Zákon trhu

Zákon trhu

(festivalový název)

Francie, 2015, 93 min

Eric Dumont

Sociálně angažované, výstižné a dokonale podvratné. Vincent Lindon 5/5.(12.3.2017)

Z filmu mi dobře nebylo. A bral jsem ho dost osobně, asi víc než mnozí jiní diváci. Tvrdá, ale ryzí realita, na kterou se možná nekouká hezky, ale to nesnižuje její postřehy, pravdivost či působivost. Řada scén či pasáží, ať už jde o pojistku, prodávání bytu, posuzování chování při modelovém pohovoru, nabíječku, pána s masem, slevové kupony, monolog chlápka z lidských zdrojů či věrnostní kartu, je dost silná. Divák zcela chápe hlavního hrdinu a je docela jedno, jak moc se ho daná situace dotýká nebo ne. Sympatie pro člověka, v jehož kůži sice být nechcete, ale zničehonic se do ní sami můžete dostat, jsou naprosto přirozené, tvůrci filmu kvůli tomu nemusí tlačit na pilu a ani se o to nijak zvlášť nepokoušejí. Snad ten zdravotní stav syna byl možná trošičku navíc, ale nic z čeho by vyloženě řvalo citové vydírání. A směrem ke konci si divák začne klást stejné otázky (odstup, morálka, emočnost, zásady?) jako hlavní hrdina, s jehož rozhodnutím třeba souhlasit nebude, ale neodsoudí ho za to, ba možná i naopak. Celkově dávám silné 4*.(24.3.2017)

Film, který ukazuje, že i když člověk klesá ve spirálách, pořád může zůstat člověkem. Lindon opravdu hraje výborně, polo dokumentární zpracování se k výpovědi hodí. Na druhou stranu příliš nevybočuje z klasické festivalové výpovědi o neřádech doby a je tak zašlapán exotičtějšími filmy. Možná si ale zaslouží větší pozornost.(11.7.2015)

Jistě, že nejde o dardenneovské sociální drama, ale to není nutné chápat jako zápor. Oproti takřka thrillerovým Dvěma dnům jedné noci je Zákon trhu spíš přehlídkou situací, které různým způsobem odhalují dehumanizující praktiky současného korporátního kapitalismu. Pohovory přes skype, ponižující reflexe od ostatních uchazečů (maskované pochopitelně za roušku neustálého sebezdokonalování), obracení lidí proti sobě, automaticky podezřívavá perspektiva bezpečnostních kamer. Nebýt trochu rozpačitého závěru (vzhledem ke skladbě filmu ale pochopitelného), šel bych možná ještě výš.(8.7.2015)

Zákon trhu nabízí pohled na zoufalého, ale obyčejného muže, který potřebuje získat práci, aby mohl uživit svou rodinu. Obcházení nejrůznější poradců, však nevede k žádnému zlepšení a představuje tak, že ani propracovaný sociální systém nemusí fungovat. Po delší době Thierry úspěšně získává práci hlídače v supermarketu. Avšak toto jeho nové zaměstnání ukazuje, že existuje hranice mezi mechanickým plněním pracovní náplně a osobními zásadami. Bude nakonec sebeuvědomění a vlastní identita silnější než finanční tlak? Celkově 72 %.(6.7.2015)