Cizinecká legie bere do svých řad každého a bez otázek. Do legie se přihlásí i americký voják a diplomat, kterému muslimové zabili manželku a on ji pomstil svým způsobem – v mešitě postřílel každého, koho viděl. Po rocích služby v legii se nechá naverbovat do služeb srbské armády, za vražedné války v bývalé Jugoslávii. Zde zachrání před smrtí muslimy znásilněnou Srbku, kterou rodina zavrhne. Žena teď nemá nikoho kromě něj a on začíná váhat: k čemu je dobré tolik zabíjení? (Film+)

NinonL

Nečekala jsem tak osobní pojetí příběhu amerického žoldáka. Válka je nejstrašnější zlo pod sluncem a v tomto filmu vám z ní bude běhat mráz po zádech. Film je velmi drsný a dobrý. Konec naštěstí nic nepokazil. ()

italka63

Zase jeden film, který mne rozebral a já bulila a bulila...životní role Dennise Quaida ve válkou zmítanou Jugoslávii, kterou pohřbili hlavně politici a každý psychopat se dostal k moci, aby ve jménu spravedlivé věci dal průchod svým sadistickým vášním a na civilistech je to nejlepší. Proměna Dennise ze zarytého ,ztrátou své rodiny zatvrzelého příslušníka legií, zpět k muži, cestou obrovských ztrát ale i nálezu, a to holčičky,kterou pomůže porodit. Život a válka je hnus. ()

Vessper

Prvních 20 minut je skvělých, poté se film jen nudně táhne. Každá scéna by mohla být o polovinu kratší a dvouhodinové vřeštění mimina na kvalité nepřidalo. ()

WoWoW

Začal film a jel, měl tempo, měl styl a měl i další věci, které jsou potřeba. A najednou zhruba po dvaceti minutách se zasekl v jedné poloze a už se z ní nedokázal dostat. Možná na konci to zase bylo o trochu lepší, ale ten prostředek s neustále brečícím dítětem, blbě se koukající Nastassjou a ježděním sem a tam a zase zpátky bylo vážně na umření. Opravdu jsem se bál, že jim ten benzín nedojde. ()

sulimo

Trochu za vlasy přetažený snímek z války, která by si zasloužila lepší zpracování. Pro mě se jednalo o příliš účelový a plochý film, který mě sice válečnými zvěrstvy rozklepal, ale tím neválečným zbytkem spíše otrávil. Tohle prostě nezafungovalo a na 80% to rozhodně není. viděla bych to na průměr, ale pro závažtnost tématu nechci dávat pouhé dvě hvězdy, protože si myslím, že takováhle tématika by měla být vyhledávána a sledována, co největším počtem uživatelů csfd, neboť je krutě opomíjena. Závěrem bych snad raději doporučila kvalitnější filmy, jako třeba Warriors, Harrison's flowers nebo Welcome to Sarajevo, těmhle kouskům se tenhle počin nevyrovná ani náhodou. ()

