Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

Bartoloměj

znáte to?? kouknete na program na čsfd, sjedete hodnocení a nastavíte dvd..... pěkně děkuji milí recenzenti, ale takhle strašný film jsem dlouho neviděl, první půl hodina-pomalý rozjezd???cha. nic, hrůza ( né ta co děsí dějem - ten se nějak vytratil ). myslím, že všichni, kdo hodnotili tento film nad 3 hvězdy, jsou buď nenapravitelní asiatofilové, potencionální vrahové, zamlklí hloubaví intelektuálové libující si v umění pro umění, nebo před nebo při sledování filmu dost přebrali. po 30ti minutách už jsem přestal doufat, že z toho něco bude a jen se modlil ( a to jsem ateista ), ať už to skončí. nevypnul jsem to jen pro to, abych se dopídil těch cca 80%... bohužel nic. raději dál budu zabedněný nekulturní simsnolog, ale tenhle průser nemohu ohodnotit lépe ( uvažoval jsem i o odpadu ) a ten úplný závěr hm, ještě teď mě mrazí....vždyť jsem si ho vymodlil a oslavoval, jak gól v powerplay. díky za hodnocení od Ajantise. ()

Godhaj

,,Já tě mlátím, protože musím. Mám o tebe starost.“ K této korejské kriminálce jsem se dostal kvůli Tonyho eseji na youtube kanálu Every frame a painting, kde vychvaloval obrazovou kompozici a práci s více herci v jednom záběru. Jenže tento film není jen výborně zpracován. Mimochodem obzvlášť kamera a střih jsou opravdu překvapující. Příběh se v této kriminálce odvíjí totiž úplně jinak, než na co je divák ze západní tvorby zvyklý. Zde nepracují profesionální detektivové pomocí profesionálních kriminalistických zásad a pravidel. Tady divák sleduje skupinu ne moc chytrých, naprosto neprofesionálních a mnohdy i zcela hloupých policistů, kteří nemohou chytit vraha, protože na to duševně nemají. Zároveň se tento film dotýká tématu policie, která překračuje svoje práva a vynucuje si přiznání, takže se divákovi nabízí i sociálně kritický pohled na korejskou společnost. Do toho panuje celý film hutná a depresivní atmosféra blížících se vražd, kterým není nikdo schopen zabránit. Po konci této hutné kaše mi zůstala v hlavě tuna otázek na přemýšlení, což se u kriminálek běžně neděje. ()

alba

Ide o kriminálku z Južnej Kórey a príbeh je podľa skutočnej udalosti – práve pre tieto vlastnosti môžeme čakať pozitívny filmový zážitok. Opak je však pravdou. Kriminálka už od začiaktu vyšetruje svojským spôsobom. Skôr sa spoliehajú na svoju intuíciu, než na nejakú odbornú prácu.. Herecké výkony boli síce dobré, to pripisujem tomu, že ide o ázijský film, ale ak sa pozriem na obsah, tak ak už chceli natočiť príbeh preto, že je podľa skutočnej udalosti, mohli tomu pridať niečo, prečo to bude mať zmysel.. takto môžeme všetky nevyriešené zločiny natočiť a budeme tvrdiť, že preto si zaslúžili byť natočené, lebo ich vyriešenie je nad ľudské sily.. no nie, nie je to nad ľudské sily, len vyšetrovatelia asi nemali za sebou žiadne štúdium, prípravu.. Najväčším sklamaním pre mňa je práve to, že sa na konci ani nepriblížia k chyteniu vraha.. keby som vedela, že film nemá koniec, asi by som si ho nepozrela, strata času, ale to je subjektívny názor.. možno niekoho baví pozerať sa hodinu pol na to, ako sa „vyšetrovatelia“ snažia robiť svoju prácu a nezmení sa to ani na konci filmu. Niečo tomu chýbalo... a preto priemerný film. ()

prometheusXX

Vynikajúci korejský krimithriller .skvelá atmosféra,skvelá hudba,skvelý herci. môže konkurovať s filmami Zodiac,Sedem,Purpurove rieky atď.Vela ludí o tomto filme nevie,nieje taký známy,to je škoda. Za mňa 100% . ()

Chuppa

Super detektivka, Kang-ho Song opět super v roli poldy, co se chce zviditelnit za každou cenu, i za cenu obvinění nevinných. Paráda ()

mauinka

Tak tenhle film šel úplně jinou cestou než já. Chvílemi jsem pochybovala jestli to není satira ,ale nebyla .Protože jsem vydržela až dokonce a protože tam byly scény ,který mě bavily, tak**. ()

Arccos

Pro mě velké překvapení z Koreje. Velmi dobré kriminální drama, navíc z (pro Evropana) neobvyklého prostředí. ()

lucky.loo

I přes smíšené pocity na začátku filmu, je detektivka, která je navíc dle skutečné události velice zdařilá. Je zde vidět zoufalá touha maloměstských policajtů dostat přiznání z mnohdy domnělého sériového vraha za každou cenu a to všemi metodami. Když už konečně důkazy vypadají jednoznačně vše je trochu jinak než se zdá, pointa filmu je pak jak už to u Korejských dramat bývá vynikající. Hodnocení: 80% ()

