Dotek Medúzy

• Česko Dotek Medusy (více)

MJMilan

Ač nemám příliš rád mysteriózní díla, Dotek medusy je jiný. Sice ne tak zveličeně jako tady, ale udělat film na základu síly vůle s nádechem hororu a detektivky nebyl vůbec špatný nápad. Tento snímek bych charakterizoval jedním slovem - zajímavý. Především zásluhou Richarda Burtona, protože Lino Ventura mi přijde hraje všude úplně stejně. ()

vesper001

Dotek Medusy je možná dnes překonaným filmem co do vizuálních efektů, jeho ústřední myšlenka a především její podání však znepokojuje diváka dodnes. Snímek bývá nesprávně srovnáván s The Exorcist nebo The Omen, tyto filmy s ním ale ve skutečnosti nic společného nemají. V příběhu se totiž vůbec nejedná o nějakou (obvyklou filmovou) „posedlost“, ale o to, co může spolupráce člověka s ďáblem způsobit a co z takového člověka nakonec udělá. Nejde o strašidelnou pohádku, ale o příběh o síle a důsledcích lidské nenávisti. Mimoto, scénář sice pracuje s paranormálními, ale vědecky prokázanými jevy, byť se vyskytují jen zcela ojediněle. O to je také celkové vyznění snímku děsivější. Z hereckého obsazení stojí za zmínku – kromě tradičně charismatického Lina Ventury – účast dvou herců z kultovního seriálu Profesionálové: Gordona Jacksona (alias mjr. George Cowleyho) v roli lékaře, a Michaela Byrneho coby sarkastického inspektorova pomocníka, jinak představitele německého teroristy Wernera Dreisingera z epizody Na útěku (Fugitive). ()

stOKYi

Perfektný atmosferický film, zahalený do rúžku tajomstva. Perfektné herecké výkony. brrr. Super. Do 5 hviezdičiek chýba fakt máličko. ()

HorrFi

Nevyhledávam žánr Sci-Fi, ale tahle kombinace hororu a Sci-Fi byla zajímavá ikdyž je to spíš to Sci-Fi než horor.. skoro polovinu stopáže tvořily fhlasbacky, možná to je jeden z důvodu proč nedam plnej počet.. ()

eye candy

Dotek Medůzy dnes už, zdá se mi, lehce vychladnul a nepůsobí takové intenzivní bolesti jako v době svého vzniku. Mám takový dojem, že dnes už by tvůrci takovouto látku museli uchopit docela jinak, aby se namísto věrohodného mysteriózního thrilleru nechtě neocitli v béčkových hájích. Osobně bych upřednostňoval, kdyby film mnohem déle dokázal diváka udržet v nejistotě, je-li Morlar jen paranoidní a extrémně nakažlivý hřib žlučový, nebo je-li skutečně jakýmsi ztělesněním zla. Celé se to rozlouskne poměrně záhy. Asi by to ani nebylo nijak zvlášť epické finále, kdyby se nakonec ukázalo, že měl vlastně Kaulí jen blbě zkalibrované EEG. Také by mě zajímalo, jestli jsou Londýnští inspektoři stále tak liberální co se týče podobně neortodoxních teorií, spíš mám ale pocit, že kdyby za mnou náhodou přišel francouzský kolega s něčím podobně okultním, asi bych si myslel, že snědl halucinogení žábu. Když už jsme u Brunela, myslím že to nebylo ani tak samotnou postavou detektiva, jako Lino Venturou, nějak mi jeho minimalistický projev nesedl, celou dobu vypadal tak nějak znuděně což podle mně docela kontrastovalo s šokujícími rozměry připadu který vyšetřoval. Výkon Burtona, to je ale jiná třída, z něho opravdu chvílemi strach šel. A místy to má taky fajn mysteriozní atmosféru, především v první polovině. ()

