Zbojník Jurošík

• Československo Jurošík
Animovaný / Pohádka
Československo, 1991, 50x9 min

Kreslená séria rozprávok pre deti o zbojníkovi Jurošíkovi, ktorý vždy dokázal prekabátiť zemepána.
Jednotlivé diely :   1. Jurošík a zbojník Hrajruka
46. Jurošík a cvičená opica
47. Jurošík a kostlivec
48. Jurošík zemepánom
49. Jurošík a Vianoce
50. Jurošík a perníková chalúpka (oficiální text distributora)

papadoce

Legendárny zemepán, Pišta a samozrejme Jurošík samotný, spolu s ďalšími bizarnými postavičkami, rozohrali nádhernú a animáciou originálnu, zábavnú smršť päťdesiatich častí. Mnohé som videl opakovane. Mám veľa obľúbených a ani v konkurencii tisícov dnešných rozprávok sa táto legenda nahovorená dokonalým pánom Dančiakom nestratí. Bude to tým, že som nešťastný zemepán. ()

Petike

Ááách, ja šťastnáááá diváka ! :-)) K tomu ešte Dančiakov geniálny dabing, Jurošíkov hurónsky-kujónsky smiech a celá spleť postavičiek tejto ukážkovej večerníčkovej skeč šou, ktorá navyše pristupuje k slovenskej zbojníckej mytológii s bodrým nadhľadom a iróniou. Klasika klasík. :-) P.S. Ústredný hudobný motív je asi môj najobľúbenejší spomedzi všetkých v rámci slovenských animovaných seriálov. ()

giaruj

Jurošík, Zemepán, Pišta, slniečko, vtáčik a vždy nejaká postavička zo studnice slovenských ľudových rozprávok. Prišli aj pokračovania Jurošíka, čo mierne stiahlo nostalgický a pietny závoj z tohto seriálu, ale aj tak dobre. Jurošíkom sa dal o krôčik do povedomia skvelý rukopis karikaturistu Mariana Vaneka. ()

JohnnyD

The dukáty make the world go round alebo Zbojník Jurošík. Toto je môj najobľúbenejší slovenský animovaný seriál. Vtipné a skvelo "zahraté" (Stano Dančiak je úžasný a neprekonateľný!) príbehy a úžasné postavy (samotný Jurošík, zemepán, či Kočiš Pišta) robia tento seriál nezabudnuteľným. Najlepší bol maďarský zemepán: "Ó ja neštastná zemepáááán..." ()

Wooke

Rozprávka, ktorá v sebe má všetko. Humor, akciu, iróniu, niekedy až satyru, krásnu ľubozvučnú slovenčinu, jednoduchú "animáciu", a predsa je to jedna z najgeniálnejších slovenských rozprávok. Jurošík, hrdina, ktorý už od prvej časti ukazuje, aký je nebojácni je presne to, čo malé deti potrebujú vidieť. Zemepán, slaboch a ufňukanec prvej triedy, je zas dokonalý výsmech smotánky z minulosti, no často to má odraz aj v dnešnej realite. A nesmie chýbať malý, nemý kamarát vtáčik, ktorý spríjemňuje atmosféru a jeho spev je často, ak nie vždy, druhým introm v každej časti. ()

• Animované rozprávky, ktoré sa inšpirovali postavou Jánošíka, boli do uvedenia seriálu natočené iba dve. Poľský animovaný film Janosik (1954) a československý animovaný film Zbojník Jurko (1976). Čím je seriálová animovaná postava inšpirovaná Jánošíkom jedinečná. (Raccoon.city)
  • V roku 2005 vznikol v Michalovciach Detský folklórny súbor JUROŠÍK. Členmi súboru sú výlučne žiaci školy vo veku od 5 do 15 rokov. V roku 2011 vznikol aj klasický folklórny súbor Jurošík. V súčasnosti má 60 členov. Sú to mladí tanečníci, speváci a muzikanti. (Raccoon.city)
  • Špecifický bol dabing Stana Dančiaka kvôli jeho zrakovému hendikepu. Režisér mu opisoval, čo sa v záberoch odohráva. Dančiak na túto tému hovorí: „Je to náročné trafiť sa do synchrónu. Ja založím novú, takú tvorčiu skupinu – slepecký dabing.” (Raccoon.city)