Série(2) / Epizody(20)

Seth Rogen a Rose Byrne hrají někdejší nejlepší přátele, kteří se kdysi pohádali a nyní, na prahu středního věku, svůj čistě platonický vztah obnoví. Tráví spolu čím dál víc času, až jim jejich vtipné příhody začnou zasahovat do každodenního života. (Apple TV+)

ScarPoul

Stoller a Delbanco vytvorili pomerne zaujímavú kombináciu humoru, trápnosti a trefnosti. Hlavné postavy sú totiž dospeláci, ktorý nezapadajú, ktorý sa snažia niečo dokázať a akosi im to nejde, hoci úspechy za sebou majú. Ale aj prehry. Dokonalé alebo disfunkčné životy sa v ich drobnohľadoch menia zo situácie na situáciu a iba ich nadhľad a porozumenie im dovoľuje celú tú mašinériu debilnosti ustáť. Hlavný ťahúň je chémia medzi Rose Byrne ( je tu neskutočne nádherná) a pomerne civilným Seth Rogenom. Síce ich eskapády v jednotlivých príbehov pôsobia infantilne, v celku sa ale jedná o určité ohliadnutie a rozlúčenie s detinskosťou a privítaním dospelosti ( a to aj napriek tomu, že ústredné duo je dospelé). Humor nesadne každému. Na to je Stoller pomerne svojský, asi ako Appatow. Ale mne to sadlo. Bavil som sa a hlavne je dosť ľahko čitateľné o čo tomu seriálu išlo. To, či nezapadne v tejto dobe prachom je otázne. Je to len oddychovka. Kultový status to utvárať nebude. Ale nevadí. Za mňa to účel splnilo. A za každú zhodenú kolobežku si seriál zaslúži potlesk. ()

M.i.k.e

Stoller se od výborných Kopaček a velmi slušném Get Him To The Greek pohyboval v dost průměrných vodách (v tom lepším případě), takže sem se Platonic zprvu docela bál, ale ve finále mi to docela dost sedlo. Humor je sice takový dietní, nicméně nejde přes hranu a většinou funguje když má a Rogen s Rose Byrne jsou už od Sousedů slušně sehraná dvojka. Mouchy se samozřejmě najdou i tady, ale za mě jich nebylo moc a těch deset epizod skoro až sitcomového formátu bylo fajn…70% ()

pencho

Abych byla upřímná na tento seriál jsem se koukala jen protože v něm je Seth Rogen. V nějakém rozhovoru jsem ho slyšela mluvit o tom, že lituje Neighbours 2, jelikož lidé nechtěli něco nového, ale více toho, co již viděli a to také udělali. Proto mě udivuje, že ho teď, několik let po té hrůze, kterou byli Neighbours 2 (ale i 1) vrací k těm stejným vtipům, postavám i dokonce hercům. Nevím jestli někdy tvůrci slyšeli se bavit lidi ve středním věku a hlavně ženy, ale z mé zkušenosti se opravdu nebaví každý den jen o tom jak jsou staré a jak je muži ignorují, protože nejsou už atraktivní. Přičemž, nejen že toto je nevtipná sexistická blbost, která nereflektuje realistickou konverzaci, ale ani nereflektuje realitu když ji vyslovuje Rose Byrne, která z nějakého důvodu je jednou z mnoha tisíců žen v amerických komediích, které jsou neuvěřitelně atraktivní, ale jsou prodávány jako nikým nechtěné matky, které jsou většinou provdány za velice neinteligentní a ošklivé protagonisty (např. Seth Rogen). Toto se děje hned v několika filmech, v mnohých z nichž podivuhodně hraje i Seth Rogen. Alespoň v tomto filmu je její partner stejně atraktivní jako ona, až mi to přijde nepřirozené jak je atraktivní, jelikož jsem naočkovaná těmito filmy. Nechci říkat, že na vzhledu tak moc záleží, ale je to obočí zvedající jak často jsou v těchto filmech modelky provdané za idioty, kteří ani nejsou atraktivní. Viz. Seth Rogen, který, (jakožto nezajímavý 50 letý sládek s vkusem, který se snaží kopírovat co je cool, spíše než že by byl cool sám o sobě, a který nutí svou kamarádku asi šestinu epizody, aby šla do stripclubu, což je vyloženě nepříjemná scéna, která postavu Setha Rogena ještě snižuje,) chodí s 20 letou ženou a byl oženěn za možná 35 letou kurátorku. Toto vůbec nenadnáším, kdyby se to v těchto filmech stalo alespoň jednou naopak. Zároveň celý seriál stojí na premise, že muž a žena v určitém věku nemohou být přátelé. Což je dost absurdní a zpátečnické a to, kolik je v seriálu debat o tom, jestli spolu spí nebo jestli to nebude trapné, že jsou kamarádi, je fakt otravné. A navíc, ke všemu tomuto se postavy chovají někdy naprosto nelidsky hloupě, až to bolí. Chápu, že tyto komedie jsou postavené na cringe momentech, ale to, že někdo nezvládá v 40-50 letech základní společenskou etiketu není cringe, ale jen to člověka vytrhává z děje. Navíc vidí američani něco do čeho by se mohli vcítit v těchto přibězích o často bílých rodinách z “vyšší střední” třídy, kteří jsou spíš ale členy vyšší střední třídy. Až se mi zvedá žaludek z toho jak daleko od mé reality tyto příběhy, které jsou převlečené za “každodenní problémy” jsou. V neposlední řadě pokud se bavíme o reprezentaci, tak to, že obsadí do každé ne-esenciální role člověka jiné barvy kůže než bílé, neznamená, že vytvořili rovné zastoupení, jen tam dali spoustu lidí na místo, kde nemají velkou moc a nejsou moc vidět. Pokud se snaží o reprezentaci, tak ať udělají pravou rovnou reprezentaci, nebo ať to nedělají vůbec a udělají film jen s bílými lidmi, jestli je jim to příjmnější, ale toto je trošku zvláštní.  Jinak přes toto všechno se jedná o řídkou komedii s občasnými lepšími vtipy, které zachycují ducha doby (např. Skopávání koloběžek), i když často je to na úkor mladších postav, které jsou bez vyjimky vyobrazení jako naprostí jednodimenzionální idioti. Nelituju, že jsem se na seriál koukla, ale nedoporučila bych ho ani bych se na něj, kdybych mohla, znovu poprvé nekoukla. () (méně) (více)

