My, občané Protektorátu

Česko, 2024, 2 h 38 min (Minutáž: 52–53 min)

Režie:

Ondřej Veverka

Scénář:

Ondřej Veverka

Dana Syslová (vypravěč), Klára Jandová (vypravěč), Nikola Heinzlová (vypravěč), Kamila Janovičová (vypravěč), Zuzana Skalická (vypravěč) (více)

Epizody(3)

Deníkové zápisky, korespondence a rodinné filmové záznamy odkrývají unikátní pohled na život a soukromí občanů tzv. Protektorátu Čechy a Morava... Mladý dokumentarista Ondřej Veverka oslovil desítky pamětníků protektorátních časů i jejich potomků, aby se s ním podělili o unikátní filmové záznamy a písemná svědectví z tehdejší doby. Výsledkem je trojdílný dokument, který přináší jedinečný pohled na protektorát. Amatérské kamery si tenkrát možná více než kdy jindy všímaly běžných každodenních věcí, drobných radostí a obyčejného života. Snad proto, aby člověk alespoň na chvíli podlehl iluzi, že svět je vlastně ještě v pořádku. Ale brzy se tragédie vpisovala i do těchto záběrů. (Česká televize)

Recenze uživatele jungewolf k tomuto seriálu (3)

Epizoda 1 (2024) (E01)

Vynikající objevné zpracování vzpomínek obyčejných lidí, obyvatel jak odtrženého českomoravského pohraničí, přímo připojeného ke "třetí říši", tak i území protektorátu. Je dobře, že 1.díl začíná už v r.1938 před mnichovskou konferencí (tj. před 29.zářím 1938). ***Ve všech 3 dílech byly použity citace z knih: 1)Minka Podhájská - Paměti/autor: Vilemína Podhájská, vyšlo 2021/, 2)Ostrava27(edice: Osobní deník Libuše Střelcové z Hrušova z let 1938-1945/autor:Petr Tesař, vyšlo 2010/, 3)Doba zkoušek a naděje - deník děkana Františka Wonky z let 1938-1945/autor: Frant.Wonka, vyšlo 2010/, 4)V samotách duše - deník z let 1925-1954/autor: Jaroslava Lukavská, vyšlo: 2013/, 5)Deník stíhače/autor: Stanislav Fejfar, vyšlo: 2013/, 6)Deníky parašutistů-z bojů na západní frontě 2.světové války /autoři: Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík, Jindřich Marek, vyšlo 2022/, 7)Václav Polívka - Deníky 1945-1948/autor: V.Polívka, vyšlo 2022/. Poděkování : Archiv soukromé filmové historie(Jan Šikl), Pragafilm(Jan Vaněk), Agentur Karl Hoffkes(Karl Hoffkes, Benedikt Iwanek), Národní filmový archiv(Lukáš Hanzal, Jiří Horníček, Tereza Sklenářová), Archiv bezpečnostních složek(Veronika Chromá, Vladimír Lejtnar, Zuzana Svobodová), Professional Sound(Petr Sýs), Supraphon, Městský úřad Úvaly(Ivana Šťastná, Jana Tesařová), a dále : Václava Balmanová a mnoho dalších. Hudba : Jakub Řehoř. Komentáře četli : např. Dana Syslová, Klára Jandová, Kamila Janovičová, Zuzana Skalická, Martin Zahálka, Martin Finger, Kryštof Hádek (celkem 14 lidí). ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 2, neděle 17.3.2024, 15.45 . ()

Epizoda 2 (2024) (E02)

Druhý díl - léta 1940-1942. V protektorátu začalo přituhovat, a to nemyslím tuhé zimy plné sněhu . Např. přísné odvody dodávek potravin: kolik vajec od jedné slepice se musí odvést atakdále. Nebo třeba - konec září 1941 : příchod nového protektora, naci-bestie R.Heydricha. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, úterý 19.3.2024, 20 h . ()

Epizoda 3 (2024) (E03)

Zakončení protektorátní trilogie, léta 1942-1945. Nepříjemně mě překvapily vzpomínky jedné pamětnice na atentát na R.Heydricha. Vyzněly dost proněmecky, kolaborantsky. Naopak mě rozesmály letní prázdninové záběry na naháče ... . ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 2, úterý 26.3.2024, 20 h . ()