Sněhový dort

• Velká Británie Snow Cake
všechny plakáty

Snowcake je příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže unikajícím své minulosti, autistické matky, která se musí vyrovnat se ztrátou své dcery, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Když Alex zastaví mladé stopařce Vivienne, nemá ani tušení, že jeho život se v mžiku otočí vzhůru nohama. Havarují a Vivienne na místě zemře. Díky pocitu viny se rozhodne navštívit Vivienninu matku. Netuší však, že Linda je autistka, která sice chápe, co se stalo, ale není schopná projevit jakékoliv emoce. Alex se rozhodne u Lindy zůstat a postarat se o pohřeb. Netrvá však dlouho než si začne románek se sousedkou LIndy Maggie, což se vůbec nelíbí jednomu místnímu policistovi. Ten přijde na to, že Alex byl odsouzen za zabití člověka a nedávno opustil vězení. S blížícím se Vivienniným pohřbem se začíná na povrch dostávat Alexova temná minulost... (oficiální text distributora)

Vxxx

"He stops for one second and he's totally overwhelmed by how big the world is and how small and unimportant he is. And as he turns around, we see his face look to the sky. And he says, very quietly, so that no one can hear him: "Dazlious"." Sněhový dort je jeden z těch filmů, který ve Vás hodně zanechá. Alan Rickman i Sigourney Weaver opět předvedli svou dokonalost. Přestože se film zaměřuje na psychickou nemoc, není vůbec složité to sledovat a chápat.. Perfecto Mundo. ***** ()

sta

problém je, že vím, že Sigourney Weaver není autistka - byť je její herecký výkon sebedokonalejší, není uvěřitelný; lepší, kdyby tam byla nějaká méně známá herečka. navíc mě tedy dost iritoval strašně zrnitý obraz používaný jen někdy a navíc naprosto nefunkčně..myslím, že v británii vzniká podobných snímků (emocionální drama) hodně a tento je jen průměrem. ale skvělé je pozorovat, jak se střetávají dva světy, které nemají nic společného - ten náš vyznívá naprosto hloupě a přehnaně exaltovaně: přišel jsem se omluvit, že je vivienne mrtvá. vy jste to udělal schválně? ne! tak proč se omlouváte?! ()

GodComplex

Oh, to bylo tak snehove sladoucke, otazkou zustava, zdali je to dobre, nebo spatne. Na oslazeni bitter reality to funguje docela dobre, s ultra sympatickymi Sigourney Weaver a Alanem Rickmanem se take v podstate neda slapnout vedle, nicmene tenhle dortik krome vsudypritomne snehove slehacky nenabizi nic moc navic. Clovek si pak lame hlavu nad tim, proc se do nej vlastne v prvni rade zakousnul, takovych dortiku uz tu bylo, vsechny chutnaji stejne a bez elementu unikatni prichuti a pridane bonusove tresnicky to cele jaksi postrada vyssi smysl. 5/10 ()

qualkalim

Nic, co bychom jinde už neviděli, ale díky skvělému Rickmanovi (tedy, kdy on není dokonalý, že :) tento příběh o vině a odpuštění neprošumí vaší hlavou tak rychle, jak by se mohlo zdát a dokonce je jeho chuťový ocas i pár hodin po projekci nečekaně silný... Sigourney Weaver není také vůbec špatná, autistku ji kromě pár přehmatů věříte, čili ano, pokud na film v té jedné kopii, která republiku obíhá, narazíte, návštěvou rozhodně neprohloupíte... ()

Freemind

Těžké dilema. Rickman by zasloužil pět hvězdiček, od první chvíle a první grimasy je to hereké sólo. Weaverová mě bohužel nepřesvědčila ani trochu, Mossová příjemně překvapila, protože obvykle je jako psí čumák. Zajímavé je, že vcelku věrohodně byly podané vedlejší postavy - sousedky i prarodiče zemřelé. Jinak - vcelku zajímavý nápad, ale scénář je - přes drobné perličky - příšerně rozplizlý. I to bych skousnul, kdyby konec přinesl nějakou pointu. To se nestalo, takže váhám od dvou hvězdiček ke čtyřem. Dvě by byly urážkou pro skvělý Rickmanův výkon, čtyři nemohu dát už jen kvůli tomu scénáři. Trojka, to bude alibistické řešení. ()

Orlau32

Marc EVANS chtěl bezesporu natočit film o těžkém životě člověka trpícího autismem, ale též o lidech, kteří s tímto člověkem musí nebo mohou žít, o pochopení této nemoci, o trpělivosti všech okolo něho a samozřejmě i o lásce k blížnímu svému. Jestli se to podařilo nevím. Vím jenom, že ocenění za vedlejší roli dostala Carrie-Anne Moss ( jejíž výkon nebyl pro mě nijak výrazný a vůbec mě neuchvátil ), zatím co výkon Sigourney WEAVER (coby autismem postižené ženy) byl úžasný, řekla jsem si, že musela být někde v ústavu, aby pozorovala chování takto postižených lidi, protože byla naprosto přesvědčivá. Takže uvažování komise, která dává ceny je pro mě nepochopitelné. Příhoda s autonehodou byla naprosto zástupná, měla uvést diváka do děje, takže rozebírat chyby celé causy autonehody nemá pro tento film žádný smysl. Nedávám 5* jenom proto, že film podle mě neměl odpovídající závěr, opět si divák může myslet co chce, když se dívá na Lindu, která se cpe zmrzlým sněhovým dortem uplacaného Alexem z přírodního sněhu. (A co zdraví Lindy ?) ()

