O kohoutkovi a slepičce

Marie Majerová (kniha)

Zdeněk Miler

Zdenka Hajdová

• ripo

Další z českých kreslených pohádek, které si naše děti tolik oblíbily. Film bude uvítán jako doplněk promítání pro děti v závodních klubech, osvětových besedách i školách. Filmový přehled 21/1954(14.1.2009)

Filmové herectví Růženy Naskové cele respektuju, v Ahasverovi a Příkladech táhnou jsem si ji velice oblíbila, ale jako vypravěčku pohádek... k tomu bych měla určité reservy. Neb je to tak teskné a tak plačtivé.(11.11.2011)

80%(9.10.2007)

Krásná animace. Pohádka, která alespoň ze začátku reflektuje dnešní politiku :).(5.4.2011)

Klasika, která neomrzí. Růžena Nasková je cosi jako vypravěčský fenomén.(21.2.2016)

Skoro nesmrtelná pohádka, kterou už dnešní děti neznají. Ta animace se mi dost líbí i po těch necelých šedesáti letech od vzniku. Připomíná mi staré Disneyovky, ale i ruské pohádky. Leč vzniklo to u nás ve specifické době. Proto by pro dnešní děti nebylo naškodu, kdyby se k tomu udělala nová zvuková stopa třeba s hlasem Jiřiny Bohdalové a trochu jiným obsahem mluveného slova. Protože to jak to z ní v originále a jak se tam některé věci omýlají mi chvílemi lezlo na nervy a přišlo mi, že daná herečka k tomu navíc ani neměla vlohy, jak ztvárňovala třeba krávu, to bylo hrozné. Jinak bezva návrat. 8/10(2.12.2011)

Ovšem to mluvené slovo, to mi připomíná počátky zvukového filmu.(17.11.2010)

• easaque

klasická lidová pohádka v Milerově podání mi nesedla. Animace je velmi dobrá, ale příběh znám trochu jinak a tento mi zaváněl ideologickým moralizováním. Taky mi vadilo, že kromě vypravěčky tam nebyly žádné zvukové efekty či hudba. Prostě takové nedomrlé 2hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](14.8.2012)

Klasická pohádka o kohoutkovi, který se téměř zadávil svým sobectvím a slepičce, která mu z lásky nezištně pomohla, je tu v úpravě Marie Majerové v budovatelském hávu. Kohoutek je až moralistně pranýřován za to, že byl sobecký (vlastnost pro kolektiv značně nevhodná) a slepice-údernice obejde mnohem méně stanovišť, zato vše dožene svým úderným vyhrabováním zaneseného potoka. K tomu "ladí" také poněkud budovatelský komentář. Přesto je kladem krásná animace i zpracování i přes úpravy stále ještě klasické pohádky. Obojí stále ještě nezestárlo, a proto stojí za vidění :-)(16.11.2012)

• alambert

Ta drůbež je velice slušně animovaná, kor na rok 53. Škoda, že jinak je to taková debilita. Ještě s kolektivistickým podtextem.(3.6.2014)

Klasická pohádka s prehistorickým datem vzniku. Vypráví se vůbec ještě dnes dětem? 90%(26.8.2013)

Jeden z prvních animovaných filmů otce Krtečka Z. Milera.Už i v tomto snímku se dá najít podobná animace.Pro všechny co kritizují průvodní slovo R. Naskové - ani já z něj nejsem příliš nadšen.Ale musí si člověk uvědomit,že filmu už je 60 let a tenkrát ta dikce byla trochu jiná.(8.3.2013)

Ta animace, ty detaily! Nejvíce se mi líbí na začátku jak kohoutek otevře dvířka, oklepe se, a slepička za ním dvířka lehce zavře a pírka opráší :) Ale máte pravdu, to mluvené slovo je strašné, zbytečně to ubírá na roztomilosti a celkovému dojmu...(11.6.2015)