Harper

• USA Harper (více)

Paul Newman v nezapomenutelné titulní roli kasovního trháku podle knihy Rosse MacDonalda Pohyblivý terč. První detektivka v Newmanově kariéře, čítající tehdy třiadvacet filmů, doslova vzkřísila tento žánr.Harper slídí a uniká nástráhám při odkrývání pravdy v propleteném případu únosu a vraždy. Chytrý scénář Williama Goldmana vás pobaví a provede světem "typicky zvláštních" kalifornských postav. Potkáte bohatou dámu (Lauren Bacall), ozbrojeného právníka (Arthur Hill), plážového gigola (Robert Wagner), zapadající filmovou hvězdu s náklonností k alkoholu (Shelley Winters), jazzovou závislačku (Julie Harris) i Harperovu odcizenou manželku (Janet Leigh). A k tomu všemu bezbožný řád z chrámu Mraků vedený Strotherem Martinem. Každý z nich může mít klíč k vraždě nebo kulku pro Harpera. (Magic Box)

Ony

U první poloviny jsem se skvěle bavila, užívala si Newmana a hlášky jako "Už sis mohla zvyknout, že tě nikdo nemá rád." Pak jsem se do toho nějak zamotala, a jakmile film skončil, upadla jsem do dřevorubeckého spánku a zdálo se mi o žábách. Žábu ve snu viděti - štěstí v obchodě. Ha! ()

lesumir

Paul Newman rány rozdává ale hlavně dostává, a je při tom zatraceně výbornej a sympatickej. S každým krokem sype z rukávu několik luxusních hlášek, až se propátrá do zajímavýho konce. Skvěle napsané, skvěle zahrané a skvěle se na to kouká. ()

Gimp

Solidní kriminálka se super zamotaným dějem, chybějícím záporákem (podezřelí jsou všuichni) a suchýma hláškama téměř dokonalého Paula Newmana. Je to ale trochu dlouhé ale vyplatí se počkat si do konce.. ()

cheyene

Sympatická kriminálka s ještě sympatičtějším Newmanem v roli detektiva Harpera. Ozdobou snímku je také Pamela Tiffin jakožto Miranda, jejíž taneční scéna na začátku je úchvatná :) Celkové rozuzlení mírně překvapivé, perfektní hlášky, dobré akční scény, zapletená zápletka a příjemné prostředí filmu. ()

Webb

Průměrný kriminální film s Paulem Newmanem v roli detektiva. Harper má lepší scénář ale nevím proč se z toho stala klasika ve svém žánru. ()

nascendi

Ani to, že Paul Newman je mojim najobľúbenejším hercom, nemôže byť dôvodom, aby som tento film považoval za viac ako slabo nadpriemerný. Bol predovšetkým neskutočne dlhý, skôr zdĺhavý, pretože vo filmoch z tej doby sa stále chodilo, jazdilo a keď sa k tomu pridali občasné dialógy, tak už pomaly neostávalo ani miesto na nejaký dej. Chvíľami mi tiež pripomenul detektívky s Philom Marlowom, ale boli to iba vonkajšie znaky. Tiež mi prekážala nadmerná zaľudnenosť filmu a vzťahy medzi jednotlivými postavami, takže som to v poslednej tretine vzdal a prestal sa trápiť kto s kým, čo a prečo. Ostávajú tri hviezdičky a som rád, že Paul Newman má množstvo omnoho lepších filmov, ako bol tento. ()

