Welkeom tu Dongmakgol

• Jižní Korea 웰컴 투 동막골 (více)
všechny plakáty

Všude kolem zuří válka mezi Severní a Jižní Koreou, zapadlá horská vesnička Dongmakgol však zatím zůstává stranou všeho dění. Když pak ale na nedalekém poli havaruje americká stíhačka, z níž vesničané zachrání pilota, dívka Yeo-il přivede tři severokorejské vojáky, kteří jediní přežili z celé čety a navíc se do vesnice dostávají i dva vojáci z jihokorejské armády, stávají se vesničané svědky mnoha vypjatých, absurdních i roztomilých situací. Počáteční nepřátelství mezi vojáky brzy opadne a tito pak chtějí žít pospolu s vesničany a zapomenout na válku. Dozvídají se však, že vesnice má být vybombardována a rozhodnou se ji zachránit i za cenu svých životů. Korejský snímek, kde se střídají poetické scény jakoby namalované štětcem některého z východních mistrů, se scénami roztomile absurdními i s těmi, ve kterých projeví odvaha a ryzí přátelství bez ohledu na barvu uniformy. (s.Predseda)

Evander

Neuvěřitelné!! Po úvodní "válečné" čtvrthodince přichází neskutečně krásná melancholicko-poetická část, ve které se až zdá, že i válka může být krásná. Ovšem všeho do času a když přichází zlom, divák je rázně probuzen z krásného snu a ocitá se opět ve válce a nepřipravený na příští směřování děje. Spád celého snímku je natolik rychlý, že za chvíli přichází konec a s ním i velmi rozporuplné pocity, kdy se člověku chce radovat a brečet současně. Výsledkem je asi nejkrásnější protiválečný film, jaký jsem kdy viděl. Kdo by se po shlédnutí tohoto dílka nechtěl, alespoň na chvíli, přestěhovat do Dongmakgolu? ()

root

SPOILERY INC. Asi po prvý jsem se u smrtí hlavních hrdinů, který jsem si v průběhu filmu doopravdy oblíbil, usmíval. Asi jenom Korejci uměj manipulovat emocema diváků takovymhle způsobem - neuvěřitelný. Přes to že se celej děj filmu odehrává v situaci, která je neuvěřitelně nebezpečná pro všechny charaktery, tyhle hrůzy a nebezpečí jako by přestaly existovat. Na místo nich nás provází filmem, zvláštní až situační komedie, která doopravdy funguje a chvilkama je až geniální (scény s kancem a popcornem). To ovšem tvůrcům nebránilo film obohatit o scény, ve kterých akce, napětí, ale i dojetí hrajou hlavní housle (nebo bambusovou píšťalu, nebo tak) - a hrajou víc než funkčně. ()

Xatrix

U filmu vetsinou doufam v ten "negativni" konec. Mam rad, kdyz film nekonci happy endem a proto pro me bylo sledovani Welcome to Dongmakgol takovym prekvapeni. Skutecne jsem si pral stastny konec - vsak posudte sami. Neskutecne prijemna komedia na pozadi korejske valky, kdy se par clenu ruznych armad setkaji v mirumilovne vesnicce, kde ani nevedi, co to valka je. Pribeh, ac z pocatku pomaly se prijemne nese temi 133 minutami a divak pomalu nasava onu pohodovou atmosferu, ze ktere vas vytrhne jen horky konec filmu. Ano, nedavam nejvyssi hodnoceni, je zde preci jen trochu vic vaty, nez by se chtelo, ale rozhodne nelituji shlednuti tohoto snimku. 8/10 ()

Blaogranas

Čekal jsem teda něco většího, než tuhle podívanou s poměrně častými komediálními prvky a samozřejmě tragickým závěrem. I když tragický jen na jednu stranu, vždyť chlapci přece docílili toho, o co jim šlo. Kladně ale hodnotím především kameru a rozmanitost a barvitost jednotlivých záběrů. Stále ale "jenom" 3,5*. ()

