Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

gogo76

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%. ()

Mr.Apache

Kontroverzní, ale velice zajímavý a vzrušující počin. Tinto Brass úspěšně (a odvážně) namixoval historický snímek s pornofilmem. V tomto provokativním duchu pokračoval i při obsazování rolí: V těch hlavních se představují kvalitní shakespearovští herci (Helen Mirren, Peter O´Toole) a ve vedlejších (neboli "rolích na tělo") zase modelky z Penthousu. Tehdejší idol mladých rebelů, Malcolm McDowell, byl pak jako Caligula vyloženě trefou do černého. Tak sympaticky drzé filmy dnes už (alespoň v hlavním proudu) nevznikají. ()

NinadeL

Ze všech těch filmů, které kolem sebe mají auru neskutečnosti, zla, orgií, zakázaného ovoce a je nejlépe je vidět velice záhy, aby mravní výchova mládeže byla zachována, jediný Caligula je skutečným pokladem. Dokáže si podržet zaujetí po látku, neochvějně předvádí nádhernou kombinaci předních herců své doby s profesionálním komparsem Penthausu. Zatím nebyl natočen lepší film z nejslavnější éry prvních císařů. Mladý Botička si užívá se svou sestrou Drusillou, pochlebuje dědečkovi Tiberiovi, a netrvá to dlouho a i z Botičky se stává císař Caligula a jeho čtyřletá vláda plná extrémů může začít. Symbolicky se kdesi v koutku schovává Claudius a kdysi povolná Caesonia se stává matkou Caligulova rodu. Jednou z nejšílenějších scén se stává požehnání novomanželům, která vyvrcholí císařským bordelem s manželkami senátorů. Mezitím jsou ale také láskyplné scény smíření Drusilly a Caesonie a pověstné povýšení koně na senátora. Fantastická atmosféra umě pracuje s barevnými filtry, skvělou hudbou a nádhernými kostýmy. Jaká to škoda, že dnes je například taková Helen Mirren oceňována za zcela jiné role. ()

Šandík

Vizuálně nesmírně působivé, ale přesto zcela nepřesvědčivé. Caligulovi nepomůže výborné herectví ani množství rafinované, ovšem taky perverzní a dekadentní erotiky. Všechno je spíše pouze efektní a nakašírované, ovšem uvěřit tomu nelze. A to nemluvím o tom, že ani použité kostýmy, výprava nebo ty úžasné interiéry nemají s historickou realitou mnoho společného. Problém je už v tom, že všechno to, co nám Tinto Brass s takovou samozřejmostí servíruje smrdí pozérstvím a neuvěřitelností. Stačí použít prostou logiku, aby to v některých chvílích vyšlo najevo dosti jasně. Třeba jenom ty chlípně přichystané špehýrky v ložnici císaře... Seriál Já, Claudius dané téma rozehrál daleko přesvědčivěji, přestože měl k dispozici podstatně menší rozpočet a navíc nebyl věnován zdaleka jen Caligulovi... 5/10 ()

Rex Mundi

Aj keď tento film je veľmi zvláštnou a kontroverznou zmeskou porna a histórie, možno práve o to je dôveryhodnejší. Veď staroveký Rím dokázateľne holdoval tu stvárnenému sexuálnemu životu! Videla som ho dávno, ale trúfam si tvrdiť, že Malcolm McDowell aj Peter O'Toole podali výborné herecké výkony. Rozhodne si myslím, že tento film sa historickej realite blíži oveľa viac, ako absolútna väčšina takzvaných historických filmov. ()

• Maria Schneider byla obsazena jako Drusilla a natočila i některé scény, ale při sexuálně scéně s Malcolmem McDowellem z natáčení odešla. (Kulmon)
  • Poslední scéna se točila na Silvestra a herci včetně komparzu si stěžovali na velkou zimu. (Rodriguez)
  • John Gielgud byl původně obsazen jako Tiberius, ale nakonec přijal jen menší roli Nervy. (Kulmon)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)