Dotek Medúzy

Dotyk Medúzy

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie, 1978, 105 min

Tomu se říká teda drsňárna. Katastrofické filmy se zkrátka uměly točit pouze v 70. letech. Dneska už by do toho režisér tolik surovosti jen ztěží mohl vtěstnat. Hodnotím pouze v superlativech.(20.9.2007)

Myslím, že příhodnější název by byl Pohled Medusy, ale nešť. Thriller, který mě jako dítě velice děsil, se mi teď (podobně jako Přichází Satan!) jeví jako hodně slabá káva. Strašidelné filmy rychle stárnou a třeba hroucení Westminsterského opatství na lidi uvnitř dnes vypadá velmi polystyrenově. Herecké výkony se ovšem počítají a osobně si neumím představit lepšího herce, kterému bych uvěřil, že zabíjí pohledem či myšlenkou, než Richarda Burtona (Liz Taylorová o tom jistě ví své). A pak je tu ještě velice nápaditá práce s kamerou: časté flashbacky nejsou řešeny rozmlženým obrazem a "rozčeřenou" hudbou, ale úplně plynule, jako běžný přechod z jednoho záběru do druhého, často v rámci jediného obrazu! 70%(12.8.2005)

Jako dítě jsem z toho byla na větvi... Jako dospělá uznale pokývu hlavou, ale nezbývá než připustit, že film přece jen poněkud zastaral a místy působí naivně, úsměvně. Každopádně klasika, nadprůměrný mysteriózní thriller. 82%(17.3.2009)

Snímek s TAK hutnou atmosférou, že na mě v dětství (a ostatně i dnes) zapůsobil více než co jiného. Žádný horror, žádná detektivka, žádná pohádka, ale právě Goldova adaptace literární předlohy. Po zhlédnutí ve vás zůstane jediné. Znepokojivě mrazivý pocit "co když přeci jen..." Odlitek Medúzy z úvodních titulků mě strašil ve snech déle než co jiného. K tomu dokonalá gradace děje (to napětí, TO napětí!), famózní herecké výkony všech herců (a to i ležícího Burtona - ten pohled, TEN pohled!), hodně zajímavé téma, naprosto výtečná hudba (ten hlavní motiv, TEN motiv!) a především TEN nezapomenutelný závěr. Dodnes mě mrzí, že se mi do rukou nedostala knižní předloha tohoto britského skvostu. Nezapomenutelný film, který u mě formoval lásku k filmu. I když poněkud mrazivou cestou. Když jsem ho pak konečně po letech opět viděl, tak jsem se v tom pouze utvrdil. PS: Ač je původní dabing nebývale kvalitní, tak v originálním znění s Venturovou francouzskou angličtinou a temnou Burtonovou dikcí je to zcela o něčem jiném.(10.1.2007)

Říkal jsem si, jak moc rád bych chtěl vidět film, co mě posadí na prdel. Vsadil jsem na starý film a povedlo se. To jsem ještě neviděl. Mrazivá atmosféra a dech beroucí děj. Film založený na čistém zlu. Geniální!(24.3.2016)

• Lino Ventura

• - Víte že v Jihoafrické republice nechtěli film povolit do kin, pokud nebude ve střižně ustřihnut úplný konec, oslavující podle místních zákonodárců zlo. (Rodriguez)

• - Richard Burton a Lino Ventura spolu až do poloviny natáčení vůbec nepromluvili. (Snorlax)

• - Role inspektora Brunela připadala samotnému Linu Venturovi směšná a již nikdy více se nechtěl pustit do natáčení podobného mysteriozního příběhu, přestože byl s podobnými nabídkami později osloven. (LiVentura)