Kid

The Kid

• slovenský

Kid

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1921, 68 min (SE: 50 min)

No páni! Snímek starý 93 let a stále dokáže diváka zaujmout! Charlie Chaplin napsal a natočil krásně citlivý, dojemný, ale i komický film, který rychle utíká, nenudí a od samého začátku baví. Samozřejmě humor není takový, abyste se váleli smíchy, avšak vykouzlí vám úsměv na tváři, pasáž ohledně sirotčince dokáže dojmout a nezapomenutelná je určitě také pasáž v noclehárně a se zasklíváním oken. Herecké výkony jsou poplatné éře němého filmu, avšak je nutné hodnotit je kladně, neboť všechny grimasy Chaplina, ale i výkon malého Jacka Coogana, je víc než obdivuhodný. Divácké ucho potěší hudba, jež doplňuje scény. Nu, je vidět, jak kouzelný film se dá natočit i beze slov, všemožných efektů a pouze s několika málo titulky. 5*. Chybička: Během rvačky před Chaplinovým domem je pěstí zasažen policista. Spadne na zem a nehybně leží po celou dobu bitky. V každém záběru kamery je však v jiné poloze.(24.1.2014)

Kto by povedal, že s toho malého prcka bude raz strýko Festern?(10.3.2010)

Pěkný film, v němž vítězí sentiment nad humorem i naopak. Jenom Chaplin dokáže takhle současně vzbuzovat soucit i bavit. A právě v tomto filmu je možná nejdojemnější. Na humor nezapomíná, ale snaží se natočit poměrně osobní výpověď, která se neztratí pod tunami gagů. Na Chaplinovi mě fascinuje dvojakost jeho příběhů, současně si však myslím, že některé jeho filmy mohli být lepší, kdyby lépe slučovaly jeho "malou tuláckou dušičku" s "onou geniální komikou". A právě Kid je krásným příkladem, kdy se film neštěpí na dvě poloviny (jako Zlaté opojení), ale plyne poklidným tempem vstříc jejich soutoku.(10.11.2004)

Závěrečná snová sekvence špičková, to co jí předchází už bylo zase na obvyklé hraně, na kterou jsem dost háklivá. Brečící děti prostě nejsou moje partie. To, jakým způsobem Chaplin (ve všech svých filmech) působí na city, je pro někoho možná na slzu, pro mě dost často spíš na facku.(13.12.2009)

Chrabrý to Chaplin! Jakožto zástupce všech lidi s plochýma nohama říkám: Charlie, jsi borec! Kid je továrna na smutek a smích, lidskou bídu a utrpení. Mám z toho radost, protože aby mě dostal ze stereotypu právě x let stará hajtra (pardón!), to se jen tak nestává. 90%(11.3.2010)