Generace singles

Jana Počtová

Filip Čermák

Zvuk:

Ivan Horák

Tak tý jedný holce, která měla co minutu feministické přednášky na téme užasná žena a zbytečnej chlap bych nedal přednost ani kdyby byla na světě jen ona a invalidní žížala. Zbytek ansáblu teda taky nebyl zrovna žádnej šlágr. Hlavně u chlapů mě přišlo že si buď něco nalhávaj a nebo vysloveně lžou, když mám tři milenky, tak s tím určitě půjdu do televize, to určitě. Dokumentarista se snažil mít co nejširší spektrum z řad singles a to jak holek tak kluků a traví s nima tuším rok, samozřejmě prostřihama formou návštěv dle ročních období, aby jsme poznali důvod proč jsou singles. Upřimně řečeno to téma přílši nechápu, nepřijde mě to nějak zásadní. Za chvíli se budou točit dokumenty o domácnostech co maj pračku v kuchyni, ne ?(6.6.2014)

Myslím si, že ti, kteří dávají pod *** , nehodnotí dokument, ale své smutné bolavé já, třebaže někdy hodně hluboko ukryté. Jinak řečeno, zajímalo by mne, zda Generaci singles dá pod *** někdo, kdo žije ve šťastném vztahu, okořeněném rodičovstvím. Navenek není tenhle dokument nijak moc atraktivním produktem, ale čas od času dokáže obnažit podstatu problému (ano, pro mne jde o problém!) takovým způsobem, že vás zamrazí ("Neblázni, já přece nebudu s holkou, která se mnou nepůjde na kolo"), a navíc pro vnímavého diváka z nenápadných střípků skládá i společenské pozadí a procesy, které nám generaci singles vytvořily a dále rozšiřují (i na touze nebýt sám se dají pod pláštíkem duševně-sexuální ccharity vytřískat prachy - kdybych absolvoval seznamku s medem kolem úst jako málo zkušený panic, asi bych už NIKDY nebyl schopen balit). "Pasivní" přístup autorky, kterou budou někteří shazovat pro pasivitu a neumětelství v mylné představě, že se do diskuse více nezapojuje, protože neumí, je naopak základním pozitivem, protože dokázal vysát z lidské duše šesti vybraných opravdu hodně a čas od času vykrystalizoval až v neuvěřitelně emotivní zpověď. Výběr "účinkujících" musel být obtížný už svou neodhadnutelností, co se z nich vlastně nakonec vyvrbí, ale povedl se velmi dobře a předhodil nám šest nejednoznačných charakterů, jejichž osud zajímá. K maximálnímu hodnocení mi schází trochu širší výběr, který by umožnil na stejné časové ploše prostříhat některé trochu méně zajímavé nebo se opakující výpovědi a podal by portrét singles ještě o něco plastičtěji. Možná to tak autorka nezamýšlela, ale tenhle dokument je hodně varujícím obrazem budoucnosti, protože podle mého názoru příští "světová válka" bude globálním konfliktem nikoli mezi státy nebo národnostmi, ale mezi generacemi.(26.8.2011)

Těžko říct z kolika procent je zábavnost a "kvalita" dokumentu Generace singles způsobena prací režisérky, nebo jde jenom o kvalitně vybrané ústřední charaktery, ale je důležité, že v celku snímek překvapivě funguje. Sledovaní lidé dostávají zajímavé, a občas i netuctové, otázky a sympaticky na ně také otevřeně odpovídají - a že to není snadné téma. Relativně mladou režisérku Janu Počtovou budu ještě sledovat a na její další projekt se teď i celkem těším. 70 %(25.1.2012)

Vybraný vzorek lidí normálně prezentuje své názory a představy. Otázka zní, kolik lidí je zcela dobrovolně svobodných (v tom tkví merito věci). Zkrácení o 20 minut by také neuškodilo. 60%. Výborný komentář: DavidS.(2.1.2012)

4 hvězdy bez nějakého přílišného rozboru. Možná i proto, že se tahle "problematika" týká i mě.(1.1.2012)