Medvěd

berg.12

Tenhle film nemá být žádnou dokumentární sondou do života medvědů. Oba medvědi v něm fungují jako čistokrevní herci, u kterých chování nevychází z jejich zvířecí podstaty, nýbrž ze scénáře. Nicméně film ani v nejmenším nepůsobí strojeně (jako spousty jeho zvířecích kolegů). Opravdu mi vadil jen medvědí "dabing" (hlavně Youkův), který z logických důvodů musel s většinou zvuků vznikat v postsynchronu. Viděl jsem totiž film o filmu a dost možná i díky němu má film hodnocení, jaké má. Že během natáčení nebyl nikdo roztrhán, napaden, ubodán, utopen, považuji po jeho zhlédnutí za malý zázrak. Annaud tady sice předvádí svůj typický styl a definitivně stvrzuje roli nekorunovaného krále filmových slunce západů, ale k tomuhle příběhu o medvědím přátelství mi to vůbec nevadilo. Svého animovaného disneyovského kolegu navíc poráží tak o dvě tlapy. ()

Stanislaus

Jednoduše nádhera, která pohladí po smyslech a upoutá naplno pozornost diváka. Exkluzivní záběry divoké přírody v čele s dvěma medvědy, jež jsou ohrožováni chtivými lovci. Úžasná kamera a nádherná hudba, která byla příhodně prokládána zvuky přírody. Některé scény byly opravdu nápadité (děsivé noční můry medvíděte). Zvířecí klasika, která - pro mě rozhodně - nikdy nepodlehne času. ()

Djkoma

Působivé. Oba medvědi předvádí nejlepší výkon a jednoznačně přejíždí jedinou konkurenci a to 6 medvědů od Cibulky. Annaud musel mít úžasnou trpělivost, kterou mu závidím a cit pro vytvoření citlivého díla. Tak jako tak jsou Medvědi výjimečným dílem nad kterým hodně lidí bude ronit slzy, ale mě se to nestalo, takže jednu maličkou hvězdičku uberu. ()

Falko

Jeden z najkrasnejsich filmov o zvieratach a vobec od Jeana-Jacquesa Annauda. Krasna priroda, smutny a kruty pribeh, aspon tak kruty, ako dokaze byt aj sama priroda, kde silnejsi vyhrava. A hlavne nesmiem zabudnut na prekrasnu smutnu hudbu Phillippa Sardeho. Na tento film sa mozem stale divat :-)... 26.11.2009 _____ Tcheky Karyo - (Tom) +++ Jack Wallace - (Bill) +++ Hudba: Philippe Sarde +++ ()

tron

"Umenie nie je zabiť. Umenie je nechať žiť." Mám rád zvieratá, prírodu, aj Annauda, ale Medveď ma nikdy nebavil a miestami ma až štval (halucinogénna pasáž s muchotrávkami je na draka). Navyše, zvieratá mám síce rád, ale medvede sú podľa mňa zmrdi. Takisto ma neoslovil spôsob rozprávania príbehu - všetko sledujeme z pohľadu mláďaťa (mňoukajúceho ako malý chlapec) a starého medvedieho samotára a ľudia majú len cameá (a ani medzi nimi nie je režisérov dvorný Ron Perlman, čert aby to vzal). Občas to pôsobí ako wtf dokument, ktorý "náhodou" má dej. Výprava je miestami čarokrásna a práca s medveďmi musela byť pekelne náročná (a v neposlednom rade aj nebezpečná, režisér bol viackrát zranený). Obávam sa však, že to je asi tak všetko. Vo viacerých ohľadoch je to obdivuhodný film po technickej stránke, ale ako príbeh je to slabučké, scéna s muchotrávkami trápna a výsledok je proste príliš detský pre dospelého diváka a príliš naturalistický pre detského. Už zápletka je úplne mimo (medvedie samce mláďatá skôr roztrhajú, v lepšom prípade ignorujú, určite sa o ne nestarajú, to je vážne sci-fi). ()

• V průběhu natáčení se žádné zvíře nezranilo. (contrastic)
  • Natáčelo se v italských Dolomitech v nadmořské výšce 2500 metrů. (contrastic)
  • Ve filmu se objevilo na 100 žab a 900 000 včel. (M.B)