ceskyhonza

Od roku 1972 jsem jezdil k přátelům do Jugoslávie, dnešního Chorvatska, kde jsem poznal i další přátele, Srby. Měl jsem rád celou Jugoslávii, kterou jsem měl možnost dost procestovat i její národnosti. I v Černé Hoře a jinde jsem vždy měl čest poznat jen dobré lidi. Někdy na první dojem tvrdé, jako krajina, kde žili, ale dobrosrdečné a charakterní uvnitř. Válku v Jugoslávii jsem bral jako strašlivou věc, jakou ostatně každá válka je. Zajímám se o ní, hlavně tu 2. sv., od svých cca 12ti let, ne proto, že bych k ní choval obdiv, ale proto, aby se nezapomínalo na hrůzu, jakou každá, i lokální válka představuje. Znal jsem národnosti Jugoslávie, které neměly žádné problémy se soužitím. Ti, co pamatovali i 2. sv., jako náš přítel, kterému jsem říkal dědo, Titův partyzán, tak ti, ale i mladší generace, ctili dané uspořádání a Tita, jako prozíravého "vládce", vysoce uctívali napříč národnostmi i dost dlouho po jeho smrti. Nacionalistické vášně, vyprovokované hordami šmejdů, za tiché podpory, či alespoň nicnedělání významných evropských vlád, přerostly ve válku, válečná zvěrstva, nepředstavitelná utrpení pro všechny zatažené, zejména civilisty. Promiňte delší úvod, ale film to vše citlivě připomíná na komornějším příběhu, jaké jistě všechny válečné situace přinášejí a jakých jsou ve válkách tisíce. Není důležité, kdo je jaké národnosti, či vyznání, když začne kralovat hrůza a zlo. Chvílemi jsem cítil silné dojetí, je to silný příběh. Snad s drobnou výhradou k úvodu jde o dobrý scénář, velmi dobře zpracovaný, zasluhující pokornou úctu, tak jako to, o čem hovoří. Sám si vždy znovu kladu otázku, zda je ve vesmíru jakási "síla", které říkáme Bůh. Myslím, že pokud ano, nebude to asi "dobrý, laskavý otec, který všechny miluje", jak jsem to jako chlapec slýchal od pana faráře. Při vší bolesti a utrpení světa si musím klást otázku, jestli je a jaký je? Filmy jako Savior mne k té otázce vždy znovu vracejí. ()

laik_60

V službách légie. Pracovný názov filmu by mal byť „srbský režisér v službách Hollywoodu“. Neviem prečo si vôbec Česi dávali námahu premenovať SAVIORa. Ide o protivojnový film z srbsko – bosniacko-chorvatského konfliktu deväťdesiatych rokov. Kde sa drastické chvíle (kopanie do tehotnej ženy) strieda s romantickými klišé (opar nad jazerom) či mlátenie civilistov kladivom do hlavy striedaný vzápätí smutným spevom uspávanky matky pred popravou. Nehovoriac o sirupovom závere celého filmu. Z celého filmu ma rozhorčila scéna kedy otec mieri pištoľou na dcéru s dvojdňovým deckom v náručí, chtiac „ochrániť česť rodiny“. Nikdy nepochopím taký naturel. Čo je to za Boha, Krista, Allaha, Krišnu, Jahveho či Kieho , v ktorého takíto ľudia veria a pritom v záujme ochrany „cti otca, alebo rodiny“ dokážu zabiť dcéru, syna, brata sestru, suseda, dieťa ....??? Vojna je svinstvo prebúdza v ľuďoch neskutočné ZLO. ()

Loki81

Posledni dvacetiminutovka mi totalne vyrazila dech... ve vsech smerech nadprumerny film. Skvely vykon dua Quaid/Kinski!!! Nepravem opomijeny snimek. ()

dr.fish

Možná trošičku kostrbatě a dnes už asi i málo zajímavě je vyprávěn příběh člověka, jemuž muslimové bombou zabili ženu a dítě a on jim to potom vracel v Jugoslávii. Příběh je prostý, místy ale velmi silný. V každém případě to není zbytečný film. 70% ()

dzira

Je to možná trochu překombinové, ale nechybí tomu spád a místy i napětí. Několik skvělých nápadů, dobrá kamera a pečlivý výběr exteriérů z toho dělá válečný nadprůměr. Velmi pozitivně hodnotím i to, že zde není naddržováno žádné straně zapojené do konfliktu. Dá se říct, že je zde pranýřován obecně fanatismus vedoucí k nesmyslnému zabíjení. Zajímavá jerovněž absence vyloženě kladné postavy. Škoda jen, že to shazuje množství klišé a "vypůjčených" scén..... ()

