Amazonia vertical

Dokumentární

Slovensko, 2004, 63 min

Matej Beneš

"Ak čln pred nami našli indiáni, zvýšili by tým šance pralesa prehnať nás svojim živinovým reťazcom." Obdivuju tyto lidi, kteří se seznámili s Auyan Tepui osobně. Mně to stačilo od obrazovky a jelikož jsem přitom nemusel svádět boj s výškami, hady ani jinou havětí, tak jsem si našel čas na připomínky. Mně totiž neseděl ten nevzrušivý komentář a zejména uzavřenost horolezců, kteří za celou dobu skoro nepromluvili, což snímku na zábavnosti nepřidalo. Fantastické záběry stolové hory sice byly úžasné, ale na můj vkus to celé bylo příliš dokumentární.(23.4.2016)

S úžasom a obdivom hodnotím ďalšiu akčnú Barabášovú expedíciu do sveta neprebádaného.... Už prežil v divokých tropických pralesoch, prelúskal náročnú rieku OMO na nafukovacom rafťáku, vydáva sa do podmienok na hranici prežitelnosti, skúša všetko, čo prevyšuje 5 stupeň obtiažnosti terénu a ešte aj filmuje. WAAAW!!! Točí všetko to, čo je krásne a zaváňa extrémizmom a unikátnosťou. A tešila som sa, čo tentokrát ponúkne.Aj Amazonia Vertikal spĺňa všetky spomínané atribúty. Cez brutálne akčnú výpravu ponúka nádherný pohľad na nezabudnuteľné okamihy, ktoré nemajú konkurenciu. Pekný päťbodový extrémistický audiovizuál.(7.5.2007)

Neskutočné absolvovať takúto dobrodružnú výpravu do nedoknutej krajiny v extrémnych podmienkach, komentár a dokument na slušnej úrovni. /55%/(10.1.2010)

Nápad a jeho realizácia je v podstate len recykláciou režisérových skorších filmov o ceste do končín minimálne dotknutých civilizáciou, o ceste, ktorá je v prvom rade potvrdením priateľských pút a splneným detským snom. Prináša však fascinujúce zábery stolových hôr Venezuely, ich rastlinstva a živočíšstva (cca 70% sú endemity) pochádzajúceho z iných čias a svetov. Odvážne putovanie štyroch dobrodruhov na hrane poznávania a hazardérstva pri prekonávaní najväčšej z nich - Ayuan Tepui -dokáže k týmto obrázkom dostatočne pripútať. Nepriechodné lesy, množstvo bodavého hmyzu, hadov, úzkych prielezov nad priepasťami, vlhko, chlad a horúčava v striedaní dňa a noci. Noci, kedy získavajú nadvládu podivné zvuky a nevysvetliteľné javy. Skalné útvary pripomínajúce sochársku avantgardu v najplodnejšom období, krvavočervná voda v jazierkach. Nie nadarmo do týchto končín umiestnil sir Arthur Conan Doyle svoj Stratený svet prežívajúcich dávnovekých zvierat.(6.10.2005)

Pútavý "home made" (digitál) dokument o putovaní skrz pralesy, o ktorých by ste povedali, že sú človekom neprejditelné. Jednoduché, na nič sa nehrajúce dobrodružstvo v spoločnosti obyčajných týpkov a s jednou excelentnou lakačkou.(8.5.2005)