Stopy ve sněhu

Fräulein Smillas Gespür für Schnee

Stopy v snehu

Thriller / Drama / Sci-Fi / Akční

Dánsko / Německo / Švédsko, 1997, 121 min

Dvojhodinová verzia slušného dielu Aktov X, podporená výbornými hereckými výkonmi a dráždivým mystériom. Pomalý, krehký film, od ktorého nesmiete očakávať veľkú akciu, ale sa naladiť na jeho vlnu.(30.10.2002)

Prvá polovica bola veľmi slušnou adaptáciou, kde sedelo takmer všetko a hádam nič podstatné nebolo vynechané. Všimol som si len taký detail. Keď Elsa Lübing zavolala Smillu späť do bytu a odôvodnila to znamením, ktoré našla v biblii. Vo filme to pôsobilo trochu sektársky. V knihe bola táto postava však vykreslená až na jej bigotnosť ako celkom rozumná. A preto aj vysvetlila, že keď v živote čelí nejakej dileme, snaží sa jednoducho nájsť odpoveď na ľubovolnej strane Písma. To ešte neznamená, že by videla všade démonov. Ale to bola fakt len drobnosť. Asi v dvoch tretinách knihy však nastala najtemnejšia časť označená veľkými čiernymi písmenami, na ktorých stálo: MORE. Tento úsek trval takmer do konca a hlavná hrdinka tam vzdorovala nepriazni osudu v podobe niekoľkonásobne väčšej fyzickej sily, keď sa ocitla sama proti všetkým na lodi plaviacej sa nevedno kam v ústrety nekonečným hordám vody, ľadu a intríg. A to jej mal tento výlet pôvodne slúžiť (okrem pátrania po smrti chlapca, okolo ktorého sa celý dej točil) na únik pred inštitúciami, ktoré jej plány chceli prekaziť. Každopádne, táto sekvencia bola vo filme veľmi skratkovitá. Netvrdím, že všetko čo sa jej tam prihodilo, muselo byť pre príbeh dôležité, ale všímavejší divák sa mohol napríklad pozastavovať nad tým, ako rýchlo sa na palube zorientovala. Nie, nemalo to tak byť. Najprv prišla do nemilej konfrontácie takmer s každým členom posádky. No a koniec bol síce takmer doslovný, až na to, že veľa slov vyrieknutých nebolo. Totožné ostali len udalosti. Ale jej vnútorné monológy, ktoré dodávali knihe čaro a robili zo Smilly Jaspersonovej nielen silnú, ale aj veľmi zaujímavú a inteligentnú postavu, boli asi až na jeden vynechané úplne. Nechýbali tam spočiatku ani mne. Knihu vlastne delila od dokonalosti len tá občasná vata. Ale aspoň záver si zaslúžil okrem pohľadu plného zadosťučinenia aj pár slov napríklad o tom, ako ľad nikdy nie je možné pokoriť. Spomenutie všeobjímajúcej moci prírody, oproti ktorej je človek príliš malý aj keď je jej súčasťou, mi pripadá pre vyznenie myšlienky celkom nepostrádateľné.(9.7.2014)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $2,372,903Tržby Celosvetovo $15,300,000/40%/(13.1.2006)

Zvláštní snímek, který na mě udělal i zvláštní dojem. Vyzařuje z něj takový jakýsi neklid a tajemno. Ale námět i filmové zpracování působí atraktivně a nevšedně. Herecké obsazení také velmi zdařilé. Julia Ormond je opravdu půvabná a oscarová Vanessa Redgrave v roli nábožensky založené bývalé zaměstnankyně jisté firmy je lákavým zpestřením příběhu. Záhadnějšího ctitele slečny Smilly, kterým je Gabriel Byrne, také vybrat nemohli. Celkový dojem se zdá být velmi kladný, ale přesto tomu něco chybělo. Sám ale nevím co. Jediný nežádoucí účinek na mě udělal český dabing, ale zato samotný snímek skutečně nemůže...(9.11.2007)

Jakési prapodivně napsané a překombinované... film jinak dobře zrealizovaný se slušivou temnou atmo..!(14.1.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Cit slečny Smilly pro sníh" od Petra Hoega. (mauinka)