Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

solskjaer

Pro mě absolutní spokojenost. Moc se mi líbí že tvůrci tohoto filmu se vůbec nebáli kritiky, kterou samozřejmě mohli čekat od puritánských diváků, ale jak jinak ukázat život tohoto chlípníka jménem Caligula. Myslím si, že není co vytknout a opravdu obdivuji tu odvahu s kterou tvůrci vypustili svůj film i s takovým obsahem jaký má. Myslím že o věrohodnosti se nemůžeme vůbec bavit, neboť podle toho co jsem četl je film oproti Caligulovi procházka rajsou zahradou... ()

Mr.Jackass

1* za odvážnost na rok, kdy to bylo natočené a ač sem proti vulgarismům v příspěvcích k filmům, tak je mě to líto a nemůžu si pomoci toto byla naprostá ztráta času a naprostá hovadina a debilovina. Asi jsem na to nekoukal ve správném rozpoložení, protože toto mě dobu Říma moc nepřipomělo a nepřipodobnilo..Jediné co lze pochválit je herecký výkon Malcolma McDowella. ()

sedm.1

Jestli konroverzní znamená natočit herce známých jmen,rozhazujíc rukama a pronášející velkohubé řeči mezi souložícími těli,potom ano,Caligula je skutečně kontroverzním snímkem.Pro mě je ovšem jen šíleně špatným polopornem,s opravdu chudou výpravou,chatrným dějem a celkově spíš takovou necudnou groteskou.Zda-li zde hledat nějakou originalitu,bizardnost,či snad dokonce umění,to vážně nevím,ale vím jistě jedno.Ať už chěl známý chlíváček Tinto Brass tímto dílkem říci cokoliv,mě především celou tu dvouapůlhodinovou stopáž nudil a jen mě přesvědčil o svých nulových kvalitách.A to,že McDowell a O´Toole zahráli své role opravdu maniakálně,to tento brak nevytáhne ani o milimetr z pro mě naprostých bažin filmového průmyslu.Špatný pornobrak! ()

kenkaku

Takže si to shrňme... je tu několik verzí. ta režisérská (kratší a to významně) a potom ta co se vyhnula cenzorům (v tomto případě lidem co se ten film snažili zachránit), kterou jsem bohužel viděl. Píšu bohužel, protože dobrovolně ji 2x vidět neplánuji. Nejsem puritán, ale ta teatrální všudypřítomnost penisů a vagín (nemyslím ty živé, ale třeba jako dorty na svatbě... nebo co to bylo) mi celkem vadila. Také chování hlavního hrdiny jako infantilního retarda obzvlášť ve chvílích kdy nikoho neprzní nebo nepopravuje celkovému dojmu nepřidalo. Ty dvě hvězdy jsou proto, že ta o cca hodinu kratší verze možná neobsahuje to kvůli čemu film 2x vidět opravdu nemusím (nasvědčovalo by tomu ne zřídka se vyskytující 4-5ti hvězdičkové hodnocení. přesvědčovat se o tom ale nebudu). ()

FIBO

Poutavý historický příběh + neskutečně luxusní výprava + necenzurované porno a orgie = Caligula. Dá se říct, že jde o neúchylnější film, co jsem kdy viděl, přičemž i přes všechny úchylnosti má svou úroveň na poli kinematografie. Velkorozpočtový, perfektně provedený, autenticky vypadající příběh lemují drsné pornoscény, které jsou součásti děje i pozadí a dost těžko se dají "oddělit" od filmu, stejně tak jako surové násilí a krev. Tohle, kdyby nám byli bývali pustili v deváté třídě, asi by docíli ještě většího edukativního úspěchu než při promítání Gladiátora. Z dnešního pohledu jde o unikát, který by v současnosti těžko mohl vzniknout. Film nezakrývá absolutně nic, neexistuje etický nebo morální limit toho, co na obrazovce vidíte (orgie, hetero/homo sex, bdsm, krev, mučeni, vraždění, porod dítěte, sexuální scény v širokém celku i detailu, výskyt dětských herců u kontroverzních scén ). Už jenom z tohoto důvodu jeho rozšířená verze (kterou jsem viděl) bude z principu pro nemálo dospělých čistě nestravitelná. Přiznám se, kdybych si tenhkle film pustil jako malý kluk (což jsem s tátovo VHSkama dělal), tak bych asi do dneška trpěl traumaty a nočními můrami. Přes jeho vyjimečnost ale jinak zůstává průměrem, ze kterého se na zadek nejspíš neposadíte. ()