filmmovier

Fantastické. Neuvěřitelný, fantastický zážitek, jeden z největších za poslední dobu. Škoda, že tento film u nás nevysílají častěji, protože ve výsledku mě dostal snad ještě víc, než včerejší Svědek. Pustil jsem si to hlavně kvůli Venturovi, ale o něj v tomhle filmu prakticky vůbec nejde. Ventura prostě hraje, předvadí standart, ale Richard Burton, ten Richard Burton... ten předvedl něco fascinujícího - jeho výkon byl strhující, mrazivý a běhal mi z něj mráz po zádech - a to povětšinou hraje jen očima, ale neskutečně fantasticky. Mrazivá je i celá zápletka - je to perfektně napsané, natočené, má to naprosto geniální atmosféru, příběh nenudí a fantasticky to utíká - zápletka je nabitá, strhující, šokující, fantasticky zahraná, perfektně zrežírovaná a hlavně s geniální kamerou. Kromě Burtona (jeden z nejpůsobivějších výkonů, jaký jsem kdy viděl) a Ventury za zmínku také stojí parádní Lee Remick, Derek Jacobi v menší roli a Jeremy Brett v ještě menší roli (kterého jsem ani nepoznal). Všechno je to tak neskutečně působivé a depresivní, že si říkáte, že už to snad ani nemůže být horší (nebo lepší) - ale pak se strhla závěrečná 20-ti minutovka a já absolutně nedýchal a měl asi největší husina za nehorázně dlouhou dobu. Začne to být ještě víc mrazivé, ještě víc znepokujující, ještě víc děsivé, atmosféra houstne každou vteřinou a pak to prostě skončí. Pravda, sice docela dost čekaně, včetně nejspíše správného tušení vraha, ale je to natočeno prostě tak neskutečně perfektně, že vám to bude úplně jedno, neb budete pohlceni. Prostě poctivá anglická škola strachu v kousku tak neveselém, nepěkném a znepokujujícím, že to ještě musím vidět znova - lepší film podobného ražení je snad už jenom Omen - a možná i tahle mrazivá, neskutečně děsivá medúza je lepší. Ventura je jako Peck a Burton... je milionkrát lepší, jeho výkon vás opravdu nenechá klidnými. Neskutečný zážitek, filmová fantazie, podobných filmů je málo a vlastně to ani není škoda - dík tomuto. 100%. Gemini mi mluví z duše, POMO mi mluví z duše, všichni mi mluví z duše... ()

chelseaman22

Úvod slibný, avšak po potvrzení nadpřirozených schopností pacientem v umělém spánku jde film do kopru. Závěr filmu je tak absurdní, že diváku stačí jen doufat v to, že brzy přijde konec a pokračování se již neuskuteční. A tak se i stalo. 62% ()

Belbo

Vzpomínka z dětství obživla. Richard Burton ze stánku putoval do mé DVD sbírky aby svým chladným pohledem modrých očí s nezdolatelnou silou mozku nechal umírat své okolí lhostejné k světovmu utrpení. ()

Sfinkter

Štavnatá temná oldschoolovka. Období 70. let bylo na podobné katastrofické a potemnělé snímky plodné a mělo svou kvalitu. Dotek se určitě řadí ke špičce. ()

Sonnik

He has a gift for disaster. Perfektně vystavěná psychárna s netradičním způsobem vyprávění a znepokojivou atmosférou. Dvojka Burton - Ventura si to na stará kolena dává na jedničku. Proč se víc takových netočí dneska?! "I will bring the whole edifice down on their unworthy heads." ()

Mirokukii

Dramatické a hrůzostrašné. Postava Richarda Burtona je tak strašně mocná, že zvládá děsit i z nemocničního lůžka. Každá jeho výpověď je více a více démonická, plus k tomu ten jeho pohled, který jsem už ke konci filmu radši nevyhledával a nesměle sklápěl oči. Bezradnost dalších postav jen skvěle dokresluje hutnou atmosféru. ()

LadyPupu

Viděla jsem jako dítě a měla jsem husí kůži. Nedávno jsem viděla znovu a ze 4* zvyšuji na 5*. Ten pohled Richarda Burtona totiž pořád funguje. ()

Javad

Nič podobné som zatiaľ nevidel! Film ktorému nemám čo vytknúť – to sa mi nestáva často. Do samotného konca napínavý mysteriózny thriller. ()

Tomes83

Dokonalá podívaná v čele s výborným Richardem Burtonem, kterému z počátku nelze uvěřit, že dokáže silou myšlenek (či vůle) způsobit katastrofu neuvěřitelných následků! Už jeho děsivý pohled dokazuje, čeho všeho je vlastně schopen! Samotný konec je poté vyvrcholením tohoto mistrovského díla. Něco takového (s tak úžasnou atmosférou) se již bohužel v dnešní době netočí, jak se tu již zmínila celá řada uživatelů... A proto hurá zpátky do 80. let ! ()

noriaki

Perfektní mrazivá  žánrovka která už se dneska netočí. A je to škoda, protože nic nedodá hororu takový pocit uvěřitelnosti, jako tušené a neviděné Zlo, vyjadřované pouze excelentními hereckými výkony. Oči Richarda Burtona mě budou děsit ještě dlouho. ()