Chuť melounů

• Česko Umíněné mraky (festivalový název) (více)
Erotický / Drama / Muzikál / Komedie / Sci-Fi
Tchaj-wan / Francie, 2005, 114 min

V zatím posledním filmu režiséra Tsai Ming-Lianga je řada prvků, jež se objevily i v jeho snímku z roku 2001 Kolik je tam hodin? (byl uveden na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty oceněné filmy). Dívka jménem Shiang-Chyi se vrací z Francie domů a v Tchajpeji zjišťuje, že celé město trpí nedostatkem vody. Náhodou se setkává s prodavačem hodinek Hsiao-Kangem, jehož zná z dřívějška, a něžná romance pokračuje v jejím bytě. Dívka ovšem netuší, že Hsiao-Kang nyní točí pornografické videofilmy a že přímo v sousedství se dějí podivné věci a setkávají se tam podivní lidé. Co se stane, když jim Shiang-Chyi zkříží cestu? Útržkovité filmové vyprávění je protkáno živými a imaginativními hudebními sekvencemi, které diváky vzdalují od tajemných věcí, odehrávajících se v dívčině bytě. (MFF Karlovy Vary)

zdepapepa

Těžko popisovat toto, co vlastně ani pořádně nevím co je za žánr, ale bylo tam porno, vtipy, muzikální čísla, asi i nějaké to drama a spousta, spousta melounů. Evropské filmové vody jsou lechce zatuchlé a tahle japonská mrštná rybička, která půjde na sushi, stojí za sledování pouze opravdovým labužníkům. Doporučuji s notnou dávkou sarkasmu a wasabi, jinak vás bude film neustále překvapovat. Na horké letní dny je to zajímavá vzpruha, která vám nedá spát (tedy pokud se dokážete prokoukat k finální, lehce šokující scéně, stejně jako já) ()

Ridick odpad!

nemam slov.... cely film som hral freecell, solitaire, pisal na ICQ...neviem, ako mam rad nezavisle snimky a cudne, ale toto je na debilizmus...nenajde sa tu nic zaujimave...proste hnusny prestrel... ()

UncleG

Tento film nese jedno ze základních poselství východní moudrosti: „ať se děje, co se děje, PORNO se musí točit dál.“ A tak šikmoocí ďáblové točí a točí, bezohledně, bez citu. Nehledě na to, že ve městě došly zásoby pitné vody, všechno je líné a zpomalené od vedra a jediný zdroj příjmu tekutin jsou melouny. Nehledě na to, že jsou všichni smradlaví, upocení a oblemcaní od sladké dužiny. Nehledě na to, že vám těsně před natáčením exne pornstar… Pro mě tedy jeden z velmi nevšedních zážitků a film, na který nikdy nezapomenu. Pokusil jsem se to celé dešifrovat jako obžalobu pornografie. Jakýsi hnusný, depresivní svět, plný náhražek (melouny jsou sice fajn, ale nedá se z nich trvale žít), protkaný příjemnými muzikálovými vzpomínkami na „vodu, svěžest a cit“. A přestože jde o celkem extrémní podívanou, nepřišel mi tenhle film jako obyčejná laciná provokace. Unavená, ospalá a žíznivě ulepená atmosféra tomu celému nasazuje pětihvězdičkovou korunu. Nevím jak ostatní, ale já se po tomhle filmu musel jít umejt. ()

Redlum

Jako oralni sex s melounem je v kinematografii pomerne netradicni prvek, ale to je asi tak vsechno, co k filmu muzu rict. O tom masturbovani s plastovymi lahvemi radeji pomlcim. Silenost nejvetsiho kalibru. ()

Ender66

Tak toto išlo celkom dosť mimo mňa. Neviem čím chcel tento film byť- bola to správa o globálnom oteplovaní a s ním spojenými problémami, bol to návod pre znudené dvojice ako si osviežiť sexuálny život, amatérska príučka ako točiť porno ahoci aj s mŕtvou herečkou, óda na melóny či niečo iné...? Neviem, každopádne viem, že kinosálu opustilo asi 1/3 divákov počas trvania filmu... ()

