Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

MrCreosote

Spolu s druhými Žhavými výstřely nejlepší parodie, kterou jsem viděl. Herci s kamennými tvářemi pronáší neskutečně vtipné věty a nejlepší na tom je, že vlastně kopírují dialogy z parodovaných filmů, jenom ke konci pozmění pointu a tím všemu nasadí pekelně zábavnou korunu. Natočte to tím správným ,,špinavým" stylem 70. let, obsaďte Lloyda Bridgese a Leslieho Nielsona, a o smích máte na hodinu a půl postaráno. ()

Lacike

Tuto sériu som prvýkrát videl len pred pár rokmi, takže ma k nej neviaže žiadna nostalgia. No a na druhý pokus mi prvý diel pripadá strašne slabý. Prostredie letiska a lietadla mi dvakrát zaujímavé nepripadalo. Kadencia vtipov je nízka a ich úroveň je strašne vlažná. Akokeby sa tvorcovia ešte príliš držali na uzde. Najviac ma pobavil fór s Rogerom a Overom, ktorý sa rozprávajú cez vysielačku. Herecké obsadenie ústrednej dvojky mi tiež nesadlo. Nečudujem sa, že sa z nich žiadne hviezdy nestali. Nielsen a starý Bridges vo vedľajších úlohách sú zase príliš umiernený. Celkovo to je dnes prinajlepšom priemer a tretíkrát si tu už určite nepustím. 5/10. ()

Nancy

S téměř každou klasickou komedií 80. let se vracím do svého dětství. I když tam spíš dominuje druhý díl, první (viděný až později) je stejně kvalitní. Trio Zucker-Abrahams-Zuckers opět odvedlo skvělou práci, na kterou už se jim bohužel v dnešní době nepovedlo navázat (viz. Milionový závod). Film je dělaný pro pobavení, máte se u něj smát a jen když budete hlouběji prozkoumávat děj, možná dojdete k nějakým těm nepřesnostem... ale asi jako u každé praštěné komedie. ()

juta

Co tak o této parodii napsat? Možná jen to, že se tu najde dost příjemných vtípků, některé jsou na dnešní dobu ohrané, ale dříve to bylo určitě o něco svěžejší. Nevím jestli to bylo v plánu, ale já bych přidal ještě víc bláznivých situací, protože místama se film malinko táhl, ale i tak se čas od času na tuhle parodii rád podívám. ()

Jordan

Airplane! je nielen úplná klasika žánru paródia, ale zároveň jeho krstným otcom, prababkou a spúšťačom jeho popularity a zlatým obdobím jeho najväčšieho úspechu - v taj čistej, krsštalickej podobe, ako v 80-tych rokoch (a najneskôr začiatkom 90-tych) sa už dnes buď nerobí, ale príspevky do tejto podivnej rodinky sú už iba čisto okrajová záležitosť nevzbudzujúca (celkom právom vzhľadom na ich "kvalitu") záujem či úspech u divákov. V podstate tá naozaj dobrá paródia bola naviazaná na pár mien, pričom spolu s najvýraznejším predstaviteľom Leslie Nielsenom (ktorý v Airplane svoju kariéru parodickej ikony naštartoval) sú bratia Zuckerovci s Jimom Abrahamsom najvplyvnejšie a najznámejšie. Napriek tomu Airplane už - aj vďaka špecifickosti daného žánru (jedného z najabnormálnejších subžárov komédie) - výrazne zostarol, mimo kontext USA a 90-tych rokov už mnohé fóry nefungujú či sú dokonca nečitateľné. Avšak silné, tvrdé jadro ostáva: Leslie Nielsen, autopilot, nekorektnosť a slovné hračky. ()

• Tvůrci obdrželi od uskupení Writers Guild of America cenu za nejlepší komediální adaptaci. (Olík)
  • Runway, kterou vidíme na konci filmu skrze skla pilotní kabiny, je runway č. 30 na letišti Long Beach v Kalifornii. (Cheeker)
  • Hlavní předlohou pro film se staly snímky Letiště (1970) a Zero Hour! (1957), natočené podle příběhů Artura Haileyho. Z filmu Zero Hour! (1957) si tvůrci půjčili hlavního hlavního hrdinu, ale i hlášky jako "Musíme najít někoho, kdo dokáže pilotovat letadlo a nedal si k večeři rybu." (Trainspotter)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí