Pod horou

Rodinný / Thriller / Sci-Fi
Nový Zéland, 1982, 3 h 13 min (Minutáž: 24–25 min)

Epizody(8)

Malé poklidné městečko uprostřed ničeho není zase až tak poklidné.......Pod horou /jak již napovídá název sám/ se skrývá tajemné cosi. Cosi jako světélkující sliz se plazí temnými útrobami a napadá vše,co mu přijde pod ruku. Není to však obyčejná hmota. Tato věc přišla z hvězd a nezaměňujme to s filmem Sliz od Chucka Russella, prosím. Co se děje pod horou vlastně nikdo neví,ale dvěma dětem Theovi a Rachel se chování lidí ve městě zdá čím dál podivnější......Pustí se do pátrání na vlastní pěst a poslézé získávájí podporu místního podivína.

Seriál plný fantaskna,tajemství a nevysvětlitelných úkazů je spíše pro mladší diváky. Kdo jej ale vídával na obrazovkách čt v 90.letech jako já, nedá na něj dopustit ani dnes. (Korbitch)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (9)

Pod horou (1982)

Seriál som pôvodne sledoval ako decko, podobne ako väčšina recenzujúcich, ale na rozdiel od nich som nešťal od strachu. Naopak, bolo to príjemne mysteriózne sledovanie, ktoré sa na obrazovkách takmer nevyskytovali, ani vtedy, ani neskôr. Veľa som si nezapamätal - s výnimkou podmanivej atmosféry a atypicky obsadeného chlapca v jednej z hlavných úloh (a s jeho otrasným strihom vlasov). Po veľmi dlhom čase som si ho pozrel, a musím povedať, že s chuťou. Nový Zéland (podobne aj Austrália) ponúka niečo, čo v našich, aj celých v európskych či severoamerických konematografiách priam absentuje - rodinný žáner so zameraním na atmosféru, triler až horor. A takmer vždy skvelo zvládnutý. Seriál Pod horou nie je výnimka a ponúka kvalitné mysteriózne dobrodružstvo zmixované so sci-fi-hororom, ktoré smelo môžu sledovať aj tí skôr narododení. Veľké červy a sliz vytvárajúce príšery z iných planét naháňajúce 2 pozemské deti, ktoré ako inak musia zachrániť celú Zem. Na televízne spracovanie veľmi podarené, záporáci pekne hustí a atmosféra na rodinné rámcovanie pekne hutná. Aj keď záver som očakával viac rozvitý. ()

Maar (1982) (E01)

Už je to strašne dávno, čo som seriál sledoval prvýkrát a trochu to stratilo zo svojeho čara. Ale stále fajn. Úvod je tradične predstavovací, akurát v závere dôjde aj na nejaké to mysteriózno a atmosféru. ()

Volcano of the Bleeding Skies (1982) (E02)

Druhý diel pokračuje tam, kde začal prvý diel a ďalej oboznamuje so situáciou na ostrove s tým, že odkrýva toho len málo. ()

Red Force, Blue Force (1982) (E03)

Konečne sa mystérium viac odkrýva, ukazuje svoje zúbky a vďaka stretnutiu s pánom Jonesom aj vysvetľujú niektoré veci. Hororová atmosféra je veľmi fajn. ()

The Alien World Below (1982) (E04)

Predstavovanie a náznaky skončili, ide sa konečne priamo na vec. Pravá hororová atmosféra (aspoň čo sa dá z televízie vyžmýkať) a neostane len pri nej. Na rodinný žáner riadna pecka, ktorý si v tunajších podmienkach a ešte v tej dobe ani nedokážem predstaviť. ()

Weapons of the Mind (1982) (E05)

Piata časť síce už nemá takú hororovú atmosféru a hutné napätie ako predchádzajúci diel, ale aj zavŕšenie veľkého dobrodružstva dvojičiek je fajn spravené. Zároveň sa dozvedáme všetko o protivníkovi a takisto aj o situácii - karty sú tak odkryté. ()

Any Shape, Any Form (1982) (E06)

Príbeh sa vracia do starých (poznácacích) koľají, aj keď záver s policajtom a autoútokom na pána Jonesa bol opäť trilerový. ()

Assault (1982) (E07)

Opäť ide do tuhého a na nedostatok atmsoféry a napätia sa epizóda sťažovať veru nemôže. Super, že to ide aj s menším nezdarom a nepriateľské červy sú čoraz viac odvážnejšie. ()

The Gift of Oblivion (1982) (E08)

Záverečná epizóda je možno menej napínavá, ale za to dostatočne akčná a na rodinný žáner aj nečakane dramatická s tragédiou v závere. Škoda, že záver nie je viac rozvinutý; chýba pomyselná záverečná bodka. ()