Raging Grace

• USA Raging Grace

Filipínská přistěhovalkyně bez dokladů získá práci pečovatelky u starého muže a zajistí si tak sobě a své dceři lepší život. Temné zjištění však ohrozí vše, o co usilovala a co jí bylo drahé. (JasonCZ)

B3n

Hororom by som to asi nenazval, na druhej strane by nemalo byť dôvodom nízkeho hodnotenia filmu jeho nesprávne zaradenie do rubriky. Príbeh "odsýpa" sviežo, malá dcérka je ako živé striebro, takže sa stále niečo deje. Scenár je celkom slušne napísaný, aspoň ma na ňom nič nerušilo, postavy sa správajú v rámci svojho normálu, skoro sa mi zdalo, že by to mohlo byť natočené podľa nejakej knihy. Hudbu som si ani nevšimol (okrem záverečnej scény spievajúceho zboru), toto neznamená, že tam žiadna nebola, ale že bola taká dobrá, že bola organickou súčasťou deja. Niečo ako keď elitného rozhodcu v hokeji alebo futbale vôbec nevnímate. Kamera štandardná, väčšina filmu sa odohráva v interiéri, takže sa dá lepšie pohrať s náladami a teplotou farieb. Atmosféra filmu miestami napätá, miestami skoro až nenásilná komédia, takisto sú tam nejaké malé prekvapenia v deji. Určite by som to ako jednorazovku odporučil pozrieť si. Pozerajte to však ako drámu, možno thriller, nie ako horor. Je tam nejaká snová sekvencia, ktorá sa dá vydávať za horor, určite však nie celý film. ()

*CARNIFEX*

Takto to dopadá, keď chce niekto vytĺcť kredit z dlhodobo "využívanej" témy, ktorá akurát tak polarizujúca spoločnosť, pričom sa chce zviesť na chrbte horor žánru, no nemá nato nie len kredit, ale ani vlohy. Ono totiž, tie ojedinelé, atmosférické pasáže a jedna, jediná scéna, to v žiadnom prípade nie že neutiahnu, ale ani nezachránia. Na sociálna drámu, ktorá by mala vyvolať (asi) súcit (z nepriaznivého osudu), to možno celkom ujde, no nadšenie vyvolá len v úzkom okruhu publika. Napríklad v takej Bratislavskej, liberálnej kaviarni plnej pokrytcov, v ktorej ma korytnačka vyššiu hodnotu, ako ľudský život. Slabší priemer. ()

pornogrind

Čekal jsem horor a dostal jsem především drama. Film jenž je jakousi sociální kritikou společnosti zabývající se problematikou imigrantů a předsudků s nimiž se běžně setkávají. Hororová stránka filmu je zde využita pramálo. Což sice trošku zamrzí, protože David Hayman dokázal už ve filmu Sawney: Flesh of Man(2012), že jeho xicht je pro horor jako stvořenej. Vyloženým zklamáním však(alespoň pro mě) film není. Hodnocení je zatím celkem pozitivní(63%) ale myslím si, že brzy budou procenta padat. Dokážu si totiž představit komentáře a hodnocení těch co do tohoto filmu půjdou s tím, že jde o horor a ve finále dostanou drama o problémech imigrantský matky a né zcela to dokážou zkousnout a podle toho asi taky bude vypadat hodnocení. 3hvězdy ()

ricci.s

Imigranti a sociálna kritika sú vďačná téma pre horor, spomeňme si napríklad na Get Out, hoci v tomto prípade sa režisér rozhodol ísť trochu inou cestou. Preto diváci, ktorí budú od tohto filmu očakávať strašenie, ostanú určite sklamaní. Prvá polovica filmu, v ktorej je prioritnou úlohou filipínskej upratovačky ukrývať svoju malú dcéru pre paňou domu, je skôr komédia – ale podarená. Až v závere sa dej aspoň trochu vyostrí, avšak jedna jediná hororová scéna asi nebude k spokojnosti stačiť nikomu. Príbeh je však kvalitný a motivácia postáv veľmi zaujímavá – do poslednej chvíle vlastne nevieme, z ktorej postavy sa vykľuje ten najväčší bastard. Je jasné, čo tým chce režisér povedať, a na mixovanie rôznych žánrov má rozhodne talent – len je vážne škoda, že z môjho najobľúbenejšieho tam toho bolo asi najmenej. Napriek tomu môžem oceniť veľmi prirodzené herecké výkony a predovšetkým solídnu dávku originality, ktorá sa v posledných rokoch hľadá čoraz tažšie. ()

Filmmaniak

Drama s hororovými prvky o filipínské uklízečce a matce samoživitelce, které se podaří získat práci a bydlení v honosné britské domácnosti, jenž nicméně při bližším ohledání skrývá mnoho tajemství. Snímek je osobitou a stylisticky výraznou sociální kritikou zahrnující motiv imigrantů snažících se začlenit do společnosti i problematiku témat souvisejících s post-kolonialismem. Najdete tu filmařské postupy typické pro horory o strašidelných domech, ty jsou však používány coby prostředky ke zdůraznění těch skutečných hrůz, jimiž jsou zkušenosti přistěhovalců, kteří se běžně setkávají s předsudky, generalizací a povýšeností. Film vzniklý z hněvu vůči chování společnosti k menšinám, jehož debutující režisér s filipínskými kořeny v něm navzdory několika zaškobrtnutím ve vyprávění jasně a úderně formuluje své teze, hlásí se ke kultuře svých předků a vypráví o životních podmínkách mnoha lidí skrze postavy matky a dcery, které vede k autentickým hereckým výkonům. ()

• The Hollywood Reporter popísal, že štruktúra filmu je podobná filmu Nocebo (2022). (Arsenal83)