TylerGage

133 minut překrásný příběh,komediání prvky pobavili a dramatické vyděračské prvky rozbrečeli,přesně tak to má být... akce byla také úžasná.... Přátelství mezi Severem a Jihem...Jazyková bariéra s američanama,.... všechno tohle delalo film velkolepím filmem.... Težisér mel pro tento film srdce a věřim ,že herci si to užili a zahráli ja nejlépe mohli,protože film zůstane v mém srdci tak jako v jejich ()

sumperacek

Podle hodnocení jsem čekal lepší dílo. První půlka filmu se vyvíjí dobře, ale v druhé se děj zbytečně natahuje. Navíc jakmile se objevil první mrtvý, tak jsem režisérovi přestal věřit i nos mezi očima. Závěrečnou rádoby bojovou scénu, ve které se americké bomby dusí ve sněhu a hrdinové umírají pokládám za shnilou třešni na dobrém komediálním dortu první půle. ()

Al44...

Jeden z nejlepších korejských filmů. Také určitě film, který bych neváhal komukoliv doporučit. Film, zasazený do právě probíhající korejské války. Právě tehdy skupinka jihokorejských vojenských zběhů objeví v horách zapomenutou vesničku, v které jakoby se zastavil čas. V ní žijí mírumilovní a přátelští lidé, kteří nemají o okolním světě vůbec žádné potuchy. Opravdu dokonalý ráj, který stojí v jasném protikladu proti válečnému peklu, které v Koreji právě probíhá. Snímek přináší kromě nádherné přírody a pohádkových scén, i špetku nenuceného a hřejivého humoru. Protiválečné poselství je tu velmi zřetelné - zajímavé a pozitivní je třeba to, že konflikt mezi severem a jihem Koreje tu není pojímám jako souboj dobra a zla. Zlo je tu sama válka, která nakonec ohrozí i dosud poklidný život v Dongmakgolu. Perfektní výkony herců v hlavních rolích netřeba zmiňovat, některé scény filmu mi ještě teď běží stále hlavou. Co je ale třeba ještě vyzdvihnout je opravdu nádherná hudba a skvělá hlavní melodie. Je to opravdový filmový zážitek a další důkaz toho, o jaké filmy tu v záplavě nekvalitní US produkce přicházíme. Na velkém plátně to musí být ultimátní podívaná. ()

mi-ib

Odteď když se řekne protiválečný film, tak se mi vybaví tenhle. Výborný příběh a skvěle natočený. Trochu mi neseděly ty "snové" pasáže s kancem a motýlky, ale zároveň to dávalo tvář tomuto snímku. Amíci jsou tu vyzobrazení jako pěkný svině, ale co, oni si to zasloužej. Trochu jsem čekal, že konec mě dostane více, takže jsou to 4*, ale těsně pod vrcholem. ()

IXOXI

Nejhezčí válečný film, který jsem dosud viděl. Skvělý mix několika různých žánrů rychle utíká i přes svou délku. Film ukazuje, že přátele si člověk může udělat z kohokoliv i na těch nejméně očekávaných místech mezi těmi nejméně očekávanými lidmi. Zvláště mile překvapí, když se ukáže skutečně vyrovnaný jedinec, který ví, co je třeba udělat. ()

ptsd

Co se vše může stát když se v horské vesnici kde neznají slovo válka usadí 3 severokorejští, 2 jihokorejští a 1 americký voják. Nejdřív komedie poté se to začíná dramatizovat a na konec dojde i na válčení proti společnému nepříteli. Nezapomenutelný je lov divočáka, popcorn a samozřejmě závěrečná scéna u které jsem doufal že dopadne jinak... nedopadla. ()

Dr.Cilka

Scéna, kde na seba mieria vojaci je dokonalá, také úsmevno-trpké podobenstvo celej, stále trvajúcej kórejskej vojny. Rovnako tak ostatné humanisticke "odkazy" sú veľmi svojsky humorne zapracované. Jedine ten príliš akčný záver mi veľmi nesadol.. ()