Sdoom

Je to neuvěřitelně ujeté, je to skoro porno, ale přesto má Caligula něco do sebe. Zejména díky Malcolmu McDowellovi, kterému to šílenství nelze nevěřit. Rozjezd je sice pomalý, ale jakmile se nový císař dostane k moci, můžeme se bavit jeho eskapádami zahrnující pěst v řiti novomanžela, pokosenou hlavu velitele jeho gardy, milostné radovánky se sestrou, orgie prznící manželky senátorek atd. atp. No prostě takové milé a nevinné historky. Je to sice přísně vzato docela sračka, ale zábavná a uhrančivá. Viděna unrated verze. (HDrip, orig.) ()

vitekpe

Driv jsme na to koukali kvuli sexu, dneska je zajimavejsi spis ta zvracenost a rozpad... "Zasel prilis daleko, posmiva se bohatym..." 3+ ()

brooklyn73

Cisar Boticka a jeho kousky.Citim velice silne ,ze Malcoln Mc Dowell se pro tuto roli narodil.Neuveritelne stvarneni.Teresa Ann Savoy - pro mne nejkrasnejsi nahata zenska z celeho filmu a to mluvim o dlouhe verzi. Ano film se mi libil, ale za uchyla se napovazuji.Mel jsem jine pocity ,kdyz jsem film poprve videl pred skoro 15 lety.Docela by mne zajimalo co asi budu citit za dalsich 15. Ani chvile nudy, bavil jsem se od zacatku do konce.Skvela hudba. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... (Hodnocení zkrácené a tedy údajně režisérské verze) Caligula dle mého názoru patří do kategorie B filmů a do kategorie A má ambice se proplazit pouze díky své skandální pověsti. Ta je ovšem naprosto nadsazená,neb na tomto filmu toho najdete skandálního opravdu poskrovnu. Delší verzi jsem neviděl, takže toto hodnocení možná v budoucnu poopravím, ale myslím, že nikoliv. Skandální jsou možná tak leda některé herecké výkony, ale i ty jsou spíše jen špatné, než skandální. Kardinální otázka zní, jestli tohle hodnotit jako normální, nebo erotický film... Na normální je to zoufale slabé a nudné a na erotický vlastně taky...takže je to vpodstatě jedno. Aby z toho vzniklo něco víc, to by Brass nesměl být tak zoufale režijně impotentní. Je holt vidět, že má pouze na to, aby točil rádobyerotické sračičičky pro půlnoční program TV Nova, jako jsou Salon Kitty, nebo Paprika. Caligula svého režiséra prostě nezapře, i přez ty zjevně vyšší ambice, než u výše jmenovaných filmů. Co se týče herců, tak mě teda MCDowell zdaleka nedostal, ale pochválil bych výborného O´Toola. Co se týče hereček, tak mi přejde docela zvláštní, že filmem se míhají samé nádherné krasavice, ale Caligula si vybere zrovna ty dvě nejméně hezké...mimochodem zde je bohužel vidět, že Helen Mirren moc krásy nepobrala ani zamlada. Jinak vizuální stránka je docela ucházející, ale stejně je podle mě příliž vidět, ta studiovost veškerých interiérů. Zkrátka daleko autentičtější řím mi už příjde třeba v Holivůdské Kleopatře, než tady. Jinak na zpravení chuti po tomhle zpackaném rádobyskandálovi doporučuju raději vynikající drama Titus se skvělým Anthony Hopkinsem v režiji na rozdíl od této naprosto dokonalé... ()

bari68

Ešte pred začiatkom filmu som si myslel, že Tinto Brass je len režisér neškodných brakov s nudnou erotikou. S erotikou, ktorá má isté hranice. Ako som ale zistil Caligula môže stáť v jednej rade so ,,Saló,, ,,Pink Flamengos,,a.i, kde okrem iných zvráteností nevynechal snáď ani nekrofiliu a incest. Chápem, že ide o vyobrazenie skutočných udalostí, avšak ujmúť sa takto rozporuplného námetu nie je vôbec žiadna sranda a režisér z toho spravil v podstate- porno s pozadím historickej drámy s cisárom menom Malcolm McDowell. P.S.: ktorý opäť nesklamal. ---videná orig.verzia(156 min.) ()

