Na rozdíl od filmu z cyklu o 87. revíru (Sníh) není Vlna veder adaptací McBainova románu. Scenárista Larry Cohen napsal původní příběh, do něhož pouze zasadil McBainovy postavy. Detektivové Carella a Meyer v něm pátrají po nebezpečném násilníkovi, který se soustřeďuje na napadání úspěšných žen. Důležitou ale nezáviděníhodnou roli návnady hraje jejich kolegyně Eileen Burkeová. (oficiální text distributora)
Tato svižná a napínavá detektivka mi nedovolila odejít od obrazovky ani na chvilku. Detektiv Carella v podání Dale Midkiffa je sympaťák a představitel ideálního policajta, který soucítí s obětmi trestných činů, v tomto případě se znásilněnými ženami a snaží se jim pomoci.
I když jsou zde řešeny současně dva případy, je děj přehledný, má správně napjatou atmosféru a vyšetřování patřičný spád. Prostě žádná nuda
Detektivek pojednávajících o přepadení a znásilnění žen bylo natočeno velké množství, ale tato se mezi nimi určitě neztratí.
I když divák v poslední třetině filmu už zná viníka, vůbec to neubírá na dramatičnosti závěru této kriminálky. Nelituji té hodiny a půl.(6.6.2011)