Děti ze stanice Leningradská

• Česko Děti z Leningradské (festivalový název) (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Polsko, 2005, 35 min

Dokument uvozuje informace, že po rozpadu SSSR se zemí potulují na čtyři miliony dětí bez domova a že během natáčení se jen v Moskvě pohybovalo takových dětí na třicet tisíc. Filmová výpověď je založena na interview s dětmi nejrůznějšího věku a záznamu jejich otřesných existenčních podmínek. Shlukují se v metru a na nádražích, přespávají v kanálech a ruinách. Živí se žebrotou, krádežemi, příležitostnou prostitucí, náruživě fetují. Malé komunity jim nahrazují rodinu. Ta vlastní je buď vyštvala na ulici, anebo ji sami zavrhli. Vypěstovali si až dojemný smysl pro solidaritu. Dovedou něžně milovat, ale i zabíjet. Někdo si přesně uvědomuje svou situaci, někoho už hubí drogy a nemoci. Čelit krutému světu ulice dětem pomáhá nejen dodržování jeho drsných zákonů, ale i jeho folklorní reflexe. (MFF Karlovy Vary)

KANZASHI

Mrázběhajícípozádech. Nezávidím těm kdo to točil a viděl na vlastní oči, naše třeštíkovská Katka je oproti tomuhle dokumentu procházka růžovým sadem. Takhle nějak si představuji i stanici Zoo, čirá deprese z které nevede žádná cesta pryč... ()

Skautka

Dávám tři protože netuším jak to ohodnotit, a tohle je zlatý kompromis... Nejde o to jak je film natočen, ale o krutou realitu dětí, které do toho spadli vlivem okolí, přátel a rodičů a pro ně je to jediná cesta jak uniknout alespoň trošku od reality. Já tomu nemohu dát plný počet, a u mě k tomu asi nikdy nedojde u jakéhokoli filmu, který se týká drog a ukazuje jaké trosky se z lidí stávají. Některé filmy jsou smyšlené, ale ve skutečnosti se to děje a je to kolikrát i mnohem horší. Všechny tyto filmy a dokumenty ukazují věci, které nechci nikdy zažít. Proto nemůžu dát plnej počet... ()

ing.man

Vidět děti fetovat je hodně drsné, nemluvě o tom zbytku. Ovšem natočit na závěr i pohřeb jednoho z nich.... Pořád se nutím k tomu abych dýchal.... ()

Smerfetka88

Myslím, že srovnávat tady životy těchhle dětí s tím, jak se máme my oproti nim skvěle, není zrovna adekvátní. To bych tady asi netahala, i když to přímo vybízí. Mě spíš zarazilo na celém dokumentu to, jak si mnohé děti nejen zvykly na život ve stanici Leningradská, ale jak se přizpůsobily všemu, co nabízí - od cigaret, vodky až po lepidlo,toluen...Obsahově jde o něco šíleného, co dítě, to hrůznější příběh. Přiznám se, že bych neměla na to takový dokument točit. ()

MrBrightside

Pamätám si, keď sme tento film pozerali vrámci "školského kina" vo ôsmom ročníku (mali sme 13-14 rokov). Po skončení premietania 3/4 dievčat odlišli na toaletu, sadli si na zem a plakali. U chlapcov to vraj bolo podobne. ()

MFloyd

Hnusná realita! Tohle jsem viděl na základce a bylo to tak hrozný (v dobrým slova smyslu), že jsem z toho měl depku celý den. Opravdu dobře natočený dokument a hodně, hodně smutný. ()

Homerking

Drsný dokument mapující životy mnoha dětských bezdomovců kteří se vyskytují na Moskevských nádražích. Některé děti žebrají, jiné šlapou a skoro všichni holdují alkoholu nebo čuchaji lepidlo. Po shlédnutí tohoto dokumentu jsem pochopil co je to mít "těžkej život" , nejvíc mi bylo smutno z toho co asi může z dětí žijících v takových podmínkách vyrůst právníci a lékaři asi ne, nechápu proč tak závažné problémy nikdo tehdy neřešil a docela by mě zajímalo jaká je situace dneska, chtělo by to další díl. ()

pepino

Na takové věci je těžké aplikovat nějaké hvězdičkové hodnocení. Proto se jej protentokrát zdržím. Každopádně mě videa z Ruska ( včetně tohoto) stále přesvědčují o tom, že to je země neomezených možností v tom nejhorším slova smyslu. ()

petite fille

ťažko opísať pocity pri sledovaní tohto filmu. udivuje ma ako majstrovsky dokázali režiséri zachytiť taký komplex osudov, situácii a pocitov na tak malej ploche. nejde pritom iba o snahu vzbudiť ľútosť nad nešťastím detí, ktoré sú odpísané ešte predtým, než sa ich život poriadne začal. je to rovnako i svedectvo o múdrosti, ktorej naučí tvrdosť života. je ohromujúce, že mnohým z týchto detí nechýba istá kritická reflexia a povedia veci, ktoré by ste iste od nich nečakali. ozaj mocne umelecky vybrúsené dielo. poslednou vetou sa už len pridávam k tomu, čo bolo vyrieknuté už v predchádzajúcich komentároch: ak si myslíte, že váš život nestojí za nič, porovnajte sa s týmito deťmi. ()

