Nimona

Rytíř chce po křivém obvinění prokázat svoji nevinu, a tak spojí síly s holkou, co umí měnit podobu. Ta je ale ve skutečnosti příšera, kterou má on za úkol zničit. (Netflix)

sh3riff

Až na tu gay stránku kterou nyní musí cpát všude každému 24/7, hlavně i do dětských pohádek, to není špatné. Plus film nemá 101 minut jak zde CSFD uvádí ale pouze 84. Oněch 17 minut jsou titulky a netflix kredits. ()

Braenn.

Jako jasně, má to své nelogičnosti. Má to svý mouchy (předání důkazů, "už ti věřím" scéna ve chvíli, kdy nedává smysl, a hlavně odhadnutí zápletky po pěti minutách děje atd.), ale - a teď hodně velké ale - dávám tomu stejně pět hvězd, protože to je po hooodně dlouhé době film, který baví mě i děti. A to naplno, což bych řekla že je účel podobných rodinných filmů. Propracovanost a originálnost světa je příjemnou třešničkou. Líbí se mi linka, v níž pan dokonalý rytíř Krasoň není idiot (tu roli si tam nechali pro jednu nevýznamnou nicku). Líbí se mi, že se nepitvají v tom, že se tam mají rádi on a on - prostě to tak postavili a nevzrušujme se nad tím, stejně jako se nevzrušujeme nad párem ona a on. Tak to má být, žádný rozmazávání. Moje děcka se nad tím ani nepozastavila, ani to neřešila, ani je to nerušilo, což bych řekla že je asi to nejlepší, co jde očekávat. Není tam moc patosu, přesto vás to dojme. Je to barevné, originální, hezky animované, s dobrou hudbou... Takže přimhouřím oči celé rodiny a dám tomu jednu sentimentální pětičku. Netflix dokázal, že ještě má cenu si ho nechat.  Jo a lidem, kteří dávají odpad bez ohledu na obsah jen proto, že je tam LGBT... inu, ti ať si zalezou zpět do devadesátek. ()

MarekTulen

Film má parádní animaci a skvělé nápady, tohle rozhodně mělo potenciál, ale bohužel je to zklamání. Klasický, nepřekvapující příběh s podprůměrným soundtrackem, postavami nebo vtipnými momenty. Jednoduše skáče to od jedné věci ke druhé a člověka to po nějakých pár minutách začne dost nudit a to i když se ve filmu něco děje. ()

Pepcik

Kdo chce moc, nemívá nic... Pěkné animace, dětská hravost, velmi prostý humor. Prostě ideál pro děti. Jenže to tvůrcům nestačilo. Je třeba vložit LGBTQMSRHN ... a nevím co dalšího ... propagandy. A rázem je z pořadu, který by byl perfektní i pro šestileté dítě něco, co je hloupý animák pro dospělé... Méně je někdy více. Ať si každý má partnera jakého chce. Ale prznit dětské pořady a útočit na děti ve věku, kdy nemají mentální kapacitu tyto věci vstřebat, to je nešťastný přístup. Bohužel je to něco, co se na Netflixu stává main treamem... ()

Krychlicka1

Je to fakt škoda, že v dnešní moderní době se lgbt postavám člověk už prostě nevyhne, ani v pohádce pro děti. Reálně, potom co mi Netflix tuto nechutnost vmetl do ksichtu už v prvních 10. minutách, tak jsem měl hroznou chuť tento film vypnout, protože mě k tomu navíc nabádala dost laciná animace, ale nakonec jsem rád, že sem tak neudělal, protože se jedná o dost hezký, a vtipný animák, se zajímavými myšlenkami, hlavně kolem diskriminace, strachu z odlišných věci, a to, že když člověku něco pořád dokola vmetáváš do obličeje, tak se stane tahovým za co ho lidé mají, a že tá role nemusí být příjemná. Jinak děj i zápletka je podle standartní šablony, ale zas tolik to nevadilo, a k spokojenosti to stačilo. Bohužel po celkem pěkném závěru filmu, jsem byl opět znechucen intenzivním gay polibkem, a to mě utvrdilo, spolu se zjištěním, že Nimona je vlastně nebinární postava, že tomuto leč pěknému a vtipnému animáku, nemohu dát více než dvě hvězdy. ()

jara12

Nimona je netflixovské dílo s krásnou hravou animací, jenž dodává spoustu kreativity do animovaného mainstreamu. Ono když je hlavní hrdina obviněn z vraždy a hledá nevinu s malou holkou, jenž je příšera, kterou měl celou dobu zabít je nápad, který zní sice pošetile, ale vcelku kreativně. Bohužel nápad už tak dobře proveden nebyl a tak dostáváme průměrný až podprůměrný děj s krásnou animací a nevyužitým potenciálem. ()