RigorMortis

Kórejská kriminálka? Prečo nie? Vítaná zmena oproti 'murikánskym a nemeckým kriminálkam. Spočiatku meh, potom sa príbeh zamotával a keď to už-už vyzeralo na odhalenie vraha, zasa nič. Ani v posledných minútach nebol jasný páchateľ. Jedinou nevýhodou filmu je rozťahanosť, inak nemám čo vytknúť. ()

murkl

Film s pomalejším rozjezdem a vynikajícím koncem, který byl vrcholně neuspokojivý. Moc dobře natočený snímek. ()

Joedas

Přiznám se, že jsem měl během rozpačitýho úvodu nutkání to vypnout a jít o dům dál, naštěstí jsem to přečkal a za mou trpělivost mě pan Bong odměnil vynikající kriminálkou. Jsem rád, že se mi potvrdilo, že Parazit nebyl náhoda a že míchání žánrů a čarování s mizanscénou uměl Joon-Ho zřejmě odjakživa. Je pro mě radost sledovat, jak jsou jednotlivý pasáže, scény a dílčí záběry komponovaný. S důrazem na detail, s mimořádnym vizuálnim citem, ale hlavně s cílem komunikovat jednotlivý motivy a jednotící téma filmu. Když je práce režiséra takhle důsledná po celou stopáž filmu, finální pointa se zarývá zásadně hlouběji. Hra s tempem, gradací, ale i náladou je tady doslova skvostná a ke konci film vykouzlil několik nezapomenutelnejch momentů (slowmotion v dešti, scény na trati, epilog). Nebýt nepřesvědčivýho úvodu, jdu do pěti hvězd hned. ()

ugly_joe

Priznám sa, na Bonga začínam mať slabosť. Sériový vrah a vyšetrujúci policajti, denný chlebík bežnej americkej produkcie. Kto už by čakal, že nejaký Kórejec takéto obohrané klišé spracuje rovnako dobre, alebo dokonca lepšie? Podarilo sa. Princíp je rovnaký, ako v jeho katastrofickej vyvražďovačke The Host: zoberieme žánrový štandard (sériový vrah, zmutované monštrum) remeselne dokonale ho spracujeme (od scenáru, cez kameru až po herecké výkony) a do tohto rámca vsadíme psychologickú drámu zo života. Samozrejme nesmie chýbať humor, veď ktorákoľvek životná situácia ho má v sebe aspoň za hrsť, a pustíme to do distribúcie. Každý si tam nájde, čo mu vyhovuje a všetci sú spokojní. Film má komerčný úspech a súčasne je hrdo uvádzaný na filmových festivaloch. Ja som si z nich povyberal svoje a oba filmy ma pohladili na duši aj preto, že v praxi ukázali fabrike na sny, ako sa to má robiť: konzument dostane svoje a zádumčivejší divák ostane minimálne neurazený, ak nie rovno veľmi spokojný. Vďaka. ()

maldoror16

Nebylo to špatné, je to jakžtakž dobrý film, má své silné momenty a rozhodně nelituju těch 2 hodin (no dobře první půl hod. možná jo:). Nicméně v záplavě podobně laděné produkce - minimálně té korejské - je to celkově (slabší) průměr. První půle filmu, a že to není zrovna krátký film, je bohužel docela dost slabá, vlastně vším, příběhově, rozvíjením děje, herecky + ty WTF nepovedený úlety ke komediálním prvkům, ty fakt nefungují, takže se to dosti vleče a poměrně nezáživně. Druhá půle je o dost lepší, co do všech směrů, není to žádná pecka, ale už je to mnohem mnohem zajímavější a rozhodně kvalitní podívaná - závěr, byť trochu sklouzává chvílema do patosu, je zdaleka to nejkvalitnější a nejsilnější na celém filmu, ten už je víceméně jak se na žánr patří. Prostě z korejské produkce jsem zvyklý na mnohem silnější kousky, na lepší příběhy, vypiplanější režii a formální a vizuální stránku filmu, na brilantnější herecké výkony. Jak říkám (slabší) průměr, tj. tak asi nanejvýš 60%. ()

sunjata

Nakonec jsem se rohodl pro 5 hvězdiček, hodnoceno samozřejmě v rámci žánru a v jakési euforii, kterou nyní zažívám z korejské kinematografie. Myslím, že tento "vícepatrový" snímek obstojně šlape na paty i třeba Zodiacovi či 7mm, na rozdíl od nich není ani tolik rozvláčný. Korejci prostě umí točit filmy. Myslím, že jestli něco dokáže ve zkratce vystihnout národní povahu i aktuální naladění národa, tak je to právě stav její kinematografie. ()

muti

spomienky na vrazdu, velmi vystizny nazov. korejska kriminalka podla skutocnej udalosti, kde vycinal seriovy vrah (1986 - 1991), ktoreho nehchytili a stopa vychladla. ako to asi vyzeralo? k comu vsetkemu sa uchylila policia aby nasla pachatela? metody miestnej policie sa radikalne lisili od mestskej, co bolo miestami usmevne a zaroven zabranovali vyrieseniu pripadu. suhlas s: Kitano, zputnik, Marigold. ps: kto cim hresi, tym trestany byva (pan policajt). No pre tych co uzavru pakt s diablom to asi neplati, ti mozno dostanu specialnu odmenu... ()

CrazymanM

Tak dlouho jsem ten film sháněl a pak toto!?!Co to mělo být?Když vezmu jen tu vážnější pozici,tak prosím,to by šlo,ale co ten zbytek!?Dementní policajti,vůbec všechny figurky dokola,jestli to tam tak je,tak potěš pánbůh!!!Jen mi to zkazilo celkem dobré povědomí o korejské kinematografii! ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě