Dívka ze stratosféry

• Nizozemsko Stratosphere Girl (více)

Angela, půvabná osmnáctiletá Belgičanka, jež právě odmaturovala, se na večírku setkává s podivínským japonským dýdžejem Yamamotem. Už dlouho má v plánu vyrazit do světa a on jí to umožní. Aniž by komukoliv řekla, kam jede, sbalí si kufry a odletí do Japonska, kde se přidá ke skupině dívek, jež pracují jako hostesky. Pak se ale stane cosi zvláštního, co má za následek smrt člověka. Jiný svět začíná být tísnivě cizí. A nepochopitelných úkazů přibývá. (oficiální text distributora)

Dement

Moderní fantasy romance odehrávájící se v Tokiu, která pojednává o mladé, nevinně vypadající dívce kreslící komixy, jenž se stane součástí svého vlastního kresleného příběhu, aniž by sama chtěla. Komorní film s ponurou atmosférou a vynikajícím hudebním podtextem, který by si zasloužil rozhodně větší pozornost, než 13 hvězdičkových hodnocení a jeden můj komentář :-( ()

Eluin

Film Stratosferic girl je holandský. Mluví se v něm z 90% anglicky a z 10% japonsky. A jeho valná většina se odehrává v Japonsku (Tokyo). Pěkný Babylon. Pěkný film ale Stratosferic girl dozajista je. Více než na narativní složku snímku dává na atmosferické, zvukově vizuální podání, což provádí zatraceně dobře. Až jsem místy na obrazovce oči nechal. Co diváka bezesporu zaujme jsou kresby, kterými hlavní hrdinka často začíná rozličné filmové scény. Kresby se během několika vteřin změní v klasický filmový záběr. Působivé a pěkné. Celý film tak trochu vypadá jako komiks, na nějž je ostatně během snímku dostatečně odkazováno. Hlavní hrdinka Angela - krom toho že pěkně kreslí - navíc působí dostatečné "étericky" (taková malá elfí víla no..). Její podání se herečce Chloé Winkel (inu, herečce, má pouze tento film, takže to asi herečka z povolání ani nebude) zdařilo výborně - počínaje hlasem a výrazem tváře konče. Hudební doprovod bych rovněž ohodnotil velice dobře, jedná se o takovou intimní hudbu lehce šmrncnutou ambientem, což se skvěle hodí k záběrům na přeplněné japonské ulice. Ve filmu naleznete i Tuvu Novotny, která zde hraje postavu Moniky ze Švédska, a zanechává tak na Stratosphere girl i malou českou stopu, neboť její otec pocházel z Prahy a samotná Tuva mluví obstojně česky. Značně vydařenou složkou filmu je pak kamera a rozličné prostřihy scén, které působí velice....stratosféricky (lepší slovo mě bohužel nenapadlo a vzhledem k názvu filmu je celkem i trefné). Tento snímek bych doporučil i těm, kteří se začínají učit Shakespearově jazyku, neboť se zde v drtivé většině mluví anglicky, leč tato slova jsou vyřčena z úst postav, které nejsou rodilými mluvčími. Obzvláště přízvuk Angely (Chloé Winkel) má takový krásně holandský nádech. Krása pro uši :-). ()

TylerD.

Podmanivou, melancholickou atmosféru ještě umocňuje hudba. Těžko bych pro tento námět čekal něco takového. Panensky hezká Chloe Winkel film táhla a možná ani nevěděla, jak moc dobře. Obsazení téhle panenky bylo pro film terno. Závěr moc pěknej, nečekal jsem :) 70 % ()