WolfIssen

Nejhorší na tom je, že ty děti takto žít chtějí, protože jiný život nepoznaly, neměl jim ho kdo ukázat, nemají žádný vzor, jejich nejbližší se k nim otočili zády a slavná pseudohumanistická společnost jakbysmet. Strhující dokument. Vladimir Putin by se na něj měl podívat především, dost by mě zajímalo, co by na to řekl, že v jeho moderním Rusku se něco takového děje. ()

Ondrasecek

Napadá mě, ty děti nemají vůbec žádnou příležitost se realizovat, v podstatě jen žebrají v nuzných podmínkách, aby mohly žebrat dále. Z mého pohledu musí žít bez vyhlídek a naprosto odtržené od rodinného života. Rovněž pro celou ekonomiku státu je vlastně tento jev nesmírně nevýhodný, protože vůbec nedostaly možnost rozvíjet svůj potenciál a přispět tak k dění společnosti. Je nesmírně emotivní vidět kontrast dětské nevinnosti a bezbřehé zuboženosti. Velmi poučné je také uvědomit si, před jak krátkou dobou se odehrávaly podobné osudy dětí. A co více, na některých místech světa si některé děti musejí žíti zrovna tak, ne-li hůře. Podívám se na šťastně žijící děti okolo mne a poté si uvědomím, že za jiných okolností by mohly klidně žebrat na ulici, bez domova a bez rodičů. Co je pro nás tak samozřejmým, může být někde naprosto nedosažitelné. Zatímco si zde v teple domova píši dojemník, někdo na ulici žebrá, aby mohl žít. „Víš co. Byla to normální holka. Klidná. Hezká. To je její osud. Tak to chodí.“ Vidět zde můžeme nesmírný etický úpadek, kterým si v této ztracené generaci všichni procházejí. Pro vlastní přežití je zde nemálo z nich schopno se již od raného věku poddávat prostituci, nesčetněkrát i homosexuální či pedofilní. Děti jsou díky tomu vystavovány dennodennímu strachu o svůj vlastní život a obtížným morálním dilematům. Často mohou v tomto poli společnosti i onemocnět či být podvedeni, přičemž jde poté nesmírně obtížně učinit spravedlnost, nejsou-li tyto děti nikým chráněny. Lékařská péče je zde navíc téměř nulová. Dost často jimi navíc samotní ignorantští dospělí opovrhují či užívají hrubého a zbytečně sadistického násilí, nejvíce mě překvapilo, že i samotní ochránci míru se k nim chovají jako k neživé věci. Stávalo se, že zde bylo na děti svedeno něco, co vůbec neudělaly. Už vlastně vůbec nevěří ve spravedlnost. Na děti žijící v kanále, závislé na vodce a cigaretách a obklopené špínou, které si v něm radostně hrají, opravdu jen tak nezapomenu. Je mi opravdu smutno z těch dětí, které utrácejí vzácné peníze, aby mohly vdechovat lepidlo. Nikdo je nenaučí, že je to špatné a zdraví škodlivé. Nikdo jim nedá lepší naději či příležitost, než je tohle… Opravdu výstižná je hudba, která ony záběry doprovází. Někdo bere text písně jako nadsázku, jinde to je ovšem krutá realita. Záběry na dospělé v naprosto dezolátním stavu jsou velmi silné, uvědomujeme si totiž, že se toho jednou může stát i těm dětem. Vidíme tam i násilné jednání, kterým je tato sféra společnosti naprosto prosáklá, stává se součástí každodenního života. Osobně ty děti obdivuji, že to vše vůbec zvládají. Žít v takových podmínkách, jsem asi neustále v depresích a úzkostných stavech. Dokument je opravdu poučný a depresivní, skvěle vystihuje atmosféru tohoto života ()

renekem

Skvělý film o věcech, o kterých noviny tak moc nepíší. Aspoň ne v plné realitě. Kdo ten film viděl, pochopí, proč Kikina tak miluje Rusko. Takhle totiž vypadá neoliberální ráj v praxi. Svět, jaký si von Hayek a Friedmann vysnili, se stal v dnesšním Rusku znovu realitou. Pro horních deset tisíc nádhernou, pro 90%dolních vrstev docela hnusnou. Ale tak už to chodí, aby se někdo mohl mít hodně dobře, někdo jiný se musí mít hodně špatně. ()