Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiální text distributora)

MIMIC

Dráma je to natoľko drsná, že je miestami až fyzicky nepríjemná. Tvorcovia sa rozhodli tlačiť na pílu a ja netuším prečo, niektoré "efektné" scény predsa nezodpovedajú skutočným udalostiam. Som síce rád, že som ten film videl (kvôli novým informáciám, myšlienkam, pocitom a diabolskému herectvu Jessicy Lange), v budúcnosti si ho ale rozhodne nezopakujem. Jednoducho existujú filmy, ktoré sú veľmi dobré a cenené, no divák si povie - raz a dosť. Z tohto poznania plynie zásadná otázka - nemali by sme vysoko hodnotiť len filmy, ktoré milujeme a radi sa k nim vraciame? Ja neviem, tak dobrý mysliteľ nie som. ()

B!shop

Ja mam s postavou Frances trochu problem. O tyhle herecce jsem v zivote neslysel, takze musim verit informacim, ktery mi predlozili tvurci tohohle filmu. A diky tomu, jak je tu ukazana, tak jsem ji bohuzel moc nefandil, ani mi nebyla kdovijak sympaticka a moc sem nechapal, proc ji vsichni povazujou za takovou hvezdu, kdyz toho moc nedokazala. Na jednu stranu je sice fajn, ze to nebyla nejaka tupa hollywoodska kravka, co se na kazdyho usmiva a s kazdym souhlasi a kdyz se ji neco nelibilo, tak to dala radne najevo. Na druhou stranu, za vetsinu problemu si mohla sama, protoze to obcas fakt uz prehanela a chovala se jak blazen. Jinak samotnej film je natocenej slusne, tech lehce prehnanejch 130 minut nenudi, dobovy kulisy a kostymy bez chyby a navic je sympaticky, ze to neni takovej ten klasickej pribeh o vzestupu, padu a navratu na vrchol a je misty docela drsnej. No a do nadprumeru pak film vytahuje fantasticka Jessica Lange, ktera to snad ani nemusela hrat a je proste Frances (akorat na tech 16 na zacatku fakt nevypada). Bohuzel uz tu neni nikdo, kdo by se ji svym vykonem aspon priblizil a zbejva tak akorat sympatak Shepard. Ale celkove docela povedenej a zajimavej zivotopisnej film. ()

marhoul

Jessica mě baví vždy, ale tady to rozjela ve velkém stylu, nominace na Oscara byla oprávněná. Frances Farmerovou neznám a nic o ní nevím, čili nejsem schopná posoudit, nakolik se film liší od skutečnosti, ale myslím, že ty nejzásadnější momenty jejího života byly divákovi předloženy věrně a jsou šílené. Holka to byla asi docela hubatá, chytrá, nebojácná, nekonvenční a do své doby se nehodila. Problémy by s ní byly asi vždycky, akorát dneska by si se svým temperamentem nevykoledovala lobotomii, nýbrž výsostné postavení. Co napsat víc? Někdy je zkrátka lepší matku odříznout... ()

emma53

Zcela odzbrojující výkon, který předvedla Jesssika Lange mě nedá jinak, než jít na nejvyšší ohodnocení. Nenáviděla jsem matku Frances a milovala Harryho Yorka, který žel ve skutečnosti neexistoval. Strašná škoda, protože jsem jim držela palečky co to dalo, ale reálnost osamělosti a zoufalosti Frances ve mně vzbudil obrovskou lítost a smutek na duši. Já tenhle vynikající, ale téměř zapomenutý snímek určitě doporučuji. ()

Vědma

Díky ČSFD jsem si mohla přečíst něco o skutečné Frances Farmer a zjistit v čem hrála. Film asi není zcela podle skutečnosti, ale musím souhlasit, že výkon Jessicy Lange je vynikající. Ostatně jak jinak, ona byla a je skvělá herečka. Příběh je mrazivý, ale po pravdě bych dala přednost se dozvědět více o jejím hereckém životě než z filmu dělat nový Přelet nad kukaččím hnízdem. ()

• Jessica Lange a Sam Shepard se během práce na projektu zamilovali. Mají dvě děti - Hannu a Walkera. (D3VIL)
  • Harry York, především fiktivní postava, kterou hrál Sam Shepard, byla založena na politickém radikálovi Stewartu Jacobsonovi, který tvrdil, že byl milencem Frances Farmer. Lidé, kteří si byli s Frances blízcí, ale tvrdí, že se nikdy ani nesetkali. (..Lucas..)
  • Jessica Lange obdržela za tento film a za film Tootsie nominaci na Oscara ve stejný rok. To bylo poprvé od roku 1942, kdy byla herečka nominována jak na cenu pro herečku v hlavní roli, tak na cenu pro herečk ve vedlejší roli, ve stejný rok. Celkem se tak v historii Oscarů stalo potřetí. (..Lucas..)