Tirion

Celkem zabavitelná komorní story, která ale zabaví jen určitý typ diváka. Vlastně ani nevím, jestli se ve filmu řeší autismus Lindy nebo smrt Vivienne či snad osamělost Alexe. Pro film hovoří jednoznačně scénář, který nemá hluchá mista. O ta se bohužel dost často stará Linda v podání Sigourne Weaver, která dost často přehrává a víc než autistku hraje zhulenou a praštěnou hipísačku. Rickman je oproti tomu naopak velmi "normální" a uvěřitelný. V kostce je to takový ten film "o ničem". Neurazí ani nenadchne. Prostě to není film pro extremisty, ale pro ten klidný střed. ()

suicide

Nechápu, že Alan Rickman hraje skoro jen vedlejší role. Sněhový dort není z filmů, které by oplývaly originalitou nápadu, je to klasické téma, které ovšem potěší a pohladí. Vlastně umění do filmu přináší oba hlavní herci - ztrápený Rickman a ve svém světě žijící Weaver. Úžasné pozorovat, jaké je to žít se smrtí a jaké je to žít bez "normálních" emocí - kupodivu to jde... ()

italka63

Alan Rickman je pořád ten zajímavě krásný chlap, jehož herectví má co sdělit, což určitě platí o jeho roli Alexe, jež shodou náhod sveze mladou, energickou dívku Vivienne, jež je na cestě za svou matkou. Jenže havarují ne jejich zaviněním a Vivienne je na místě mrtvá. A tak se vypraví se smutnou zprávou její matce, která je ovšem autistkou. Velmi slušně podaný výkon Sigourney,té nemocné matky, žijící ve svém vesmíru svého domu, s trampolínou a fenkou. Kromě jiného miluje sníh, odpadky jí musí někdo vynést přesně ve dvanáct každé úterý, zbožňuje třpytivé a lesklé předměty, nejvíce však sněhové vločky.Žije jen přítomností, do které neznámý Alex vpadne....hezké čtyři hvězdy :-) ()

Damiel

95 % - Úžasné. Jedním slovem vynikající! Na tomhle dortu jsem si opravdu pošmáknul... Vybroušený kousek diamantu, ze kterého sálá úžasná empatie. Tenhle film se mi dostal pod kůži opravdu hodně. Tou atmosférou, tou hudbou, tím vším. Skvělý Rickman, výtečná Weaver, okouzlující Moss. ()

Aleee89

Konečně Hollywood zase vyplodil film, který stojí za to a není na jedno brdo, jako mnohé další bývají. Zase pro změnu film, který opravdu zahřeje na duši, při jehož sledování máte hezký pocit. Také je to film, jenž má velice kvalitní obsazení. Sigourney je bez debat, ale Alan Rickman mě překvapil (vím, že je kvalitní herec, ale znám ho hlavně jako Snapea z Harryho Pottera), stejně tak jako Carrie-Ann Moss, kterou mám zaškatulkovanou převážně jako akční hrdinku Matrixu. Sněhový dort je film, který je o něčem, má hlubší myšlenku a není to jen plytké vyprávění. Mně osobně se to líbilo, nenudí a dívá se na to opravdu skvěle. Prostě takových filmů o obyčejných lidech a jejich mnohdy neobyčejných problémech by mělo být více. ()

Chrysopras

Čekal jsem víc. Tak bych to celkově zhodnotil. Film jako celek mi do sebe úplně nezapadl, myslim ze z toho byla az prilis videt snaha po emocialnim zasahu divaka svym dejem a alespon u me se to nesetkalo s adekvatni odezvou. To herecke obsazeni je zajimave poskladane. Bal jsem se abych tam nevidel porad "Snapa", ale to rychle preslo, Moss je carovne krasna ( i proto jsem na to sel :-)). Problem jsem mel hlavne s Weaver, ktera me proste nepresvedcila o svem autismu - nerikam ze je slaba nebo spatna, ale tyhle role vselijak postizenych a mentalne zaostalych byvaji herecky velmi vdecne a videl uz jsem jejich mnohem lepsi ztvarneni (pr. Penn, Hanks, Day-Lewis!!!, Caprio, Hoffman a samozrejme Zeljko Ivanek! ). Takze Oscara bych ji rozhodne, narozdil od jinych kolegu zde, nedaval. Ovsem podle me to za shlednuti stoji, minimalne pro zamysleni nad zivotem... ()

