Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

mchnk

Tinto Brass a Bob Guccione spojili síly a pozvali nás na velkolepou a nádhernou velmi detailní prohlídku pohanského Říma. Precizně zpracovaný obraz římských radovánek i hierarchie vládnoucí garnitury. Vládci, považující sebe sama za polobohy. Ale i sloužící člověk bez identity...otrok i hračka k uspokojení vlastních potřeb. Politika jednoho diktátora se dnes změnila v politiku jedné korporace. Zůstává i zrada. Ta je základem všeho "bratr zabije bratra, který zabil svého otce, který zabil svého syna. Osud." Zvrácené smýšlení, dokázali římští vládci změnit ve skutečnost. Příkladem za všechny je Tiberiovo monstrózní, sexuální panoptikum. Caligula byl odraz nejtemnější stránky lidské duše. Nelítostné děcko, které si hraje s hračkou jménem Řím, a které má občas slabé chvilky. Dejte mu na hlavu korunu a on Vám ukáže, jak si představuje neomezenou moc. Ve své době je rozdělení na dvě verze naprosto logické. Dnes, kdy je porno všude kolem nás, je možné vychutnat slastnou historická podívaná s tímto výborným pornografickým prvkem naprosto dokonale. Malcolm je bez komentáře, svou roli si užil skvostně a zanechal zde jeden ze svých životních výkonů. Nekompromisně realistický film. Toto se v Tobě člověče skrývá...? ()

akisha

Alibistické 3* s tím, že tentokrát se mi nepodařilo jednoznačně rozlišit, jestli je film pouhou provokující exhibicí, kdy tvůrci spoléhali na fakt, že stačí naplnit 156 minut filmu asi tisíci záběry na nahotiny a brutalitu a zbytek se udělá sám. Nebo jestli je to dokonalý a pravdivý odraz doby a tamních zvrácených poměrů. Zůstala jsem s názorem na půl cesty mezi oběma možnostmi. Jedna věc je ale jasná - Malcolm McDowell podává vynikající výkon, jasně zastiňuje všechny ostatní a hlavně jemu jdou moje tři hvězdy. ()

sud

Viděl jsem verzi, která čítá 103 minut. Když to vezmu tak či tak, "Caligulu" bych erotickým filmem nenazýval. Objevuje se zde sice hodně nahých a erotická atmosféra je chvílemi dosti patrná, jedná se všehovšudy o historický film. Tinto Brass se od původního - 156 minutového snímku distancoval, protože bez jeho zásahů a vědomí do filmu pustili spoustu pornoscén, které měly s dějem pramálo společného. Ta 103 minutová verze je zřejmě ta podle režisérových představ. Snad jediný film s vyšší ambicí od tohoto tvůrce neškodných eroťáků a prasečinek. Skvělý Malcolm McDowell - myslím si, že si režisér nemohl vybrat do hlavní role nikoho lepšího. "Caligula" je prostě historický film, který se s ničím netají. Takže pokud vám nevadí pár obnažených pohlavních orgánů, grupnsex a k tomu pár useknutých hlav, máte šanci, že se vám bude film líbit. Ale prostě žádný kentus nečekejte, není to odvážnější než seriál "Řím". 80%. ()

Ant

Film, na který se mnoho lidí dívá s nechutí a považuje ho za hotový nevkus. Nevím, jak moc se s tímto názorem stotožňuju, nicméně je třeba ocenit snahu, co nejvíce přiblížit Caligulovu vládu, což se do jisté míry podařilo a to hlavně zásluhou McDowella, kterému to šílenství přímo sršelo z očí. Tak jako tak mě to až příliš často nudilo, a to považuju za problém i u sebekontroverznějšího filmu. ()

Marek1991

Brutálne zobrazenie starovekého pohanského sveta, no obávam sa, že v mnohom možno reálne. Po určitej dobe ma to dokonca znechutilo, no režisér sa zjavne nehanbil a nebál a tak vznikol jeden z najbláznivejších a podľa mňa aj najčudesnejších filmov histórie, lebo v mnohom mi tam ušlo o čo išlo. Porno s dejom by sa to občas dalo nazvať, no mne to prišlo v mnohom smutné a skľučujúce. ()

• John Gielgud byl původně obsazen jako Tiberius, ale nakonec přijal jen menší roli Nervy. (Kulmon)
  • Americká asociace filmů zařadila snímek do kategorie X. (Zetwenka)
  • Necenzurovaná verzia sa objavila až o 29 rokov neskôr, a to už je naozaj celkom regulárne porno. Film sa so svojim rozpočtom 17,5 miliónov dolárov zaradil na prvé miesto ako najdrahší pornofilm doterajšej histórie. (Raccoon.city)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)