Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

Snorlax odpad!

Fakt nevím, proč se všichni pohoršují nad naprosto standardním amerických sci-fi hororem. Je úplně stejně blbý jako všechny ostatní, jen vzhledem k datu vzniku nemá tak dokonalé efekty, takže si zombík musí zakrývat tvář loktem, aby ji nebylo nutno maskovat. Při dialozích jsem se ocitla na jedné forbíně z Těžké Barbory: "A Olaf f to ví ? Kdo mu to řekl ?! ... á Ingrid Bergmanová" ()

EdaS

Hvězdičky v tomto případě samozřejmě znamenají jen zábavnost. A já se bavil celkem dost, byť je celý film o něco solidnější než fascinující Glen or Glenda - třeba zde nenajdete tolik naprosto mimózních dokumentárních záběrů, či komentářů, týkajících se zelených draků na zápraží. Ale i tak jede Ed naplno: několikanásobné střídání dne a noci v jednom záběru, nahrazování herce, který umřel, dvojníkem, co si drží před obličejem plášť, modýlky létajících talířů, celková šílená ujetost a nelogičnost příběhu - to prostě musíte vidět! Vlastně jen v případě, že kladně odpovíte na úvodní Criswellovu otázku: "My friend, can your heart stand the shocking facts of grave robbers from outer space?" :o) ()

ClintEastwood

Zní to až neuvěřitelně, že tento Woodův film a Vesmírnou odyseu od sebe dělí pouhopouhých devět let. Nejhorší film všech dob? Asi ano, ale zároveň jedna z nejlepších (nechtěně) komedií vůbec. Plán 9 je tak špatný, až je zábavný a je vidět, že vznikal pod rukama skutečných nadšenců. Neustále se zde střídá světlo a tma, dvojník Lugosiho si celou dobu zakrývá obličej, na zdi pokoje se v jedné scéně mění zarámované obrázky, letající talíře jsou na vlascích, kulisy z papundeklu a dialogy působí vyloženě vtipně. Přesto nejde tuto povinnou četbu sci-fi fandů smáznout odpadem, protože je to velká a nenudící zábava. Sice jsem to nezkoušel, ale musí být obrovský kontrast - pustit si po tomto filmu například Blade Runnera. Ed Wood byl borec, já Plán 9 zbožňuji a hrdě se hlásím k jeho fanouškům. ()

H34D odpad!

"Future events such as these will affect you in the future." Plán 9 je napsán i natočen jakoby v rychlosti, režisérem plným entusiasmu a nadšení, ale bez jakéhokoliv rozmyslu. Ed Wood skládá scény jen tak, aby divák zhruba pochopil o co se jedná, vůbec mu nezáleží na dramatické koncepci, soudržnosti, estetice, či práci s divákem, točí si jen to svoje, jako malý Jarda na písečku. Nudná kamera zabírá prostor jen aby dění bylo zhruba uprostřed, střihne se náhodně po skončení jednoho z idiotských dialogů, herci absolutně nejsou vedeni a odříkávají své repliky jak roboti, např. když člověk vidí poprvé v životě UFO, naprosto suše se založenýma rukama řekne "Svatá Makrelo". Nejde však jen o režisérskou neschopnost a antitalent, i samotný děj je neskonale debilní, opravdu škoda, že nechtěná vtipnost vydrží jen 20 minut. 0/10 ()

666teen

Teď hned si vzpomenu, na minimálně deset horších filmů, než je tahle Woodova vyprávěnka. Takže nejhorší film všech dob? Těžko. Ovšem zábava je to celkem slušná, i když jako komedii s úděsnými hereckými výkony to pan režisér asi nezamýšlel. Velitel emzáckých invazních sil Eros v saténové uniformě je opravdu nezapomenutelný Padouch. Zombivá Vampira s vosím pasem a zanedbanou manikůrou, nebo nemrtvý policista Thor s výrazem prasete s Downovým syndromem, to jsou figury jinde neviděné. Jo, a možná přijde i Bela Lugosi. ()

• V titulcích filmu je Lugosiho postava uvedena jako ghůlí muž, avšak ve Woodově scénáři byla vedena jakožto "postava Draculy". (DaViD´82)
  • Maila Nurmi se coby Vampira sama nalíčila už doma, pak i s make-upem jela hromadnou dopravou na natáčení. (Martin00x)
  • Snímek se umístil na 16. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném od čtenářů časopisu Empire. (orkadimenza)