Petfruf

Vynikající, ale skutečně vynikající Alan Rickman v komorním příběhu, který mě bohužel zrovna "nedostal". Každopádně stojí za shlédnutí pokud máte náladu na něco malého, dobře obsazeného a lehce předvídatelného. ()

doinel

Tento Dort mi přišel poněkud přeslazený, na mnohokrát ohrané téma a hlavně těžko uvěřitelný a jen díky Alanu Rickmanovi - opravdu skvělý akcent :) dávám nakonec *** ()

easaque

-4* U tohoto filmu mě zaujal námět a jeho vyšší hodnocení a i když jsem se bál tématu autismu (který se objevuje v posledních letech čím dál víc), tak evidentně nezklamal. Příběh je dobře napsaný a nepůsobí nijak výrazně sentimentálně a objevují se tam zajímavé myšlenky. I přes těžký příběh je tu důležitý a nepřehlédnutelný lehký nadhled, takže se nemusíte bát, že z filmu odejdete s depresí. Nezbývá než tohle drama doporučit všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a zkouknout příběh skoro ze života. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Nuala

Krásný, nepříliš složitý příběh o lásce, podivném přátelství a třech naprosto rozdílných lidech, které spojí nešťastná náhoda. Přestože by se snímku dalo vytknout docela hodně věcí, podivným autismem počínaje, dostal mě svou nevinností a čistotou (nejen sněhu :)). Musím pochválit úžasnou hudbu a herecké výkony ústřední trojice Rickman, Weaver a Moss a velice příjemnou Emily Hampshire. ()

Crawler-D

Pokud si potrpíte na vizuálně podmanivá, herecky hřejivá a strukturou nekomplikovaná dramata, potěší vás Sněhový dort stejně jako mě. Marc Evans se zcela vzdálil konceptům i žánrům svých předchozích filmů a hraje na dojemnější strunu divákova srdce. Sněhový dort přitom prochází několika-žánrovou změnou, což častokrát mělo v jiných případech na svědomí klinickou smrt filmu. Evans však v každém motivu tolik netlačí na pilu a zbytečně jí nezaplácává drahocenný čas. Proto jen s lehkým úsměvem na tváři můžeme sledovat počáteční konfrontaci rozverné stopařky a britsky suchého, bývalého kriminálníka, jež probíhá v rámci žánru road-movie. Sám o sobě by potenciál obou charakterů vystačil na samostatný film, ale kdeže. Evans má jiné plány, a tak je tato line doslova (nikoliv obrazně) přetnuta tragickou událostí, jež je natočena s takovou pomíjivostí a nádechem reality, že vyrazí dech. Dál už pak příběh probíhá v prolínající se melancholické náladě dramatu a komedie, která neopustí zdi domu stopařčiny matky, pokud ovšem Alex nezaskočí k atraktivní sousedce. Příběh nechává Evans plynout s jemností a neosudovou civilností, kdy se postupně projevují a následně redefinují vlastnosti a povahy jednotlivých postav, obzvláště Alexe. Postava autismem stižené Lindy Freemové není důležitým středem pozornosti. Stejně jako ona pozoruje okolní svět, ale jde vlastně úplně mimo, tak Evans ji sleduje, ale nikterak její situaci neřeší. Tvoří pouze protipól Alexově postavě, který jí pomáhá proto, že ve smrti Lindiny dcery vidí podobnost se svým životem a ve spojitosti s její bezbranností a otevřeností je uchvácen její povahou. Ta ho mění. Ta pookřeje jeho ledovou duši jako teplé sluneční paprsky sněhový dort. Spolu s kameramanem Stevem Cosensem pak mají cit pro kompozici záběrů, kterým neobyčejný feeling dodává využití digitální kamery, díky níž nejsou některé záběry sentimentálně běloskvoucí, ale začmouzeně nepřívětivé. Navíc nepamatuji se, kdy byl padající noční sníh zachycen tak magicky tajemně. ()

tomtomtoma

Zajímavé téma, jeden z obyčejných lidských příběhů. Vyrovnávání se s minulostí a vlastní bolestí pomocí zatežení do podobné situace, zlomové, jen z jiného postavení. Alex Hughes (Alan Rickman), muž poznamenaný ztrátou a pocitem viny, se dílem osudu ocitá na kanadském venkově, aby prostřednictvím neštěstí zasáhl do života několika lidí a tím si dal šanci na usmíření se s vlastní minulostí. Podává pomocnou ruku Lindě Freeman (Sigourney Weaverar), autistce, která vášnivě prožívá pouze narušení svého pořádku. Maggie (půvabná Carrie-Anne Moss) se pak stává Alexovou regenerační klinikou, když mu nabídne svou hřejivou náruč a tělesné rozkoše. A Alexova duše se vyrovnává se vším tím správným směrem. ()

starbrejkr

Ano, všichni jsme už podobných filmů viděli několik a všechny rozlily podobně milou atmosféru. Ale já tím nejsem rozhodně nejsem znechucen, byť jsem racionalistické hovado...:-) Zejména díky určitým scénám jsem si tenhle malý film zkrátka užil a hercům za výkony jejich (byť až příliš jednoznačných) postav patří uznání. A kapající kdo čeká Civalem avizovaný kapající cukrkandl, nechť ho hledá jinde, např. u tradičních angloamerických romantických komedií. ()