V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Tommassi3

"Ale jeden voják proti sedmnácti ?? Co jen hodláte dělat ??" - "Mám v plánu je všechny zabít, pane !!" ;) A ten stroj na zabíjení jménem Todd v podání nestárnoucího Kurta Russella, s nímž nakonec celý film stojí a padá - No, dobře !! On spíš padá, než by stál (za to).. - který tu vypadá opravdu skvěle, ostatně taky několik týdnů poctivě dřel jako hovado, platí za to nejzajímavější co tenhle biják mistra předražených bejkáren, Paula W.S. Andersona, nabízí.. ()

RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velmi solidní sci-fi atmosféra, něco jako mix Terminátora a VALL-I, ta planeta odpadků je docela povedená a vysoký rozpočet je na výpravě znát. Scénáristicky to je ale taková conanie - někde mezi temnou sci-fi pohádkou, Barbarem Conanem a Komandem a s tím, že málomluvného plukovníka Arnieho nahradil téměř nemluvný Kurt Russell v roli seržanta Todda. Jeden z filmů, na které se s napětím díváte, abyste si ke konci řekli, proboha, proč jsem na to čučel? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=c6PPmyzIBNI ()

Mrkvič

Těžké hodnotit, když jsem se na film těšil moc kvůli písničce od Monster magnet. Russell vypadal tupě, ale tak jeho postavataková byla. Fillm byl takovej dost... no bez emocí. A to je přesně to, co tam chybět mělo. Podle mě nešlo o žádný přehmaty, ale o vcelku zručně zfilmovanou myšlenku. Navíc ta akce a efekty byly poctivě odvedený. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Kurtom Russellom. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o špičkovom vojakovi, ktorý už od detstva bol cvičený len na to, aby bol prvotriednym vojakom, čo sa aj stalo a tak má za sebou mnoho úspešných misií, lenže všetko sa pokazí, keď armáda vyvinie nový a schopnejší typ vojaka, ktorý ho počas tréningu porazí a tak je kvôli nepotrebnosti vyhodený na planétu pre odpadky. Tu nachádza kolóniu osadníkov, ktorá tu už dlhší čas žije a tak sa zoznamuje s úplne iným, mierumilovným spôsobom života, lenže tú sa armáda rozhodne vyčistiť a tak sa vojak musí postaviť na stranu svojich nových priateľov. Spracovanie sa mi páči, tento typ zápletky o mužovi, ktorý sa postaví proti svojim bývalým zamestnávateľom, aby chránil nevinných mám veľmi rád a dobre to vyšlo aj v tomto prípade. Je síce pravda, že to celé pôsobí úplne béčkovo, pričom viacero vecí mi tu prišlo dosť nelogických, ale nad to sa dá ľahko povzniesť. Jedine to mohlo byť trochu prepracovanejšie, predsa len mi to prišlo až moc priamočiare, takže by som uvítal aj väčšiu dĺžku, ale hlavne, že úvodná fáza výborne zoznámi s hlavným hrdinom a armádou, sadla mi aj tá celá pokojnejšia stredná fáza s nachádzaním nových priateľov a spôsobu života a následne sa to už očakávane naplno rozbehne. Takže skutočne vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Okrem dobre zvládnutého úvodu sa nachádza prakticky iba v poslednej tretine a síce mohla byť trochu nápaditejšia, ale je úplne ideálne natočená, pomerne drsná a hlavne dostatočne zábavná, keďže tento štýl, kedy hlavný hrdina využíva hlavne moment prekvapenia a tak sa postará o viacero slušných likvidácií mi plne vyhovuje. A tak ma bavila všetka akcia. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Kurt Russell v hlavnej úlohe už síce je trochu starší, ale v tomto prípade to predsa len bolo treba a bavil ma v akcii, aj mimo nej, nesklamú ani vedľajšie postavy ako Connie Nielsen, Sean Pertwee alebo Gary Busey a potešia aj slušní záporáci Jason Scott Lee a Jason Isaacs. Réžia a technická stránka sa ešte určite dali aj trochu vylepšiť, hlavne tie efekty miestami trochu zaostávajú, ale filmu to našťastie neškodí, tento béčkový prístup, k efektom, lokácii, alebo výzbroji a výstroji vojakov mi sadol až prekvapivo dobre. Vôbec ma neprekvapuje, že tento film tak prepadol, predsa len prísť koncom deväťdesiatych rokov s takto klasicky pojatým béčkom v štýle predchádzajúcej dekády nebol pre tvorcov dobrý nápad, ale mne ako divákovi to samozrejme nemusí prekážať, takéto filmy mám rád bez ohľadu na dobu vzniku a pre mňa je to najlepší Andersonov film deväťdesiatych rokov. 75% ()

spaceboyCZ

Co to melo byt? Cckove radoby akcni sci-fi? Des bes, stacila by tomu 70minutova metraz a mozna by film zaslouzil jednu nebo dve hvezdy navic. Takto je to misty roztahane, navic takrka nemluvici Russell sice muze oslnovat vypracovanym telem (kde to vzal??? :D ), ale jinak vam to jeho prihlouple cumeni bez projevu zacne lezt po chvili krkem. Celkove se mi na tomto filmu libila akorat hudba, jinak je to velka ztrata casu i pro fanousky podobnych filmu... ()

• Pro film byla postavena dvojice obrněných transportérů, tzv. "crawlerů", v českém dabingu přeložených jako "plazouni". Jednalo se o modifikované těžké důlní dempry Caterpillar 777. Byla to vůbec největší vozidla, jaká kdy byla pro film vytvořena. Když něco rozválcovala, skutečně to tak bylo bez žádných miniatur. Už před modifikacemi každé z těchto aut vážilo 65 tun. Dovybavena byla krom zbraní i pátracími reflektory o výkonu 10 tisíc wattů. (Stejšn)
  • Původní název filmu byl "The Base". (Chatterer)
  • Seržant Todd (Kurt Russell) získal počas svojej kariéry vojaka tieto ocenenia: Cash Medal of Bravery, Plissken Patch, O'neil Ring Award a MacCready Cross. (Lukoh)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)