Soudain seuls

Francie / Island / Belgie, 2023, 113 min

Ben (Gilles Lellouche) a Laura (Mélanie Thierry) sa vydajú na plavbu okolo sveta, no kým sa dostanú do Južnej Ameriky, urobia si zachádzku na divoký ostrov neďaleko antarktického pobrežia. Po krátkom prieskume spozorujú blížiacu sa búrku. Pripravujú sa na návrat na svoju loď, lenže tá s prudkými vlnami zmizne. Ocitnú sa uviaznutí na ostrove, kde budú musieť prežiť blížiacu zimu a pokúsiť sa zachrániť seba i stále viac naštrbený vzťah. (Arsenal83)

Arsenal83

Z tohto chceli urobiť holyúdsky veľkofilm a podaril sa len taký francúzsky malofilm, lebo nabubrelý Gyllenhaal si myslí, že stojí nad režisérom, pritom každý herec i herečka vie, že je to režisér, ktorému stojí. Natočené podľa románu ženy, ktorá oboplávala Zem a vymyslela si survival o páre zaseknutom kdesi pri Antarktíde. To samozrejme vedie k tomu, že ochrancovia zvierat ani fanúšikovia Pittsburghu Penguins nebudú veľmi spokojní, lebo veď čo už tam dole na južnom póle žije a vo filme dôjde k určitým hladným úderom. Na to všetko, čo nám film ponúkol, je ale pridlhý. Zo survivalu sa stáva skopírovaný ženský rukopis z predlohy a tak nejde až tak o prežitie, ako o prežitie ich vzťahu. Nech teda názov nemýli. Hoci je tu určité lodičkovanie a plťkovanie, tak nejde o žiadne inžinierske Sudán Souls, ale o pár, ktorý sa odrazu ocitne soudain seuls, náhle sami. A s tučniakmi. No samota nudí. ()

pornogrind

Čekal jsem, že Soudain seuls bude alespoň průměrnej surival o párečku(muž a žena) kterej uvízne na ostrově a zde bude muset bojovat před nepřízní osudu s přírodními živly, zimou a hladem o svoje životy. To je ale pravda jen z části. Víc se tu ale spíš řeší jejich vztah odkrývají se tajemství který mezi sebou mají. Což nebylo až tak pro mě. Těšil jsem se na survival. Kdybych chtěl vztahový drama tak si pustím jinej film. Za mě zklamání. Slabší 2hvězdy. ()

Pavelkedar

Solidní psychotropní survajvl odehrávající se na ostrově, kde by asi nikdo z nás dovolenou trávit nechtěl. To to měl Tom Hanks ještě "zlatý".... Jinak skvělá práce maskéru a špiničů. Místy ale nějaké marginální nesrovnalosti. ()

• Pôvodne mal film vyjsť v angličtine a Thomas Bidegain do hlavných rolí postavil Jakea Gyllenhaala a Vanessu Kirby. Títo aj dorazili na Island, aby sa pripravili na natáčanie. Spolupráca medzi hercom a Thomasom Bidegainom sa však ukázala ako zložitá, najmä počas pracovných stretnutí. Jake Gyllenhaal kritizoval „každú scénu, najmenšiu linku dialógu i najmenšiu čiarku“. Výroba sa tak zastavila a nakoniec obnovila vo francúzskom znení. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa na Islande v mestách Höfn a Hornafjörður a potom vo francúzskom Bretónsku (Plouzané, Aber-Wrac'h, Landéda). (Arsenal83)
  • Ide o adaptáciu rovnomenného románu od Isabelle Autissier, ktorý vyšiel v roku 2015. Ona sama je námorníčka a prvá žena, ktorá absolvovala sólo oboplávanie sveta počas súťaže v roku 1991. (Arsenal83)