Sissi a Yetti

Lissi and the Wild Emperor

Animovaný / Komedie / Dobrodružný

Německo, 2007, 85 min

Michael Herbig

Naprostá anarchie a šílenost, jakou se dokázali prezentovat snad jen Monty Pythoni, tady ovšem zbavená jejich geniality. Narozdíl od nich si tohle stopáží nárokuje označení "Celovečerní film" a k tomu jaksi chybí příběh, který by se nedal shrnout do jednoho skeče... Scénárista, režisér a dabér několika postav včetně té titulní(!) Michael Herbig ovšem nedostatek schopností nahrazuje šílenstvím, které je minimálně v první půlhodině tak zábavné, až jsem si říkal že s hodnocením asi půjdu vysoko. Problém je, že mu pak dojde dech a naplno se projeví, že film nemá žádný děj. Vtipy se začínají opakovat, objevují se některé trapné nebo tisíckrát viděné a ke konci už to je trochu nuda. Celkově tak neskutečně šílený film, že mi nikdo nevymluví, že Herbig v něčem nefrčí. Plný neskrývaných sexuálních narážek, vhodně umístěných vulgarismů a absurdit, které jsou někdy tak absurdní, až je to k popukání. Kdyby si snímek udržel zběsilé tempo a (vtipný) dadaistický humor až do konce, bylo by to rozhodně něco. Takhle stačíte přemýšlet nad tím, že je to vlastně vykrádačka prvního Shreka, grafika lítá od "super" až po "hele, že von to dělal doma na noťasu", nebo že odvaha a drogy na vznik celovečeráku nestačí.(5.8.2008)

Další německé překvapení, tentokrát na poli 3D animace a to celovečerním snímkem Lissi und der wilde Kaiser. Dílko divákovi předhazuje jednoduchý děj nabitý ujetým humorem a pořádnou porcí sexuálních narážek, kde Yetti žijící v Himalájích uzavírá smlouvu s ďáblem, aby se vyhnul peklu. Ďáblovi musí přivést nejkrásnější dívku, kterou není nikdo jiný než slavná císařovna Sissi. Yetti císařovnu unese a po jeho stopách se kromě císaře Franze vydávají i dva dementní lovci. Film, jak jsem již zmínil, stojí především na ujetém humoru, který místy bohužel působí více než trapně. Ale na druhou stranu některé vtípky jsou opravdu vymazlené a animace je na slušné úrovni. Pokud dokážete překousnout řadu sexistických narážek a silně zparodovanou císařovnu s chlapským hlasem (já s tím problém neměl), tak se celkem dobře pobavíte. Mě se líbilo na tři hvězdy.(28.5.2009)

Ujetý, někdy možná až příliš, přesto ale ne tak špatný jak jsem očekával. Některé gagy se totiž vážně povedly a místy jsem se fakt smál. Jenom tam těch pokusů o humor je až příliš a strkat do každé věty někdy i sebetrapnější hlášku se prostě nevyplácí. Ono to totiž funguje tak 50:50. Navíc děti u toho asi zkolabujou, protože tolik sexistickejch narážek se v animáku jen tak nevidí. A to mi kámoš řikal, že to je jen pro ty nejmenší caparty. To teda ani náhodou, i když se tady občas ten dětskej podpásovej humor objeví. A ani po grafický stránce to není nejhorší a dabing se taky docela povedl. Yetti je zkrátka ujetej někdy až moc, ale snaha se každopádně cení, protože jsem se u toho bavil místy víc než u těch americkejch animáků.(7.1.2009)

Že je něco animované neznamená, že to je pro děti. Pokud někdo podlehne tomuto bludu, ať si pak nestěžuje, dostatečnou nápovědou by měl být už ten plakát, ne? Až ke kalhotkám se zvedající sukně císařovniných šatů, jo k tomu posadíme pětiletého Jeníčka a tříletou Mařenku a pak se budeme strašně divit, až se nás pacholata budou ptát, co že si to ta císařovna matka objednala z toho sex shopu (byly to Venušiny kuličky, že jo?). Když se vezme, jak patetický vztah projevují filmaři k císařovně Sissi, je tenhle animák ještě pozoruhodnější. Ne, že by to byla kdo ví jak duchaplná zábava a ohňostroj jemného humoru. Ale v rámci toho prvoplánového, peprného, sexuálními narážkami prošpikovaného humoru, groteskových gagů (neustálé obouchávání kde koho kde kým v rozmáchlých gestech) docela hustě září vybroušené kamínky humoru jemnějšího. Tvůrci se vyřádili i na brutálně vtipných hláškách, ani ty však nejsou pro děti. "Ty jsi ale vyrostla." "To jsou ty nové push-upky." Mařenka si u obrazovky píše poznámku, o co si napsat Ježíškovi. "A kdyby někdo náhodou vynalezl telefon, tak mi rozhodně nevolej!" Jeníček tupě poulí očka buličí, tohle nepobírá. "Tahle kopie zachránila naši lásku! Ať žije byrokracie!" V kolika letech člověk pobírá tohle? Hádala bych, že něco začne tušit, když žádá o občanku. Každopádně, mnohé manželství by bylo šťastnější, kdyby si manželé aspoň jeden den v týdnu vyhradili pro cukrování, naložili se do vany, nebo to rozjeli na zvonce či trumpety.(7.7.2013)

Sissi a Yetti sázejí pouze na místy až trapný fekál humor a s takovou velkou díru do filmové historie neuděláte. V žádném případě se nejedná o takový nářez jako v případě Terkela. Dejte si v průběhu tak pět piv a pobavíte se. Jinak ne. 50 %(30.9.2012)