Tantei Romance

• Japonsko 探偵ロマンス (více)
všechny plakáty

Tarō Hirai (Gaku Hamada) je neúspešný spisovateľ, ktorý obdivuje detektívne príbehy Arthura Conana Doylea, Edgara Allana Poea či Mauricea Leblanca. Jeho výtvory však noviny a vydavateľské spoločnosti odmietajú. Jedinou, ktorá obľubuje Hiraiove príbehy, je Ryuko Murayama (Shizuka Ishibashi), s ktorou komunikuje prostredníctvom listov. Počas toho, ako Hirai strieda zle platené zamestnania, sa zoznámi so starým súkromným detektívom Saburom Shiraiom (Masao Kusakari). Vytvoria tím a spoločne sa vydávajú riešiť prípady v Tokiu v prvej polovici dvadsiateho storočia. A práve to pomôže Hiraiovi stať sa slávnym spisovateľom detektívnych príbehov pod menom Edogawa Ranpo. (GTS_PUNK)

GTS_PUNK

Nenápadná štvordielna kriminálno-komediálne-historická záležitosť z produkcie japonskej televízie NHK, sledujúca krátky fiktívny úsek zo života spisovateľa Tarōa Hiraia, známeho pod pseudonymom Edogawa Ranpo (Gaku Hamada), je veľmi príjemným prekvapením. Nemožno sa čudovať, ak má divák pred jej sledovaním nízke očakávania. Štyri epizódy predsa len papierovo nevyzerajú ako priestor na dostatočné rozpovedanie akéhokoľvek príbehu. Avšak čuduj sa svete, prax v konečnom dôsledku "zametie" s nízkymi očakávaniami. Vďaka svojmu celkovému spracovaniu seriál prakticky po všetkých stránkach prekvapuje. Príbeh o neúspešnom spisovateľovi, ktorý sa pridáva k vyslúžilému súkromnému detektívovi Saburovi Shiraiovi (Masao Kusakari), aby spoločne vyriešili prípad tajomného pištoľníka, zasadený do Tokia v prvej polovici dvadsiateho storočia, z diváckeho pohľadu zaujme nielen námetom, ale aj spracovaním, pričom veľkým plusom sú v tomto prípade aj postavy či výpravná stránka. Práve postavy sú do veľkej miery hybnou silou a tým, vďaka čomu príbeh vlastne dokáže fungovať. Na malej ploche štyroch epizód tvorcovia šikovne manévrujú a vytvárajú hneď niekoľko príbehových rovín, v ktorých dokonca spájajú dejové linky minulosti a prítomnosti. To im zároveň umožňuje rozvíjať psychológiu postáv, ktorá je v niektorých prípadoch zvládnutá veľmi dobre. Predovšetkým postava tajomnej "speváčky" Ohyaku, stvárnená Ryom Sekoguchim, ktorý mimochodom ako žena pôsobí až príliš rozkošne, je v tomto smere tou najzaujímavejšou. Ak sa pozrieme na všetky postavy, možno vidieť, že žiadna z nich do popredia príliš nevystupuje (divák dokonca tento pocit nemá ani v prípade hlavného protagonistu), ale vďaka vyváženosti a osobnostnej pestrosti dokáže prakticky každá z nich niečím vyniknúť. A to, ako sme už uviedli, sa v konečnom dôsledku odráža aj na dobrom vyznení príbehu, ktorý je podareným mixom predovšetkým kriminálky a komédie. V závere dokonca skĺzava do roviny fantasy a miernej frašky, čo mu trocha škodí, ale celkovú kvalitu výraznejšie neovplyvňuje. Plusom seriálu je takisto dobová výprava. Cítiť z nej síce, že ide o televíznu produkciu, ale viaceré lokácie, v ktorých sa odohráva dej, sú naaranžované veľmi pekne. To isté sa dá povedať aj o dobových kostýmoch, aj keď v tomto smere trochu zaskočí napríklad použitie viacerých modernejšie vyzerajúcich oblekov či rúšok. Tantei Romance prekvapuje. A to v najlepšom slova zmysle. Ako seriál, ku ktorému divák pristupuje prakticky s nulovými očakávaniami, dokáže ukázať svoje kvality hneď v niekoľkých rovinách, ktoré sme uviedli. Vtipný kriminálny príbeh, ktorý v správnych chvíľach dobre využíva tiež serióznosť drámy, výborné postavy a príjemná výprava. Dôkaz toho, že dobrého niekedy naozaj nemusí byť veľa. Niekedy stačia aj štyri epizódy. A Ohyaku je skutočne rozkošná! ()