Podezření

• USA Under Suspicion (více)

Ulice tropického přístavu San Juan, na ostrově Portoriko, jsou zaplněné k prasknutí. Koná se tu tradiční festival. Ti, co se veselí ani netuší, že ve městě došlo k dvěma závažným zločinům. V obou případech se stala obětí nezletilá dívka, kterou pachatel před smrtí znásilnil. Bohatý právník Henry Hearst se chystá se svojí o mnoho let mladší ženou Chantal na dobročinný večírek, když se ozve telefon, kterým ho policejní kapitán Victor Benezet vyzve, aby se krátce zastavil na policejní stanici k doplnění výpovědi. Hearst totiž objevil a ohlásil druhou vraždu. Banální vyšetřování se postupně mění v celonoční křížový výslech, při němž je konfrontována i Chantal. Je tu řada indicií, nasvědčujících, že ctihodný a vážený zastánce práva bude postaven mimo zákon. Ve chvíli, kdy se Hearst pod tíhou argumentů dozná, a Chantal připustí, že si dávno všimla manželovy slabosti pro dospívající děvčátka, dostane kapitán Benezet do rukou nezvratný důkaz. Svědčí ve prospěch Henryho Hearsta... (oficiální text distributora)

Antaeus

5 obvykle dávam iba filmom, ktoré si po dopozeraní môžem ihneď pustiť znova a vychutnám si ich rovnako, ako po prvýkrát. Keď ale ide o dielka, kde je pointa tým hlavným ťahúňom, nedávam za 5, lebo.. no logicky už ma prekvapko nečaká. Ale tu urobím výnimku, nakoľko a) film je tu podhodnotený a b) ako fanúšik "roomoviek" som bol z filmu nadšený! Herecký koncert v dvoch miestnostiach. Mňamka.. ()

mortak

Za prvé si film neujasnil, čím chce vlastně být. Začíná jako kriminálka, výslech se rozjíždí, ale posléze přejde do psychologie a rozebírá manželství, kde postarší muž si vezme sotva zletilou dceru svého přítele, která v něm viděla skoro boha, jenže zlatý nátěr časem oprýskal. Ale zádrhel je v knižní předloze, která už svým názvem Brainwashing nastiňuje závěrečný zvrat. A zde je druhý renonc - taková náhoda, že byly zavražděny zrovna dívky, které Hearsta přitahovaly - no, no. Film je natočen velmi zručně, zahrán skvěle, jenže když už je mizerná knížka, zlato z ní nevykopete. ()

Iroquaise

slabší odvar francouzského originálu...postrádá to patinu a náladu původního filmu, herci jsou solidní ( hlavně Gene Hackman), ale stylově je to vlažné... i přes některé nápadité rekonstrukce, konkrétně pak nápad - i když nikterak originální - zpřítomnit vyšetřovatele v retrospektivách a provázat tak retrospektivy ( často fabulované) se scénami přítomnými...celkově to ale působí více jako konstrukt, prohédnutelný mechanismus a závěr je daleko méně hořký a pochmurný... ()

cubajz

když zestárlému právníkovi volá kapitán policie, aby se na 10 minut stavil na stanici, že pouze potřebují upřesnit něco ve výpovědi o nálezu mrtvoly malé holčičky, tak právník netuší, že se stal hlavním podezřelým... v jeho výpovědi nacházíme stále větší trhliny, společně s policisty vstupujem do jeho vzpomínek na celou událost a v podstatě sledujeme alternativní minulost (mimochodem tyto scény se mi na filmu líbily nejvíc) a spějeme k šokujícímu doznání. Ale můsím říct, že jsem čekal brutálnější psychický teror, zas taková síla mi to nepřišla... a Monica Bellucci je v tomto filmu vzkutku andělská ()

honajz

Film vystaveny na atmosfere a dialozich, ktere postupne odkryvaji tajemstvi vrazd, k nimz doslo v pristavnim meste. Vse zkombinovano s festivalovym ruchem v ulicich a se skvelymi hereckymi vykony. Film je však zbytečně dlouhý, skoro dvě hodiny, na to málo možností a odhalení, které nabízí. Zvrat přijde jen jeden, a spíše očekávaný. Více bych třeba ocenil, kdyby vraždil ten mladý polda, a to jen proto,. aby se dostal Monice do kalhotek a případně jí i sobě finančně přilepšil. Takhle je to jen who-done-it rozhovor s nijak velkou gradací, trochou sociálního podtextu a trochou zamyšlení nad manželstvími a ženami. ()

• Na fotkách za stolom, keď Morgan Freeman vypočúval Gene Hackmana, bol skutočný guvernér Portorika Pedro Rossello a na ďalších fotkách bol policajný superintendent Pedro Toledo. (Arsenal83)
  • Na začiatku si Hearst (Gene Hackman) opakovane mýli Owensovo (Thomas Jane) meno a stále ho oslovuje "Obie". Ide o hlbšiu urážku, ktorá odkazuje na skutočného policajta Williama Obanheina. Obanhein zatkol Arla Guthrieho v Stockbridge, MA za znečisťovanie miesta odpadkami v roku 1965 a niekoľkokrát hrubo prekročil svoje právomoci, keď za takto málo závažný priestupok Gutrhieho spútal, hodil do cely a tam mu nechal odstrániť toaletu, aby sa nemohol obesiť. Incident bol sfilmovaný v Alice's Restaurant (1969), kde Obanhein si vo filme zahral sám seba, pretože, ako povedal: "Radšej budem sám vyzerať ako hlupák, než aby niekto iný hral mňa ako hlupáka." (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v San Juan (Portoriko) vo februári 1999. (Arsenal83)