Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Realisticky pojatý sovětský velkofilm popisuje ve dvou dílech osudové boje, které určily vývoj 2. světové války. Zatímco úvodní část zachycuje zoufalou obranu strategicky významného města na Volze, druhý film se soustředí na rozhodující ofenzivu Rudé armády proti Hitlerovským vojskům. Generálové Vatutin, Rokossovskij a Jeremenko i celý sovětský lid do posledních sil nepolevili a dovedli nakonec protivníka ke kapitulaci. Stalingradská bitva měla ohromný politický i strategický význam a byla začátkem přelomu ve válečných událostech. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

Ano, samozřejmě že se jedná o totální komunistickou propagandu, ale celkem mi to celé připadalo dost epické a efektivní. Ve své době musel film sklidit opravdový úspěch. Hudební motiv se mi rovněž velmi líbil a navíc pár velmi silných, ačkoliv dost nadnesených momentů jako je např. dobití Pavlovova domu, bombardování a boje v troskách Stalingradu, atd.... Na mě film celkem zapůsobil i přes neskutečně silnou propagandistickou bariéru, ale není se moc čemu divit, když nebylo ani 5 let po válce. ()

`barocco odpad!

všechny recenze uživatele

Ak by niekto mohol tvrdit ze vie co je to agitka tazkeho kalibru tak to budu isto ti skor narodeni ktori boli podobnymi agitkami krmeni za cias komunisktickych v skole velmi casto. A tato agitka je este o to tazsieho kalibru ze bola tocena priamo v casoch ked sovieti prezivali tie najtvrdsie casy kultu osobnosti sudruha Stalina ktory je aj v tomto filme zobrazeny ako otec naroda, najvacsi myslitel, najvacsi strateg, a snat ten najpokojnejsi a najrozvaznejsi kludas na celej planete. Nech uz sa bojove operacie ci rekonstrukcia Stalingradskych bitiek (mimochodom bol som v tom meste a presiel nie par muzeami a pamiatkami po tejto strasnej bitke kde sa bojovalo doslova o kazdy jeden dom) drzia historickych udalosti akokolvek verne ci neverne, uz spominane tazko agitacne zobrazenie postavy Stalina ako otca vlasti a najgenialnejsieho cloveka vsetkych cias robia z tohto filmu po poznani skutocnych vlastnosti "geniealneho otca naroda" nablblu frasku... ()

Reklama

magu 

všechny recenze uživatele

Vďaka Bohu za to, že player má funkciu Fast. Inak by som to tie tri hodiny asi ťažko vydržal. Aj preto, že výsledok je dopredu známy. Aj tak som mal dostatok času na to, aby som porozmýšľal, kto sa od koho učil propagandu: Jožko Goebbelsovie od Rusákov alebo oni od neho. Ale je celkom možné, že mali spoločných učiteľov niekde za mlákou... V každom prípade je toto viac hraný dokument ako film. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Obrovská sovětská propaganda, kde je Pepík Stalin prezentován, jako nejgeniálnější a nejvšestranější člověk všech dob a na druhé straně Dolfík Hitler, jako imuplzivní šulínek. Film je příšerně stereotypní, Pepík neustále reaguje na nastávající problémy při obraně Stalingradu, přičemž si zachovává naprosto klidnou tvář. Takový dřívější Chuck Norris východu. Tak nějak to člověku připadá, že z historických událostí byly ukázány pouze ty, na které jsou sověti hrdí. Kupříkladu mě velmi zarazil úžasný vztah Pepíka Stalina se všemi jeho generály. Ve filmu zní solidní hudba a válečné záběry jsou rovněž docela koukatelné. Naustále všude něco vybuchuje a já se tedy moc těším na pokračování, na které vlítnu okamžitě po odeslání komentáře a hodnocení. Vzledem k tomu, že určitě scénky ve filmu působí poměrně vtipně, tak ze sebe vymáčknu 2*. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Film, ktery de facto pojednava o strategickem mysleni Stalina ( a to hodne prehnane ). Prave jeho rozpravy nad mapami s Vasiljevskym a rozprava nad vinem s jakymsi kamaradem film dost degraduje. I tak dam slabe 4 hvezdicky, nebot si myslim, ze film je zdarilejsi nez Pad Berlina ze stejne doby. A skvele, az dokumentaristicke vyobrazeni valky okolo Stalingradu nebo nalet na mesto. Jiz jako malemu klukovi se mi take vzdy na sovetskych valecnych filmech libily graficke sipky na mapach, ktere postupuji ci ustupuji se zatisim valky... ()

Zajímavosti (2)

  • Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech v roce 1949. (M.B)

Reklama

Reklama