Mrkvič

Docela jsem se těšil, ale v průběhu filmu mé nadšení opadávalo. Silný je začátek, kdy se hrdina zachová.. no dost nehrdinsky :) Potom se chová, jak se chová, má to svůj smysl, buduje se tím půda pro další děj, ale není to nic úžasného. Brutalita a zbytečnost celého konfliktu je jasná a opět je tu dost drásavě připomenuta. V závěru ale přijde scéna, která se jentak nenatočí. Scéna s ukolébavkou je úžasná. Možná to někomu může přijít laciné a cílené na city, ale je to prostě bomba. Za to to rozhodně stálo. ()

rockwoman

Otcovské pouto se nedá vymazat z paměti stejně jako všechny ty hrůzy, které válka napáchala.A tady to pouto bylo opět obnoveno ve chvíly,kdy Joshua přeřízl pupeční šnůru. Silný, emotivní příběh s vynikajícím Dennisem Quaidem v hlavní roli. ()

hanagi

Někdy se stane, že se vám film prostě trefí do nálady. Možná bych byla jinak kritičtější, ale v tuhle chvíli mě ten drsný příběh o bezmoci, kterou si hlavní hrdina "léčí" tím pro mě nejméně srozumitelným způsobem, dostal do kolen. Navíc, není to tak dávno a není to tak daleko... ()

Beatle

Není to tak válečný film, jako spíše drama na pozadí války. Nic komplikovaného. Motivačně nejasný a hloupý začátek kompenzuje středová road movie po Srbsku a celkem očekávaný, přesto povedený závěr. Jsem ráda, že se hlavní charakter vykresloval postupně. Doporučuju, pokud máte rádi válečné filmy s dějem, kde se občas místo střílení i mluví, a přesto tam lidí zemře víc než dost :) Nejprve jsem chtěla zůstat u tří hvězd (především kvůli začátku), později se ale hodnocení zvyšovalo. Souhlasím s uživatelem "Chrustyn", že "některých momentech příliš tlačí na emoční pilu a celková vizuální stránka působí moc televizně", ale jak tady i více uživatelů přiznalo, prostě to na ně fungovalo. A na mě to fungovalo taky. Válečné snímky moc nepreferuju, ale tento rozhodně ještě jednou shlédnu ;) .... 90% ()

Midori_Mike

Přesně ten typ filmu, kterému jsem po dodívání dal 4*, ale s odstupem času měním na 5*. Uvědomil jsem si, jak ve mě ten snímek pořád rezonuje. Některé klíčové scény si i teď po cca 1 roce po dodívání vybavuji velice přesně a z paměti mi už asi nikdy nezmizí. Silný film, ze kterého na vás dýchne nejen atmosféra a beznaděj války, ale hlavně také pozoruhodná mentalita Bosňanů a Srbů. Je vidět, že né ze všech lidí válka udělá zvířata. Ve spoustě případů je tomu právě naopak a tento film popisuje jeden z takových příběhů. Vypíchnout musím taky nádherný soundtrack. Srbské lidové písně pro mě měly obrovské kouzlo, nejvíc samozřejmě ta ukolébavka. Mráz po zádech :-) ()

NoFiction

Další ukázka z řady bojů mezi muslimy a křesťany, tentokrát v podání s výborným D. Quaidem. O žádný zázrak se v podstatě nejedná, ale příběh je docela silně emotivní. ()

JohnSmith

Začátek vypadal slibně, ale po ukončení války to šlo od desíti k pěti. Přestalo to být zajímavé a začalo být nuceně humánní až sluníčkářské. ()

klukluka

Zajímavý film, silný námět, ne moc přesvědčivý Quaid a velký otazník nad tím závěrem: co ho asi tak mohlo čekat v té chorvatské nemocnici? Mělo to asi vyznít jako (v rámci možností) happy end, ale tohle přece nemohlo dopadnout dobře..? Jinak Chorvati stejný bestie jako kdokoliv jinej v téhle bratrovražedné válce, ale stejně bychom to o nich měli mít na paměti, až se v létě zase budeme sami sebe ptát, proč o nás nesmýšlí dobře. Skutečně ohleduplní a slušní umí být jen k sobě navzájem. Všechno ostatní je byznys a faleš. ()

helmut111

Pre mňa najlepší film z občianskej vojny v Juhoslávií, scénka s autobusom ma úplne zrazila, takú krutosť som nevidel v žiadnom filme,a áno je tam veľa kliše ale nejako mi nevadilo. ()