Ozzinka

Animace zajímavá, tempo a téma příběhu taková klasická a hrozně dobrý humor, který mi sedl. Je to fajn koukání, které jen tak neurazí. ()

Zazzy

Ať už tento výtvor vzniknul z jakéhokoliv důvodu či jen šíleného snu, tady jsem se ani chvíli nenudil. Jedno velké klubko zábavných šíleností, příjemné animace a toho, že i "příšerka" někdy funguje podle psychologie člověka. Velryba nebo nosorožec, takhle jsem se dlouho nenasmál. Roli akční komedie splňuje na jedničku a jestli má shapeshifter rád kluky, holky nebo příšery, už je mi docela jedno. ()

JohnDark

Nimona, Animovaný fantasy, USA 2023, R: Nick Bruno, Troy Quane, H: Chloë Grace Moretz, Riz Ahmed, Eugene Lee Yang, Frances Conroy, Beck Bennett, Lorraine Toussaint, Indya Moore, Julio Torres, Sarah Sherman, 80% ()

cxxj

Pocitově velice příjemná záležitost. Řemeslně se mi to líbilo - hudba dobře zpracovaná, postavy rozlišitelné, animace povedené - ano, jde poznat že se to vařilo dlouho a některé pasáže neskryjí svůj rozpočet a věk. Celkově to ale funguje. Je celkem škoda spousty logických problémů (opravdu by někdo dokázal nedospět za 1000 let a přitom projít charakterovým růstem za dva dny?). Trochu klasické klišé, že když hlavní hrdinou je muž a žena, tak žena musí být až trochu otravná a muž ňouma. Dále velice předvídatelný vývoj situace o bourání zajetých narativů (rytíři nejsou good ale jsou ve skutečnosti ti zlí a monstra jsou chudáčci - přijde mi že toto je klíčovým motivem každého druhého scifi/fantasy za posledních 5 let). Ideologické okénko si každý podrobně vyplní sám - tvůrci si bodíku mohli škrtnout opravdu hodně a některé použili na Nietflix až kupodivu s citem a logicky. Příjemná jednohubka, nad kterou moc nepřemýšlet, aby neztrpkla v ústech. Zatím mi spíše chutná i přes její nedostatky. ()

Troglodyte

Milá pohádka se sympatickým ústředním duem, ale nepříliš originální zápletkou. Příběh stojí na pointě "když je někdo jiný, neznamená to, že je monstrum", která bude asi vždycky aktuální a určitě neuškodí ji dětem podprahově připomínat. S tím souvisí i netflixovská LGBT kampaň, která mi tu přišla nenucená a příjemně zapracovaná (kéž by se to takhle dařilo častěji). Jako jednorázová zábava s příjemnou stopáží fajn. ()

k2600s odpad!

Animovaná pohádka. Z toho se dá předpokládat, že to bude primárně určena dětem. Dítě= v mých očích je to malý človíček cca do 12-14 let věku. Starší už jsou puberťáci s "vlastní hloupou hlavou". Když je to tedy pohádka pro děti, tak se do toho musí dávat ty homosexuální zápletky?!?!? To je, do psích pochev, tak nutné, aby se buzerantství vštipovalo do dětí už od útlého věku? Proč se na to mají děti dívat? Z toho důvodu je to odpad!!! ()

vimluk_CZ

Působivá animace, dobrá zápletka (s pár nelogičnostmi a ne příliš překvapivými zvraty) a fajn předání moudra pro diváky. Sci-fi středověk je zajímavé zasazení, které krásně funguje. Tempo je vybalancované naprosto dokonale a finále je audiovizuální nádhera. Skvělá zábava, které k plnému počtu chybí jen pár detailů. ()