BlackTom

Staroveký Rím, to bol samý šprím. Hry a chlieb vraj dali svetu, kúpele a túto vetu: Kostky vrženy jsou. V diaľke hukot strážcov, sov. Orgie zverské sa začínajú, lacné porno pripomínajú. Myslím si, že Tinto Brass je iba úchyl, zvrhlý fasz. Nebyť pána McDowella, nedal by som toľko veľa. Doba to však bola krásna, víno tieklo potokmi, náplň žien tu bola jasná - hrajkanie si s koko*mi. ()

Han22

Když mi bylo náct a četl jsem v Cinemě o filmu, který mixuje historické drama s pornem, strašně mě to zajímalo, ale sehnat se to tehdy nedalo. Teď jsem se zas děsil jaká kravina z toho vyleze - Tinto Brass a vůbec Itálie, to nebudí zrovna důvěru. No nebylo to tak zlé. Americká produkce, pár klasických herců a v podstatě klasické drama s porno scénami. Gielgud se tu mihne, Mirrenová vypadala staře už za mlada, O´Toole na malém prostoru ukáže císaře Tiberia jako pěkného zmetka. A McDowell s šílenstvím očích, obličeji a vůbec každém pohybu táhne celý film. Nechybí tu několik nechutných scén (porod), včetně krvavého finále (holčička!). A kromě toho že Caligula je neschopný magor od začátku do konce se to kupodivu drží historie. Na druhou stranu je to v podstatě divadlo s nulovým tempem, divadelními deklamacemi a otřesnou papundeklovou výpravou. Jen trošku záživnější Shakespeare, návrat sandálového velkofilmu nečekejte. A porno? Gayové, lesby, spousta kouření, 69, holky hubené i tlusté. Incest a dokonce nekrofilie (fuj!!!). Jen pořádná soulož tu prakticky není. Porno scény jsou některé očividně vložené, jiné ale běží na pozadí, takže ať nikdo nevykládá, že nevěděl co točí. Hlavní herci tam nesouloží, ale McDowell tam má spoustu soft scén. Takhle to nejspíše na římském dvoře vypadalo a sedmdesátky byla asi jediná dekáda, kdy něco podobného šlo natočit, ale i přes to péčko a skvělého McDowella to byla v podstatě divadelní nuda. ()

wosho

Bohužel jsem měl čest spatřit pouze onu hodně prostříhanou verzi-proto nemohu být úplně spravedlivý. Rozhodně se jedná o zajímavý počin s dobrým obsazením. Malcolm sice nezáří tak mocně jak v Mechanickém pomeranči, přesto se nemusí za svého Caligulu stydět. Ale Peter OToole je fantastický-svého šíleného starce uhrál do dokonalých výšin možného hereckého výkonu. A to je tak všechno. Film není ani historické porno ani velkou podívanou-vypadá příliš divadelně. Ale je to Brassův nejpovedenější film, na který se dá podívat i vecekrát a klidně bych ho pustil svým dětem, teda pokud bych nějaké měl, jako ukázku dekadentního Říma. ()

Roman Albach

Myslím si, že T. Brassovi se podařilo velmi reálně vykreslit poměry ve starověkém Římě, kdy do čela říše se už dávno nestaví ti schopní, ale spíš ti všehoschopní. Mix brutality a erotiky (v některých záběrech porna) mě nějak nepohoršoval, ani nešokoval. Ani mi nepřišel samoúčelný. Film mě určitě nenudil, jen výkony některých herců nebyly moc přesvědčivé. ()

thorewi

Nevím jestli to má nějakou historickou, filmovou, dokumentární nebo já nevím jakou hodnotu, ale dívat se na to moc nedalo. Alespoň ne na tu hardcore verzi. ()

Hanys_

Dost netradiční lekce dějepisu v porno balení. Některé erotické scény boužel působí strašně samoúčelně a film jenom zbytečně natahují (viděl jsem 160 min verzi). I tak má snímek dost kladů, ale nade všemi ční dokonalý Malcolm McDowell, jehož tvář si v souvislosti s Caligulou budu pamatovat už navždy.. 6/10 ()

POciSEM

Docela obycejny pecko s kvalitnima kulisama,spoustou zarostlych bobru a jednim silenym Malcolmem McDowellem. Jinak nic svetobornyho ()

Paity

Je neuvěřitelné před kolika lety to vzniklo. A je také neuvěřitelné, jak velkoryse to bylo pojato. Dnes už v podstatě nerealizovatelné, už jen kvůli tomu, že to mělo hodně blízko k pornu. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)