Pomsta kameramana

(neoficiální název)
  • Ruské impérium Mesť kiněmatografičeskogo operatora (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný
Ruské impérium, 1912, 12 min

Pan a paní Broukovi mají klidný domov a manželství. Pan Brouk často jezdí za prací do města a obvykle skončí v nočním klubu. Dnes večer tam vystupuje překrásná tanečnice – vážka. Pan Brouk soupeří o její přízeň s lučním koníkem, kterého nevybíravě inzultuje. Netuší, že koník je filmový kameraman, odvádí si tanečnici do romantického hotýlku, ale tam již číhá zhrzený nápadník s kamerou... Další unikátní „stop-motion“ snímek z hmyzí říše od Wladyslava Starewicze. (J.Connor)

reditelka

Na tehdejší dobu velmi povedené, na dnešní dobu celkem bizarní. U tohohle dílka oceňuji hlavně historickou hodnotu a podařenou animaci, která musela tvůrce stát opravdu hodně práce a hodně brouků. ()

Milodar

Velmi pěkné i bez vědomí data vzniku. Technicky úžasně vyspělé, ale v hlavní roli nejsou hrátky s animací, jak bohužel často nebývá pravidlem. V minimalistickém příběhu zastará snad jedině kamera a horské kolo pana Kobylky. ()

Velemír

Zábavný, němý, animovaný, se zvířátky... o... eh!... o nevěře, voyeurismu a o nečernobílé vratkosti a relativní bezútěšnosti lidských (no ovšem!!) vztahů!!! ()

mirliflore

Wow! Výborné dílo, s humorným námětem a vskutku dokonalým zpracováním. Určitě stojí za shlédnutí - kde jinde uvidíte líbající se hmyz? ()

jarvis

ztělesnění mých snů z dětství, kdy jsem domu každou chvíli tahala brouky a vytvářela pro ně různá exotická prostředí:D vážně nádhera ()

Joski

Neuveriteľne živý svet chrobákov. Animovaný experiment s groteskným dejom, ktorý ďaleko predstihol svoju dobu i Ferda mravca! Starewicz je skutočný priekopník trikovej animácie. ()

Smerfetka88

Nikdy by mě nenapadlo, jak zajímavé může být story o nevěře brouků. Ani se mi nechtělo věřit, když jsem se podívala na rok provedení. Oceňuju jednoduché téma ukázané na broucích a s tím i související výběr zvířat. Ne každého by napadlo obsadit právě brouka, vážku, kobylku....Samozřejmě musím vyzdvihnout i provedení, které se opravdu povedlo. ()

PetraMishka

Dokonalá stop-motion animace hmyzu, kdy se všechny části těla naprosto přirozeně pohybují v náročných scénách jako je např. bitka dvou brouků apod. a není tu vidět snad jediný zásek nebo zbytečné prodloužení záběru. Tento snímek je kouzelný, napínavý, má skvělý děj a práce s loutkami je naprosto úchvatná. ()

StaryMech

Z nemnoha tvůrců animovaných filmů, které jsem poznal, je Starewicz, původem litevský Polák činný v Rusku a posléze ve Francii, pro mě tím nejsvéráznějším, nejnápaditějším, nejbásnivějším, nejpodvratnějším, nejvtipnějším a technicky nejdokonalejším. Ve zdejších komentářích, jako v jazykových projevech naší doby obecně, se často vyskytuje nadužíváním znehodnocený výraz "geniální" - ve Starewiczově případě by byl nejspíš na místě. Líbilo se mi všechno, co jsem zhlédl, nejvíc ve shodě s obecným míněním Antibroučci "Pomsta kameramana" a orgie z řetězu urvané fantazie "Fetiš" (či "Maskot" nebo tak nějak) - odysea, legenda o světcově pokoušení a andersenovská pohádka v jednom. ()

TynTynka

Tento film patří do počátků animovaného filmu a na svou dobu je výborně zpracovaný. Krásný jednoduchý a vtipný příběh, pěkné postavičky brouků i scéna. U filmu se pobaví i dnešní divák. ()