Damiel

40 % - Chtěl jsem to dokoukat do konce, ale DVD přehrávač se po 80 minutách rozhodl, že toho má už dost, a odmítl zbytek tohoto "filmu" přehrát. Zjevně mě chtěl uchránit dalších 30 minut nudy. Být Melouny film, u kterých bych v tu chvíli byl vtažen do děje, asi by mě to pěkně n..lo, ale vzhledem k zážitku z předchozích minut mi to bylo celkem jedno. Nuda. ()

JohnMiller

Som za každý bizár ale toto mi fakt nesadlo. Umelecký porno muzikál ktorý síce nemá obdoby, ale mňa sledovanie neuveriteľne nudilo. Neviem čo mi vadilo viac, ten hrôzostrašný spev, "mokré" erotické scénky, alebo všadeprítomné melóny. Možno to je nejako extrémne premyslený film ale nemám žiadnu chuť potom pátrať rovnako ako nemám chuť na melóny. útržkovité zábery ktoré vyzerali akoby boli náhodne pozliepané ma vôbec nebavili. Bohužiaľ, sklamanie. ()

runner85 odpad!

Vnorenie sa do hlubín explicitnej mysle, a túžob jedného nemenované človiečika ,vo mne teda nezanechalo nič, okrem očí pre plač. Bizarnosť bez deja a myšlienky, popretkávané pesničkami ktoré na mňa pôsobili neskutočne priteplene. K tomu dlhé statické zábery. Najviac ma serie to, že nikdy sa mi nestalo, že vo výťahu by dajakú slečnu začali kúsať mravce a ona by sa mi ukázala vo všetkej paráde ... ()

radektejkal

Na chuť melounů si musí člověk zvyknout, zvláště když je jedl jen kdysi v mládí. A přestože jsem tento snědl, nezvykl jsem si na něj. Z celého kaleidoskopu zvrácených obrazů a představ, bych chtěl pouze vyzvednout spojitost porna a muzikálu. To, že se doplňují a jdou ruku v ruce, mi bylo jasné už dříve. Po shlédnutí (byť chaotickém, jako je ostatně i celý film) Ming-liang Tsaiova asijského postmoderního filmu, to považuji za potvrzené. Na druhou stranu musím říct, že jsem si jak to porno, tak ta muzikálová čísla, skutečně protrpěl. ()

kinderman

Rád bych viděl protažené obličeje těch dvou mladíků, kteří si nad obalem DVD ve videopůjčovně slibovali natěšeně šťavnaté taiwanské porno. Po kolika minutách této pro mě osobně fascinující (snad nejpomalejší) studie o odcizení v současném světě a neschopnosti (či nemožnosti) vyznat si normálním způsobem vzájemné city film znechuceně vypnuli? Anebo možná vydrželi až do dokonale "romantického" happyendu? ()

d-fens

Opustenosť, sociopatia, neschopnosť nadviazať kontakt, uzavretosť vo vlastnom svete, redukcia vzťahov na uspokojenie telesných potrieb....a do toho raz optimistické, inokedy posmutnelé ale nerezignované hudobné klipy, ktorých text je asi niečím ako maniakálne exaltovaným povrchným sprievodcom po myšlienkovom svete tohto filmu. Tieto hudobné vsuvky by samotné boli asi trápne (aj keď technicky a formálne sú veľmi pekné a nápadité), ale v kontexte filmu výborne ostro kontrastujú s rezignovanou atmosférou filmu, a podčiarkujú celkovú prázdnotu postáv.... Dievča aj túži po láske a snaží sa ju hľadať, chlapec sa rovnako nebráni pocitom, ktoré boli pre neho cudzie, ale žiaľ, celá táto túžba po láske končí otrasným precitnutím v poslednej scéne a poslednom zábere filmu.... Nemám rád konce takýchto filmov, pretože nikdy vlastne neviem, čo mi chcel režisér-autor povedať, resp. na ktorej strane stojí on. Je záver filmu niečo ako strašlivý obraz postmoderného človeka a kritika voči nemu (reflektujúc televízny "podmaz" vo filme, v ktorom reportéri miestnej tv-stanice informujú o katastrofálnom suchu v krajine, ponúka sa zaujímavá metafora "vyprahnutého" sveta s nedostatkom vody-lásky, ktorá je nahrádzaná melónom-melónovou šťavou ako symbolom sexu), alebo je to skôr forma zmierenia sa s prázdnotou našich životov, ktoré si napriek tomu máme užiť čo najviac, ako sa len dá?? .... "Chuť melónov" mi pripomenul mexický "Súboj s nebom", jeho mĺkvosť, obscénnosť, pomalé tempo, skúposť na slová, formálnu sofistikovanosť a estetickosť....ale žiaľ tu mi chýbal nejaký "hlbší" motív, napätie a snáď aj ten extrémny humanizmus, ktorý som cítil z mexického "Súboja" ()