Willy Kufalt

Průměrná detektivka s tuctovou vraždou, jednou zapamatovatelnou akční scénou v temném vrakovišti, množstvím postav, komplikovanými vztahy a stylově cynickým Paulem Newmanem v postavě soukromého detektiva. On tedy zejména Newman pozvedává celý film na dobře koukatelný průměr, ale z 15ti filmů s Newmanem, které jsem doposud viděl, hodnotím Harpera jako jednoznačně nejslabší... Zatímco v nočních scénách (zvláště těch akčních) je atmosféra velmi zdařilá, zbytek filmu s nesmírně nataženým tempem hutnější atmosféru jaksi postrádal a celkový styl možná až příliš odváděl divákovu pozornost od ústřední zápletky. Většina děje na mě působila předvídatelným až zaměnitelným dojmem, ale samotný příběh mě přeci jenom překvapil alespoň závěrečném vyústěním po konečném odhalení pachatele. To nejlepší z amerického neo-noiru mělo teprve o pár let postupně přijít. 60% ()

Flego

Klasika detektívneho žánru, nie však na takej úrovni, akú som chcel. Paul Newman je síce správny drsňák, ale film je ako slabšia polievka. ()

honajz

Velká škoda některých odchylek od knihy. Samozřejmě, pro film musíte třeba redukovat postavy i děj, ale přece jen ty změny směrem ke klišé mne štvaly. Co tady dělá Harperova manželka? Ten rozvod a laciný pokus o usmíření, to bylo klišé tak nezapadající do drsné detektivky! Nebo se zcela vzdali nálady - kde je všechna ta mlha, valící se od oceánu, kdy je všechno zahaleno v mlze, až ani auta nejsou vidět? Nebo ta bitka v loděnici - kolikrát jsme viděli tyhle klišé scény z prázdných hal? Přitom v knize jde o rvačku pod vodou, vždyť klidně mohla zůstat. Tyhle změny mne tak nějak iritovaly celou dobu, včetně některých dialogů, kdy od MacDonalda byly převzaty jen některé hlášky, jiné doplněny, ale ty doplněné ne vždy mají stejnou úroveň, a ne vždy na sebe logicky navazují. Výběr herců docela ujde a pořád je to nadprůměrný zástupce žánru. Ale přece jen do dokonalosti tomu pár věcí skládačky chybí a některé detaily mohly být propracovanější. ()

5150

Zápletka s řadou zajímavých postav, atmosféra, pointa a herecké obsazení, to všechno bylo fajn. Paul Newman v hlavní roli hodně sympatický. Pamela Tiffin (Miranda) a Robert Webber (Troy) sice nemají na csfd svůj profil, ale tady byli k nepřehlédnutí..)) ()

GeusX

Dobře koukatelná 'šedesátková' krimi. Pěkné americké káry, solidní herecké výkony, pohodový Newman. * 3,5 hvězdy ()

amirgal

Film jsem si zamilovala od okamžiku na počátku filmu, kdy si Harper ráno dělá filtrovanou kávu. Zjistí, že mu došla. Otevře odpadkový koš. Chvíli zaváhá. Vytáhne včerejší filtr ... a udělá si "druháka" ... ()

Padme_Anakin

V rámci žánru hodnotím kladně, bavila jsem se, Paul Newman je v roli soukromého detektiva k zulíbání, sype hlášky, dělá cynické vtípky, potměšilé grimasy, strhává na sebe pozornost, jakmile se objeví na scéně.. Příběh zmizelého milionáře a celé to vyšetřování je skvěle zamotané, délka filmu mi vůbec nevadila, na Paula se budu dívat klidně i déle.. ()

liquido26

Docela jsem se na tenhle film těšil, ale nějak mě to úplně minulo. Žádné napětí, žádné tempo, zbytečná dvouhodinová dýlka. ()

kinderman

Každý ze svaté trojice drsné školy americké detektivky má (co se týče filmové adaptace) alespoň jeden nezapomenutelný zářez v dějinách kinematografie: Hammett Maltézského sokola , Chandler Hluboký spánek a Ross Macdonald (vl.jménem Kenneth Millar) Harpera natočeného podle románu Pohyblivý terč. Snímek má všechno, co správné detektivce sluší, a navrch výborného P.Newmana, jehož postavu (v románech se jmenuje Lew Archer) tvůrci obohatili o neschopnost vyrovnat se s rozvodem. ()