Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bartu Hughesovi sice patří na Manhattanu dům, ale náhle se objevuje síla, která o něj chce Barta připravit. Na první pohled se zdá nepochopitelné, že by Hughes mohl přijít o rozum, protože jeho protivník stojí sotva za povšimnutí. Vydrží však cokoliv. Může přežít hladomor i výbuch atomové bomby. Prokousat se olovem či betonem. Zdá se, že nikdo není schopen přežít to, co on. Ani Bart Hughes sám není v bezpečí od okamžiku, kdy se v jeho domě usídlila krysa. (Warner Home Video CZ)

(více)

Recenze (48)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Na první pohled se děj snímku „Zlo neznámého původu“ jeví jako příliš jednoduchý na to, aby z toho vylezlo něco skutečně pořádného, něco, co by mohlo být hororové, co by mohlo diváka celou dobu zajímat, uhranout jej, ale nakonec se ukáže, že tady měli tvůrci skutečně dobrou ruku a s tím minimem, pro co se rozhodli, vytvořili snímek, který je povedený a dovede ve vás vzbudit strach. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Sám doma 0: Sám s krysami na stole. Hororové krysy boli v tej dobe v móde síce nielen v literatúre (Kingova Nočná zmena, Herbertove Krysy), ale aj vo filmoch (Krysy: Noc hrôzy, Deň zvierat), ale len málokedy vznikne niečo vyložene kvalitné. Vlastne si na žiadny ultimátny horor o krysách nepamätám. Tento ním je. To bez debaty. Peter Weller (ktorý takúto brutálnu sódu neschytal ani v RoboCopoch) je strašne veľký sympaťák. Páčilo sa mi, že hoci v tomto filme hral postavu, ktorá sa divákovi ľahko mohla sprotiviť (na prvý pohľad trochu arogantný pracháč), on ju poňal ako normálneho chlapíka, s ktorým si môžete pokecať o všeličom a ktorý sa nad nikoho nevyvyšuje (naopak, viac ho baví pokec s údržbárom, než s draho oblečenými kolegami v práci). Snímke výdatnou mierou okrem Petra, parádneho domu a nechutných a hororových krysích scén, výraznou mierou pomáha depresívna atmosféra ponurého veľkomesta (také poňatie amerických veľkomiest bolo v 80. rokoch obľúbené – Maniac Cop, Terminátor). Uznávam, že krysa sabotujúca šeky je už trochu moc, nie sú nedostatočne ukázané jej rozmery (raz vyzerá ako polmetrový mutant, inokedy ako normálny potkan) a občas sú hrdinove reakcie na strety s ňou až smiešne hysterické (ale tak zas ja by som asi vrieskal rovnako...). A hoci ju stále chce zabiť (aj vlastnoručne, nielen jedom a pascami), tak vždy, keď sa mu naskytne krysa na dotyk, tak s revom utečie. Ale i tak skvelý horor s parádnou atmosférou. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Spíše psychologický horor, kde Peteru Wellerovi tu zaujatost věříme, a kde myš je skutečně monstrózně inteligentní. Takové ty povinné zbytečné rodinné scény naštěstí brzy odplují a dojde na lámání chleba, v němž je tenhle film nejlepší. Dobrá atmosféra a postupné dávkování napětí, přesně tak, aby film zůstal v paměti. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Strašná sranda. Vážně, ačkoli je ten příběh celkem drsný psycho a určitě nechci, aby se mi něco podobnýho stalo, tak jsem se místy fakt nahlas smál, protože ta válka člověka proti myši je prostě svým způsobem vtipná. Je to takovej mírně hororovej Hon na myš s obludně hnusným a zákeřným myšákem. PS: Hlášku You'll regret you furry fucker i její české ekvivalenty tesat :-D ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Zvířecí horor (nebo spíše černohumorné psychodrama) Of Unknown Origin patří ve svém subžánru mezi ty největší bizáry. Hlavním hrdinou je typický osmdesátkový yuppík, jehož snaha finančně uspět za každou cenu se metaforicky promítne i do urputné snahy zlikvidovat přerostlou krysu, která se mu nastěhovala do bytu. A to i za cenu toho, že přitom zničí svůj luxusní byt a své manželství. Film úchvatně rozehrává surreálně vystupňovaný rozpad hrdinova životního stylu a jeho očistný návrat k prapůvodnímu stavu člověka bojujícího o holé přežití. Pokud chcete vidět hranou hororovou verzi Toma a Jerryho od režiséra Ramba II, tak vřele doporučuju. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (3)

  • Kniha, při jejíž čtení vyruší "záporák" hlavního hrdinu a kterou on poté vztekle mlátí do stropu, je "Moby Dick" od Hermana Melvilla. (dokec)
  • Film obsahuje odkazy aj na iné slávne súboje človek versus zviera. Bart Hughes (Peter Weller) číta knihu "Moby Dick" a neskôr sleduje v televízii film Starec a more (1958). (beso74)

Reklama

Reklama