Suzana

Tento film je bezpochyby to nejpodivnější, nejšílenější co jsem kdy viděla. Obsahujíce jednu z nejkontroverznějších scén, jaké jsem kdy měla tu možnost vidět. Pokud se člověk nebude chtít zamýšlet nad smyslem jednotlivých scén, řekla bych, že toto je ideální film pokud zrovna žehlíte. Na druhou stranu dává dostatečně/nadbytečný prostor k zamyšlení – možná že pokud v tom chcete vidět nějaké poslání nebo zprávu, tak ji zachytíte. Znepokojivá nejednoznačnost scén, ve které mám však problém spatřit něco hlubšího. Když se nad tím tak zamýšlím, hodnotit toto zatím nebudu – zatím můžu říct jedno: pokud máte neodolatelnou chuť vidět něco „neobyčejného“, tak směle do toho. Ale varovala jsem vás. ()

kagemush

Mňam Melouny, to bylo vždycky moje.-Stejně fatální jako Korida lásky (tedy neschopnost, neochotu, nebo nemožnost zvolit si jiný komunikační prostředek než sexus),naštěstí odlehčené nějakým tím humorem. Jen škoda ,že závěrečné titulky přišly moc brzy a tak se už asi nedozvím jestli hrdinka skousla nebo neskousla. -(velmi ,,zajímavé" hodnocení předvedl dobytek-to je opravdu jeho uživatelské jméno-,který má rád asiatky a čínský polívky,ale nesnáší bobry a asijské filmy. To jeho hodnocení by měli dávat na obrazovku před puštěním tohoto filmu,-spousta lidí by tak už nemusela být pohoršována a mohli by si klidně přepnout třeba na Robocopa.)(Na rozporuplných reakcích má velkou vinu ,podle mě ,distributor.Po jeho prezentaci filmu-hlavně přebal DVD-si to zřejmě spousta nešťastníků pořídila jako že bude péčko,nebo love story,nebo muzikál ,-a ono prd.Film o samotě ,o neschopnosti ,,normální" komunikace v odcizeném betonovém světě,- velmi nekonformě zpracovaný.Spousta výtek je o zdlouhavosti děje a pomalém tempu.No a všiml si už někdo z těch prudičů jak se samota vleče?-Není to poprvé ani naposled,kdy relativně jednoduchý -tentokrát smutný- příběh je mnohdy velmi negativně přijmán jen pro své netradiční zpracování a neschopnost většiny diváků přijmout něco jiného,než nám pořád cpe ta naše euroamerická produkce.) ()

