, je pravdepodobne ovplyvnená smrťou otca, o ktorého ikona španielskeho hororu prichádza. Vďaka filmu z produkcie “Freemont-Nasch International“ si stratu blízkeho príbuzného Naschy pripomína všadeprítomným otcovským podtextom (vrátane flashbacku na smrteľnej posteli). S odstupom času sa “El aullido del diablo“ môže javiť ako predzvesť odchodu samotného Paula Naschyho, ktorý sa prostredníctvom scenáru, réžie a spomienkovej témy, lúči s filmovou kariérou, v roku 2009 už aj so životom samotným po rakovine pečene. Ale späť k filmu. Paul Naschy ako Hector Doriani – trpkosťou sužovaný vyslúžilý herec, o ktorého v súčasnosti nie je záujem, bol vždy iba menším a vyblednutým tieňom staršieho a na poli filmu úspešnejšieho brata Alexa (hrá tiež Paul Naschy). Utrápený Hector na okolitý svet už úplne zanevrel. Spolu so svojim malým synovcom Adriánom (Sergio Molina – syn Paula Naschyho), obýva chladné kamenné panstvo kdesi na okraji Španielska. Tu môže nerušene laškovať s náhodným rozptýlením v podobe ženských aktov nostalgicky ako Rasputin, Fu-Manchu, Guilles de Rais, Barba Azul, či rúbať drevo ako trpaslík so SNEHULIENKY. Keďže jeho mladší synovec Alex nie je vďaka veku ešte zasvätený do tajov spojenia muža a ženy, musí si nájsť inú zábavu. Na aktivity chudobná až biedna pustatina, ho núti hľadať zmysel života vo svete fantázie – v NEKONEČNOM PRÍBEHU oblúd, ktoré stvárnil na striebornom plátne počas plodného života Alex. Okrem čítania klasických magazínov o horore (titulka THE WOLF MAN, 1941), pozerá filmy a vylepuje plagáty na stenu nad posteľ. Následne do sveta živých prichádza mŕtvolny Alex ako obluda Frankenstein, Mr. Hyde, Fantóm opery, vlkodlak Waldemar Daninsky, Quasimodo, Diabol, či ako záhrobný zjav v bielej plachte (všetky postavy hrá Paul Naschy). Niekto ale začne zabíjať. Pohoda sa narušuje. ### Šialené? To ešte nič nie je! Bohatú odkazovú stránku okrem spomínaného množstva rozdielnych charakterov reprezentujú odkazy na filmy ako THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE (1974), REAZIONE A CATENA (1971), THE OMEN (1976). Osobne som si spomenul aj na známeho predstaviteľa zombie filmov ZOMBI 2 (1979), či vďaka exploitation vložke na Cravenov THE LAST HOUSE ON THE LEFT (1972). Šialené? To ešte nič nie je po druhé! “El aullido del diablo“, titul známy aj ako “Howl of the Devil“, sa pôvodne natáčal v anglickej zvukovej stope. Od zámeru sa ale za chodu upustilo. Anglická verzia orientovaná na trhy v Spojených štátoch nevzniká. Španielska produkcia ostáva pekne doma a pripája sa veľmi jemne ku voľnej werewolf sérii odštartovanej v roku 1968 titulom LA MARCA DEL HOMBRE-LOBO. Veľmi jemne preto, že sa tu Waldemar Daninsky ako vlkodlak objaví iba na pár sekúnd. A už som spomínal, že “El aullido del diablo“ je vlastne predstaviteľom španielskej odnože slasherov? Nie? Je to prekvapujúco tak. Čiže nečakaný odklon od zažitej žánrovej kategórie na akú sme boli v predošlých vydaniach zvyknutí. “Savini-ovské“ gore vraždy vrátane brutálneho úvodu rozrezania krku obeti, sú bezpochyby ozdobou filmu. O iných zložkách sa to povedať ale už moc nedá. K zaujímavosti “El aullido del diablo“, ktorého nakrúcanie trvalo 4 týždne, patrí aj distribučná história, resp. nehistória. Po uzavretí projektu zomiera pri autonehode tragickou smrťou Miguel Tudela – filmový distribútor, pri návrate do Paríža. Nie je distribútor, nie je vydanie. Film zapadá prachom v archíve. Roky plynú. Na začiatku 90-tych rokov je kópia predaná verejnoprávnej španielskej televízii. Okrem toho v septembri roku 2000 sa film dostáva na festival “Estepona International Horror and Fantasy Film“ za osobnej účasti Paula Naschyho. Nič viac, nič menej. Aspoň do týchto chvíľ. () (méně) (více)

corpsy

Už ako neraz u mňa, či celkovo v histórii žánru, nejakú peachovinu zachráni z hnoja samotný záver. V tomto prípade je pred finále len nejaká trápna rozprávka na dobrú noc s pár vraždami a samozrejme aj z deja plynúcich hlúpostí. Posledné minúty tak pôsobia ako z iného filmu. Paul Naschy viditeľne melie z posledného, aspoň že sa to isté nestalo aj maskérom tohto snímku. ()