Stopy ve sněhu

Fräulein Smillas Gespür für Schnee

Stopy v snehu

Thriller / Drama / Sci-Fi / Akční

Dánsko / Německo / Švédsko, 1997, 121 min

Příběh jako vystřižený ze seriálu Akta X. Mysteriózní zápletka, podepřená výbornými herci (Gabriel Byrne je skvělý vždy, ale mile mě překvapila Julia Ormond) dokáže diváka vtáhnout do děje a udržovat jej v napětí po celé 2 hodiny. K "husté" atmosféře snímku přispívá i to, že se celý děj odehrává na drsném severu, kde je sníh stejně běžnou věcí, jako vzduch.(21.6.2003)

Výborná atmosféra filmu doplnená ešte lepšou, dunivou podfarbenou hudbou dokazuje, že dejisko filmu sa nemusí vždy odohrávať v Amerike , alebo na nejakom fiktívnom asteroide, ale kľudne môže ísť i o take "jedenoduché" miesto , akým je Kodaň.(9.3.2004)

Závěr filmu se výrazně liší od úmyslně nedořečeného konce skvělé Hoegovi předlohy, jejíž mnohovrstevnosti filmová adaptace zdaleka nedosahuje. O hlavní hrdince jsem měl také úplně jinou představu - přesto je Julia Ormondová v hlavní roli výborná, stejně jako její proti(spolu)hráči Byrne a Harris. Snímek lze každopádně doporučit každému, kdo má rád napínavé detektivky, které jsou mrazivé nejen díky zápletce.(11.7.2007)

• kingik

Velmi povrchně natočený film, který má navzdory kvalitnímu obsazení do kvalitního thrilleru hodně daleko.(1.3.2009)

Poměrně zdařilá adaptace knihy Petera Hoega. Tvůrcům se podařilo zachytit "cit slečny Smilly pro sníh" celkem dokonale, přestože do světa Inuitů jen tak lehce nahlédneme, na hlubší ponory však není čas (proto je poněkud znevýhodněn ten, kdo nečetl knižní předlohu). Začátek se rozjíždí ve slušném thrillerovém tempu, které bohužel ke konci trochu zpomalí. Scény na lodi a úplný závěr (výbuchy) jsou jak z akčního béčka, nicméně Julia Ormond v roli zvídavé, leč odtažité slečny Smilly, to zachránila a kvůli ní z tří a půl zaokrouhluju na 4 hvězdy.(22.2.2011)