Kid

The Kid

• slovenský

Kid

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1921, 68 min (SE: 50 min)

Pěkný film, v němž vítězí sentiment nad humorem i naopak. Jenom Chaplin dokáže takhle současně vzbuzovat soucit i bavit. A právě v tomto filmu je možná nejdojemnější. Na humor nezapomíná, ale snaží se natočit poměrně osobní výpověď, která se neztratí pod tunami gagů. Na Chaplinovi mě fascinuje dvojakost jeho příběhů, současně si však myslím, že některé jeho filmy mohli být lepší, kdyby lépe slučovaly jeho "malou tuláckou dušičku" s "onou geniální komikou". A právě Kid je krásným příkladem, kdy se film neštěpí na dvě poloviny (jako Zlaté opojení), ale plyne poklidným tempem vstříc jejich soutoku.(10.11.2004)

Po svém prvním shlédnutí jsem filmu dala jen 3*, nějak jsem v něm nenalezla to tolik 'opěvované' kouzlo. Tentokrát, s doprovodem živé hudby skupiny Mythematica, jsem svoje hodnocení musela upravit, ten film se mi líbil vážně dost. Nejedná se jen o obyčejnou grotesku, dominuje v ní hlavně příběh o vztahu fenomenálně proslulého Tuláka a malého chlapce, příběh, který Chaplinovi pomáhal vyrovnat se se ztrátou vlastního novorozeného syna. Právě v něm a hlavně v tom, jak je odvyprávěn, jsem konečně to kouzlo našla.(2.8.2010)

Problém s klasickými groteskami je ten, že človek sa má pri nich smiať, ale v súčasnosti to moc neide. Preto ich treba hodnotiť v kontexte doby a s prihliadnutím na to, že sa na ne príjemne pozerá. Chaplin je skvelý komik, niektoré scény sú vynikajúce, ale predsa sa písal rok 1921 a tempo filmu je nesúrodé a dej je predsalen trochu "chudý". Hudba je tiež dosť zastaralá a pre obyčajného diváka je film prakticky nepozerateľný. Každopádne na slabšie 80% by to malo aj tak stačiť (minimálne za geniálnu scénu so vstávaním a deravou dekou).(14.5.2006)

Nostalgicky krásné, plné vtipných a veselých okamžiků, stejně jako slzopudných emocí. V groteskách, zvlášť Chaplinových, je jisté kouzlo, které žádný jiný formát nemá.(22.4.2010)

Jeden z top Chaplinových filmov, ktorý si okamžite získa srdce diváka. Malý chlapec tvorí s Chaplinom skvelú a zohranú dvojku. Najviac som sa pobavil na chlapčenskom boxerskom zápase, hlavne Chaplinove masírovania, osvieženie a povzbudzovanie do ďalšieho súboja. Určite jeden z pokladov kinematografie, ktorý i po toľkých rokoch stále baví. 100%.(20.9.2015)