Nočními ulicemi Moskvy se řítí černé BMW ujíždějící pronásledovatelům. Řetězec osudových událostí, končící střelbou, postavil čtyři přátele mimo zákon. V životě bez pravidel pro ně není cesty zpět a černý bavorák – silný a spolehlivý vůz, jenž se jim stal domovem, hrdiny odváží daleko od Moskvy, do nelítostného vyhnanství ruských nekonečných dálav… (oficiální text distributora)

Santino7

K jednej veci sa musím priznať, existuje u mňa osobitá skupina filmov, ktoré zámerne vyhľadávam len z jedného jediného dôvodu - hlavné postavy v nich stvárňujú štyria moji obľúbenci (ale ak by sa náhodou naskytla taká možnosť, veľmi rád sa pozriem aj na film, v ktorom sa objaví prekrásna Katarínka Guseva) z Brigady. Samozrejme takto cielene nevyhľadávam úplne každý jeden z ich filmov, čo by pochopiteľne ani nešlo, no aspoň zopár tých známejších, v rámci možností aj žánrovo podobných (no nie je to podmienka). Presne takouto plytkou "metódou" som sa dostal aj k tejto snímke, kde jednu z hlavných postáv stvárnil Vladimir Vdovičenkov, a to navyše postavu takú, ktorá bola aj typologicky podobná s predchádzajúcou z už spomínaného seriálu. Ale prejdem radšej rovno k veci, a teda k samotnému filmu ako takému - jeho príbeh sa na mňa vyrútil prekvapivo zbesilo hneď v úvodných sekundách, bez akejkoľvek prípravy a treba povedať, že zo začiatku som bol skutočne do veľkej miery zmätený z toho, kto/s kým/kde/ako a o čo vlastne ide. Našťastie udalosti mali rýchly spád a za okamih už problém so zorientovaním sa v deji neexistoval, keďže zostala už len ústredná štvorica. A spolu s nimi samozrejme bavorák (alebo bumer, ako len chcete). No a hoci sa v rámci deja vlastne neodohrávalo nič prevratné, zložité a ani prekombinované, mne sa to začínalo páčiť postupne stále viac a viac, najmä kvôli tomu, že to až mrazivo realisticky a bez akýchkoľvek škrupúľ mapovalo aktuálne pomery v Rusku, kde sa ešte stále zachovalo mnoho pozostatkov z éry socíku (ako tu už niekto veľmi trefne spomenul, do takto špinavého prostredia by mohol nejakú gangsterku zasadiť aj Ritchie, na výsledok by som bol vskutku zvedavý :-). Takže maličká rekapitulácia - v ruských končinách je možné naozaj všetko, a napríklad podarená scénka s policajnou kontrolou na opustenej ceste sa mi na dlhú dobu vryla do pamäti :-)) Avšak takto podarených by sa ich tu našlo aj viacero, za zmienku určite stojí napríklad "epizóda" s nie tak úplne bežnou sanitkou, či napríklad kamionistami. Mimochodom celkom zaujímavé spestrenie predstavovali aj mini-pohľady do budúcnosti okrajových postáv, ktoré tiež občas dokázali vyčarovať úsmev na tvári... Menšie poľavenie a akési (hoci len veľmi jemné) náznaky nudy prišli až v momente, keď ústredná štvorica na svojej púti zastavila a na istý čas "skysla" v maličkej dedinke, avšak nechcem tomu nijako krivdiť, stále to bolo pre mňa totižto pozerateľné - rovnako ako aj záver. Ten ma ostatne poľahky nahuckal aj na pokračovanie (a tentokrát už nielen kvôli účasti spomínaného herca), ktoré si rozhodne niekedy v najbližších dňoch pozriem. Čiže neostáva nič iné, len dúfať, že ani druhé "béemvéčko" nesklame, uvidíme. Čo sa týka hodnotenia, balansovalo to kdesi na pomedzí troch a štyroch, no nakoniec sa predsalen prikláňam k vyššiemu z uvedených možností, keďže tá autentickosť (mimochodom tak typická pre súčasnú ruskú kinematografiu) ma skrátka dostala, a teda nižšie som ísť skrátka nemohol. 4/5 () (méně) (více)

Skretule

Spíš než děj celého filmu mě zaujaly všechny ty ruské reálie a chování jednotlivých postav, které musí přijít občanu ČR dosti exotické. Film sám o sobě ničím převratným rozhodně není ale pár povedených momentů se jistě našlo (hlavně závěrečné namixování melodie zvonění do rytmického podkladu zaujme)...ale poučil jsem se, do Ruska jet nechci :D ()

gudaulin

Bavorák mi připomněl vtip o cizinci, který projíždí Ruskem vlakem a po několikahodinovém čekání na nádraží se znechuceně ptá vlakvedoucího, v čem vězí problém. Strojvůdce mění lokomotivu. Tak dlouho?! Mění ji za vodku... Upřímně, Bavorák je naprosto průměrná gangsterka, tak průměrná, že jsem zjistil, že jsem ji už kdysi před lety viděl, což by nebylo nic divného, kdybych si to neuvědomil při poslední scéně. Tak dokonale jsem ten snímek vytěsnil z paměti. Má nevyrovnané tempo s řadou hluchých míst, ale boduje svou atmosférou země, kde se hroutí státní struktura a převládá všeobecný marasmus. Všudypřítomná korupce, nezaměstnanost, alkoholismus. Typická je absurdní scéna, kde raněný gangster zastaví sanitku a požaduje odvoz do nemocnice, aby se ukázalo, že sanitka je už pět let "privatizovaná" a drobný podnikatel v ní právě převáží náklad zelných hlávek. Celkový dojem: 55 %. ()

LuckyK

Asi velmi realistická road movie, pro někoho, kdo nezná dnešní Rusko, až s dokumentárním rozměrem. Jen by si mohli odpusit ty typické herociké výjevy o sebeobětování pro kamaráda a nadlidské výkony při jeho záchraně. Jinak chlapské slzy a kombinace brutality, neúcty k životu a pravidlům s širokou sentimentální ruskou duší při návratu k venkovským kořenům je pro ně příznačná. ()

FAxPR

neměl jsem s timhle filmem problém. ruské filmy moc neznám, tak se na ně vždyycky rád podívám. a tohle bylo tak lehké jako to šlo. lehce vulgární humor postav, lehce předvídatelný konec a lehce stravitelné. to vyzvánění mi vadilo. poslední scéná pana BMW nebyla, tak špatná, ale trochu přetáhla do "tohle bude arty". pravda šlo to trochu osekat. a postavy jsou dost papírové :/ ()