Proton!!!

(divadelní záznam)

Vydejte se po stopách jedné z největší hudebních záhad české historie. Záznam jevištní rozhlasové reportáže o objevu nadějné kapely, která se nestihla proslavit, zavádí diváky do prostředí ostravského undergroundu 60. let 20. století. Herci divadla Vosto5 a frontman hudební skupiny Midi lidi Petr Marek objevují dosud ztracené dobové zvukové nahrávky i mnohá odhalení o současných hudebnících, jejichž osudy byly s hudební kometou Proton nečekaně propojeny. (Film Naživo)

honajz2

Jak někde účinkuje Petr Marek, je jasné, že půjde o něco undergroundového. A taky že jo, jenže od Protonu mě odrazovala jména většiny účinkujících (především Jiří Havelka a pak také Viktor Tauš jako režisér) a tak jsem nečekal moc a šetřil si to na chvíli, kdy přijde chuť. Ta přišla a hned po úvodní reklamě jsem toho litoval, protože ta byla tak šíleně trapná a pseudointelektuální, až jsem si říkal, zdali to ve skutečnosti není Havelkův projekt, protože on takhle tupý humor má. Naštěstí se mi pak ale potvrdilo, že ne, a že obsazení Petra Marka do hlavní role není jen tak a jeho spolupráce na scénáři tu je znatelná víc než dost. Proton!!! je experimentální divadelní hra, vlastně rozhlasová přenesená do formy divadla (jestli se nepletu, tak na stejném principu funguje Rádio Ivo? ačkoli tam je možná opačný) a ačkoli se zdá, že nemá smysl sledovat obraz, tak je to naštěstí mýlka, protože i v něm se děje dost věcí navíc. Celý ten hudebně-mysteriózní příběh je propracovaný docela slušně, graduje poutavě a většina gagů naštěstí funguje a baví, dokonce ani Havelka to moc nekazí, Markův inteligentní slovní humor naštěstí nevyprchal (a je poznat, že z Dekadentního divadla Beruška sem dostal víc než dost) a dost mě překvapil Ondřej Cihlář, který mě vždycky přišel podobně trapný jako Havelka, ale jeho fóry a role zde překvapivě fungují. Bavil jsem se docela slušně a užíval si i šíleně strohý, ale přitom kreativně pojatý divadelní look. Byl jsem z toho skoro až nadšený, dokud se děj nepřesunul do zapomenutého ostravského metra, protože tam už nápady vyloženě začaly docházet a mimo setkání Protonu ve stylu Beatles na střeše už to v posledních 25 minutách nepřišlo s ničím tak zajímavým jako doposud. Ačkoli ano, úplný konec má něco do sebe a nápad na jeho provedení mě vyloženě pobavil, ale přijde tak moc out of nowhere, že se do celku vůbec nehodí, i když má být jen fórem. Čtyři hvězdy tomu ale nechám, protože jinak se mi to líbilo a dobrých nápadů to má i tak dost. A Viktor Tauš jen režíroval záznam, takže se na tom nijak víc (naštěstí) nepodílel. Slabé 4* ()