Lukango

Dva nepříliš známí tvůrci nám připravili animovanou zábavu, která se sice může zdát jako něco, co neosloví, ale opak je pravdou a nejspíš nikdo Nimoně nemůže upřít styl a energii. Nimona je milou, vtipnou, ale zároveň emoční jízdou, která tyto prvky v drtivé většině zvládá s nadhledem. Navzdory tomu, že Netflix střílí jeden film za druhým, tak musím uznat, že někdy za čas se vytasí s povedeným animákem. Animované filmy Netflixu jdou o poznání lépe, než ty hrané a několikrát do roka se objeví hiden gem, který překvapí. Nimona není něco suprovího, nebo něco, z čeho si divák sedneme na zadek. Je to dobrej a zábavnej animák, který stejně jako dvojka Kocoura v botách dokáže balancovat mezi emocemi a humorem, a zároveň nám vyprávět slušnej příběh. Lehce k tomu humoru bych dodal, že i když se mu v drtivé většině daří a funguje, tak se tu najdou takové ty ,,marvelovské momenty", kde vážnější scéna je přerušena nějakým vtipem. Tady tomu není často, ale i tak se to objeví. Jinak na emoce se zahraje převážně na konci filmu, kde si člověk celkem dost zasoucítí s Nimonou. Obecně příběh není zrovna komplikovanej. Rytíř zabije omylem královnu, je za to vyhnán, potká holku se superschopnostmi a společně se snaží přijít, kdo byl tím skutečným osnovatelem vraždy. To, že je zápletka poměrně jednoduchá, tak nezabraňuje tomu, aby byla účinná a fungovala. Jednotlivé zvraty sice nejsou do oka bijící, ale vytušit se celkem jednoduše dají. Zvraty ale filmu celkem pomáhají k flexibilitě příběhu, ale jak říkám, není to jako v prvním animovaném Spidermanovi, kde zjistíme, že jeden ze záporáků je Moralesův strejda. Čili zvraty jsou ok, ale pecka to není. Emoce tu najdeme, především v poslední čtvrtině, kde se odhalí minulost Nimoni a my tak můžeme plnohodnotně procítit její charakter. A ono to funguje a člověk má k Nimoně pochopení a dokáže s její postavou celkem sympatizovat. Film zobrazuje motivy, jako křivé obvinění, odsouzení, výjimečnost člověka atd.. Dále, odprostíme-li se od Nimoni, tak nalezneme motivy jako jsou korupce, fungování médií a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Nejsou to motivy, které by byly nová, už jsme je ve filmech viděli, a to i v těch animovaných jsme je viděli více než mnohokrát, ale opět jsem u toho, ve filmu to funguje a to, že to je dokola opakovaná inspirace pro film tomu nijak neničí hodnotu. Samotné zasazení světa je zajímavé a poutavé a ten středověko-futuristický vzhled je zajímavá a cool volba. Na filmu se ale lehce podepsal rozpočet, ale přesto všechno to je animace, která perfektně s esencí filmu ladí, a je to jen důkaz, že nemusí být drahá pixarovská animace, aby animovaný film vypadal pěkně. Samotné vykreslení postav bych shrnul asi tak, že stačí, a především Nimona je zajímavá postava, která svého parťáka zastíní. Film si už od začátku drží kvalitu a neztrácí jí po celou dobu, což je rozhodně plus. Dále také diváka nenechá ani na vteřinu vydechnout a vnáší nám do zorného pole jednu zábnou a energickou scénu za druhou. Film z agrese ubere až konci, i když to úplně pravda, kde se přestane chovat jako třeštěná jízda a zatáhá za emoce, vyloží karty a nechá film emočně uzavřít. Samotné voice-overy jsou trefné, ale přijde mi, že jsem snad nikdy nezažil vyloženě špatný originální voice-over čili to ani nehodnotím. Dodám ještě, že tu hudba má také místo, pomáhá filmu držet krok a nikde nezastavuje. Prostě tak aby se divák ani na vteřinu nenudil, což samozřejmě platí i o příběhu. Celkově se jedná o povedený naspeedovaný a třeštěný animovaný filmík, který diváka nenechá v klidu ani na vteřinu. Obstojně balancuje s humorem a emocemi, které převážně na konci dokáží lehce vzít za srdíčko. Netflixu se tak podařil vytvořit další povedený animák, který bych kvalitou přirovnal k Mořské příšeře. Já tak doufám, že tak Netflix bude tasit jeden animák podobné kvality za druhým, protože sice jsem těch animáků od Netflixu moc neviděl, ale to, co jsem viděl, tak stálo za to. Známka: 7-7,5/10  () (méně) (více)

Skeewe

Neměl bych problém s animací a možná bych se skřípáním zubů vydržel i nesmyslnost příběhu, kdyby z toho neudělali náborovou agitku do teplých krajin. Jednu hvězdu za přiznání toho, že "hrdina" je debil. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Herní Stray se dočká filmu

Herní Stray se dočká filmu

06.09.2023

Pokud jsou v otázce domácích mazlíčků kočky vaší preferovanou volbou a sem tam doma sáhnete po nějaké videohře, jistě vám neušel chválený loňský titul Stray od herní divize studia Annapurna Pictures.… (více)