Ihuj

Korejská verze Lepa sela lepo gore. Sympatické, od sebe rozpoznatelné postavy, milý humor a střídající se styly režie a kamery. Rozhodně zapamatovatelné dílko. Několik geniálních scén na 5* nestačí, ale určitě by mi nevadilo vidět Dongmakgol znovu. ()

horovska

Téma bojovníků, kteří nasadí své životy za civilní obyvatele je jak ze Sedmi statečných. Válka v Koreji je absurdní stejně, jako situace, do kterých přivedla své bojovníky. Setkání odzbrojených vojáků z obou stran fronty přinese situace od nesmiřitelnosti až po přátelství. Jako každý film, který přiblíží na dotek běžný život s nesmyslností boje a s humorem je porovnává je nejsilnější antiválečné drama. Povedenější a silnější v tomto žánru byl snad jen film "Život je krásný". ()

annickka

Další z filmů, které ukazují absurdnost války a dokazují, že v boji proti třetímu nepříteli se dokáží sjednotit i dva největší soupeři. Místy moc milý snímek, navíc mě usvědčil ve faktu, že východní Asie má patent na originální scény s kancem. ()

Scharra

Válka mezi severní a jižní části Korejského poloostrova je v plném proudu, do ní se přidává Amerika a právě v tento moment se někde v džungli uprostřed polostrova setkávají v malé válkou nedotčené vesničce vojáci ze severu, jihu a sestřelený americký pilot. Vesničané odříznutí od světa neví o probíhající válce, žijí svůj život v souznění s přírodou neznalí moderních vymožeností. Vojáci omylem vyhodí do vzduchu vesnickou sýpku, takže se rozhodnou pomoci vesničanům se sklizní, aby v zimě nehladověli. Při tom musí překonat vzájemnou nevraživost a obavy z blížící se války. Film je mixem komedie, dramatu, válečného filmu a komisku. Nádherná příroda a skvěle dokreslující hudební doprovod dávají filmu chvilkama až pohádkové ražení. Jeden z nejlepších protiválečných filmů co jsme viděla ()

Sykon

Hodně netradiční válečný film, který vlastně není o válce jako takové, ale o lidech, kterých se válka dotýká. A nikdy jim nepřináší nic dobrého. Velkým překvapením byla scéna s divočákem, působila jak z jiného filmu, nevím proč, ale připomněla mi Asterixe a Obelixe. A vedle této hravé scénky, která lidsky přiblížila hlavní znepřátelené vojáky k sobě pak konec vyvolává o to větší kontrast. Jeden z vizuálně nejpoetičtějších válečných filmů, které jsem viděl. ()

Colour

Welkeom tu Dongmagkol začína ako akčný film, premieňajúci sa na jeden z najkrajších protivojnových diel plný nádhernej poetiky, príjemných upokojujúcich záberov na horskú prírodu a dedinu, vtipných momentov... a horkosladkého zobrazenia naštrbených vzťahov jedného národa ideologicky oddeleného na dva tábory, ktorý sa začne spájať. Valná časť filmu je tak krásne jemná, vtipná i smutná zároveň, že som poväčšinu času mala široký úsmev a malú kvapôčku v rohu oka. A potom prišiel koniec, ktorý ukázal silu vojakov a vytvoril odkaz o jednote rozdrobeného národa. Koniec zpeňažil všetko, čo dovtedy budoval - musím uznať, že to bol jeden z najsilnejších a najpoetickejších koncov, pri ktorom som si takmer vykĺbila sánku. Kam sa hrabú americké vojnové drámy. 90% ()

junxi91

Korejci zde opět ukazují, že oni umí dělat dobré filmy. Spoustu inspirace jim bezpochyby dává jejich pohnutá minulost a rozdělení národa. Vesnička Dongmakgol je takový malý pozemský ráj, skrytý uprostřed hor a žijící si vlastním poklidným životem. Nic však netrvá věčně a i zde zasáhne ničivá válka. Do vesnice po sobě dorazí jeden americký pilot, tři severokorejští a dva jihokorejští vojáci, později se ještě jeden přidá. Díky klidu a míru obyvatel této vesnice dojde k rychlému usmíření dříve velice nepřátelsky naladěných vojáků, a tak začnou společně pomáhat místním s úrodou (protože jaksi odpálili sklad potravin domněle nefunkčním granátem) a jejich spolupráce jde tak daleko, že zlikvidují přepad amerických vojáků a nalákají na sebe bombardovací skvadru. Bohužel to však není úplný happy-end, ale na to jsme u Korejců zvyklí. Takže je zde sice spousta srandy a vtipných situací, na druhou stranu je zde násilí a smrt, které se ani této krásné vesničce nevyhne. ()