Matulko_

V prvej triede sa nás pani učiteľka pýtala, akú zeleninu máme najradšej. Kým na mňa neprišiel rad, celý čas som dúfal, že nikto nepovie petržlen. Bol som tretí o konca, takže keď som bol na rade, tak som s nadšením povedal, že moja obľúbená zelenina je petržlen. Namiesto užasnutých spoloužiakov a omdlievajúcich spolužiačok, vyjadrujúcich obdiv nad mojimi unikátnymi zeleninovými preferenciami, som sa dočkal len zhnusených tvárí a hormadného „fúj, petržlén.“ Nezachránila to ani naša triedna učiteľka, ktorá nás od raného veku viedla k empatii a vzájomnému rešpektu. V tomto prípade tieto hodnoty pretavila do konštatovania: „Aj moja sestra má rada petržlen, aj keď nechápem, čo jej na ňom môže chutiť. Ale každému chutí niečo iné, nemali by sme preto iných odsudzovať.“ Podobnú skúsenosť už som mal s viacerými seriálmi z produkcie Apple TV+. Platonic medzi ne patril. Bolo to úplne podľa môjho gusta. Bolo to zábavné, miestami až intímne prenikajúce do psychológie čerstvých štyridsiatnikov, na nič sa to nehralo a až nepochopiteľne intelektuálne do toho zapadol Rogenov špecifický humor. Dúfam, že to nepokazia ďalšiou sériou, lebo to vyústenie na konci bolo úplne čarovné. Petržlen je top! ()

Malarkey

Překvapivě dobré setkání dvou kamarádů z dětství, kde jeden se aktuálně rozchází s dlouholetou přítelkyní a druhá zase už docela dlouho dělá matku v domácnosti a nemá do čeho píchnout. No a jelikož jsou v hlavních rolích Seth Rogen a Rose Byrne, tak je to přesně takové, jako když byste koukali na Sousedy. Jen víc nápadité a v prostředí, které je hodně zajímavé. Tedy z mého úhlu pohledu určitě, protože Seth Rogen tu dělá sládka v minipivovaře, který spoluvlastní s partou kamarádů. Deset dílů uteklo jako nic a bylo moc fajn na ně koukat. Další z těch vysloveně povedených seriálů na Apple TV, který u diváků bude mít úspěch jen v případě, že máte rádi ústřední výstřední dvojici. Jejich dialogy tu totiž opravdu působí jako kdyby se potkali dva platoničtí kamarádi. No a pokud ten pocit znáte, tak to prostě pochopíte. A to i přesto, že jim občas nebudete rozumět. ()