honajz2

Dělá mi problém to ohodnotit a to mám Tsaiovy filmy rád a už jsem jich viděl hodně. U Tsaie není šílený výběr žánrů nic nového, v roce 1998 natočil svůj film Dong, který je artový dramatický sci-fi muziál, přičemž všechny žánry tu skvěle fungují a dávají dohromady jeden celek, můžu ten film jenom doporučit. Chuť melounů má taky šílené složení žánrů a taky tady všechny fungují, i když ne tolik, jako v Dongu. K pochopení toho, co se většinu filmu vůbec děje je třeba znát předchozí dva díly této trilogie, tudíž Kolik je tam hodin? a Tian qiao bu jian le. Většina tady ty filmy neviděla, tak se ani nedivím tomu, že ten film nechápou. Každopádně v Chuti melounů se nám dvě ústřední postavy z trilogie opět setkávají, ale bojí se mezi sebou zase navázat vztah (což nám napovídají vynikající muzikálová čísla, která tu opravdu nejsou zbytečně). Tsiao-kang už neprodává hodinky, maká jako pornoherec, to víme už od Tian qiao bu jian le. Každopádně, asi bych měl napsat, proč mi dělá problém to nějak ohodnotit - první polovina se mi líbila, jsou tu opět skvělá (a poněkud bizarní) muzikálová čísla, funguje zde i žánr komedie a je tu nejedna opravdu vtipná komická situace. Ani mi to nepřišlo moc utahané. Ita sci-fi sem patří, byť jenom trochu, protože film nám na začátku řekne to, že na Tchaj-wanu jsou obrovská sucha a lidem se vyplatí pít šťávu z melounů - no uznejte, sci-fi to je. Do té doby bych filmu klidně dal i 4*. A pak bum, přišla druhá polovina a já jen sledoval, jak moje nadšení upadá. Muzikálové číslo bylo jenom jedno, jinak se tu nic pořádně nestalo, teda jo, stalo, víc se tu šukalo, ale jinak se tempo filmu zpomalilo, bylo to nudné a ničím zajímavé. Navíc závěr sice chápu (celý ten film je výsměch pornoprůmyslu, který kvůli penězům je schopný natočit všelijaké bizarnosti), ale i tak už mi přišel moc přehnaný, i když ten film celou dobu provokuje diváka už od začátku. Za druhou polovinu bych dal sotva 2*. A co teď s tím, když jedna polovina filmu byla dobrá a druhá nudná a hloupá? Dávám průměr, ale většina Tsaiových filmů je mnohem lepší, než tenhle, i když se mi ta první polovina líbila. 3* ()

HappySmile

No tak já teda nevím. Přes padesát procent filmu tvoří statický záběr kamery - tři minuty zabírá jak spolu dva sedí na houpačce, ani se nehnou, pak pět minut zabírá ulici, kde se absolutně nic neděje atd atd... Kromě toho skoro němý film (až na pár písniček a vzdechy). Takže myslím, že díky tomuhle to nemůže zaujmout ani milovníka muzikálu (jedna písnička se tam docela dala, tak za tu dám 1 hvězdičku), ani milovníka porna, protože než se tam k něčemu dostali, tak už člověk u tohodle filmu musel zaručeně usnout. ()

MartinNDL

Distributoři ukazují na extrémnost a šokantnost v rámci současné filmografie. Já s nima souhlasím a zároveň se tomu směju. Film je víc než cokoliv jiného ukázkou dnešní společnosti z její skutečné stránky. Slovo realistický ale není na místě. Spíše si představte tvář, co vám dává facku. Realita, co nereálně ukazuje realitu. Komunikace skrze sex nahrazuje slova více než dobře. Vítejte ve světě mlčícího muzikálu. (A na závěr, jen tak do závorky...opět vtipné celkové hodnocení) ()

dezorz

Artove soft porno bez ineho zmyslu ako artove porno. Skoda. Film vznudil pozornost na festivaloch, ale skor svojou explicitnou formou ako novymi moznostami pouzitia melonu. :) ()

boogieman

Trpký film, ktorý sleduje časť zo života dvoch ľudí v pomerne zvláštnej dobe "nedostatku vody a prebytku melónov". Problém ktorý sa nesie celým filmom je neschopnosť naviazať s ľudmi kontakt iného druhu ako sexuálneho. Dusivá atmosféra je odľahčovaná muzikálovými výstupmi s čoraz viac prevládajúcou ženskou sexuálnou fantáziou. V mimoriadne originálnom, až šokujúcom finále k naviazaniu kontaktu nakoniec predsa len dojde, a to mimoriadne zaujímavým spôsobom, ktorý o vzťahoch v súčasnom svete možno vypovedá viac ako sa na prvý pohľad zdá. Nie som si však istý či to je happyend :) ()

snob

Chuť melounů je snad jediné pornografické dílo oceněné Stříbrným medvědem za výjimečný umělecký přínos, kde nenaleznete porno, ale osamělou masturbaci ve více lidech najednou. Točenou na kameru, kterou točí další kamera. Film Chuť melounů je jakýmsi pornem porna, jakousi sprostotou sprostoty. Základem jsou statické záběry kamery, kdy na vás může vybafnout i scéna, kde dvě hlavní postavy spí na houpačce. Pět minut. Bez jediné akční vsuvky. Pouhé houpání a vaše chroupání popcornu. Můžete přemýšlet. Máte prostor. Ne, ne, sedíte doma, přemýšlet o tom, zda jste vypli žehličku, nemusíte. ()