Harper

• USA Harper (více)

Paul Newman v nezapomenutelné titulní roli kasovního trháku podle knihy Rosse MacDonalda Pohyblivý terč. První detektivka v Newmanově kariéře, čítající tehdy třiadvacet filmů, doslova vzkřísila tento žánr.Harper slídí a uniká nástráhám při odkrývání pravdy v propleteném případu únosu a vraždy. Chytrý scénář Williama Goldmana vás pobaví a provede světem "typicky zvláštních" kalifornských postav. Potkáte bohatou dámu (Lauren Bacall), ozbrojeného právníka (Arthur Hill), plážového gigola (Robert Wagner), zapadající filmovou hvězdu s náklonností k alkoholu (Shelley Winters), jazzovou závislačku (Julie Harris) i Harperovu odcizenou manželku (Janet Leigh). A k tomu všemu bezbožný řád z chrámu Mraků vedený Strotherem Martinem. Každý z nich může mít klíč k vraždě nebo kulku pro Harpera. (Magic Box)

Topco

Nostalgické ohliadnutie sa za filmom noir. Dosť chandlerovské, čo sa týka príbehu, postáv, prostredia. Ak máte napozerané staré noirovky či načítané chandlerovky, zápletka vás nemôže ničím prekvapiť. Škoda, že Lauren nemala väčší priestor. Film drží nad vodou jedine frajerský Paul Newman ako súkromné očko, nebyť jeho, pozeralo by sa to o dosť obtiažnejšie.. ()

C0r0ner

Paul Newman hrál nesympatického šaška a po hříchu to bylo to nejlepší na celém filmu, kde se daly bez jakýchkoli problémů vyškrtat dvě třetiny scén a na výsledku by to nezanechalo žádnou poskrvnu. Nuda, nuda, nuda a trapný děj - dohromady tedy příšerná sračka. 10% ()

zette

Strasne upachtena a tahnouci se kriminalka. Paul Newman v roli Lew Harpera vsak nemel chybu, skvely herecky vykon a velmi vtipne hlasky a pripominky ( skoda, ze dostal tolik na prdel:-) ). Jinak nic zvlastniho. ()

pakobylka

Trošičku nedovtipné, řekla bych ... v podstatě srovnatelné s hlavním hrdinou: Sice machruje od první do poslední minuty, ale ve skutečnosti má víc štěstí než rozumu. Nenadšené 3* ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY Z FILMU, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Líbí se mi jak zpívá." "Vždyť je to feťačka bez talentu a k tomu ještě nymfomanka." // "Přej mi štěstí." "Leda choleru a neštovice." ()

mortak

Solidní, ale nikterak výjimečná adaptace prvního případu Lew Archera. Trochu jí škodí pokusy o nadsázku, ale potěší, že se Newman i přes přítomnost supporting star Lauren Bacall nesnaží o Bogarta, ale hraje to co má - jižanského burana. ()

andrii

Ten, jehož charisma nikdy nehapruje, s případem se "harmonicky" pere. Soukromé očko otevřené, v očku rozesetá pomněnek modř, přirozeně dokonale. Uvolněný, rozverný, pohotový, vtipně naladěný, ve své bezstřešní odřené "limuzíně," na kterou svým platem stačí, přijíždí. S chladnou hlavou na horké stopě pod nejrozpálenějším zlatým kalifornským sluncem. Zbraně míří. Pojeďte s ním hledat motiv, najít pána domu, odstranit špinavosti oné "čisté vyšší společnosti." Přetahovat se o výkupné. Pohřešovaný je/byl z rodu nehodné krve. Všichni obvyklí podezřelí v okolí jsou v jejím toku namočeni, nitkami známostí propleteni. Někdy se věci stanou jinak, než byste očekávali. V jediný moment zkreslí se rázem obrázek padoucha i hrdiny. Závěrečný povzdech nad překvapivým rozuzlením jen pečetí poznanou bizarní ironii reality..."Najala tě mrcha, abys našel póvl. Jo, vždycky doufám, že si mě najme krásný princ, abych mu našel Popelku..." :-) ()

sator

Vůz který Harper používá je Porsche 356 A Speedster, jeho cena je dnes závratná cca 8 milionů kč. Jinak dost nuda... ()

pytlák

Newmanovi role detektiva sedne jako ulitá, ale na moje gusto tenhle film postrádá atmosféru, kterou jsem od detektivky čekal. ()

JohnSmith

Opět skvělý výkon Paula Newmana. Už na začátku,když si vařil kafe mi bylo jasné, že Newman předvede nadstandardní výkon. ()

Autogram

Frajer Luke veľmi štýlovo pátra po pravdepodobne nevernom manželovi bohatej paničky. Popritom oblbne asi desiatku žien každého veku, vrátane svojej vlastnej. Nikomu sa nedá veriť, komplikovanosť príbehu je niekedy až cez hranu, a záver priamočiary určite nie je. Slabšie štyri hviezdy, ale tri by boli málo. –––– Bejvala herečka. Co dělá teď? – Tloustne. ()

Pecival

Solidní old school krimi se zkrachovalýma hvězdami, zakouřenýma barama, unesenýma boháčema, zapšklými manželkami (dcerami) a velkou kopou podezdřelých. Parádní Newman, kterému role dokonale sedla. Ale zase .. žádný zázrak to taky není. ()

ZkuKol

Poctivá klasika s oslnivým Newmanem. Čas již trochu kvality ohryzal, ale kdo má stejně jako já slabost pro tyhle drsné detektivky staré školy, nebude zklamán. Marlowe to sice není, ale Harper muý silně šlape na paty... 75% ()

Han22

Cynický a hláškující soukromý detektiv Harper je najat bohatou paničkou, aby našel jejího zmizelého manžela. Jeho vlastní manželka se s ním rozvádí, manželka zmizelého, dcera i spousta lidí kolem má postranní plány a Harper dostává jednu nakládačku za druhou, než případ rozlouskne. Docela jsem se na tuto klasickou kriminálku s Newmanem těšil, ale výsledek je spíše průměrný. Newman je samozřejmě skvělý, příběh správně zamotaný a nechybí ani nějaký ten výstřel či rána pěstí, ale celkově vzato filmy kde je skoro každý vinný bez pořádného zdůvodnění jsou scénáristickou leností a režijně vzato je to příšerně utahané, čemuž nepomáhá neustálá temnota a táhlá, občas disharmonická jazzová hudba. V podstatě taková variace na noiry 40. let, která není špatná, ale čekal jsem trošku větší spád. ()