Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický

Andrea Arnold

Andrea Arnold

Robbie Ryan

Paul Trijbits

lars von trier + zentropa = zaujimave projekty. tento toboz.. realisticky nahlad do zivota policajtky obsluhujucej mestske kamery vyrovnavajucej sa s krutou minulostou.. smutne, velmi realne, skvelo zahrate a hlavne autenticke.. netradicny typ filmu, ktory mohol dopadnut ovela horsie, ako dopadol.. silnych 70%(28.4.2007)

Chtělo by to hodně, ale opravdu hodně prostříhat a bylo by to o mnoho lepší. Takhle je ve filmu až moc hluchých míst, která zbytečně zabíjejí zajímavé momenty. Také bych trochu ubral na naturalismu. Např. sperma vytlačené na prsty z prezervativu mě sice nijak nepohoršuje, ale vidět to nemusím.(27.4.2011)

Film plný tajomna, kde sa hlavná pointa odhaľuje v poslednej štvrťhodine, dovtedy divák sleduje podivné rozhodnutia ústrednej postavy, ktoré na prvý pohľad nedávajú žiadny zmysel. Tajomná Jackie a jej tajomná strata divácky funguje, k čomu sa pridáva aj "chladné herectvo" Kate Dickie. Tempo je pomalé a záujem Jackie o neznámo-známeho muža vystrieda posadnutosť. Tu niekde sa vytratilo moje dychtivé zaangažovanie do deja a puto k hlavnej hrdinke oslablo na 50 percent. Aj keď je záver dynamickejší a pointa má ľudský rozmer, až tak to mnou nepohlo.(14.11.2011)

Výřezy reality, které Jackie sleduje, vlastně o realitě samé nic moc neprozrazují. Chybí klíčový kontext, čeho si je hrdinka vědoma a čeho po sestoupení zpět do světa, s nimž před lety ztratila kontakt, poměrně šokujícím způsobem zneužije. Velmi pomalý film dlouho ani nenaznačuje, jakým směrem míří. Stejně jako Jackie neznáme souvislosti a těžko můžeme o postavách vytvářet nějaké soudy, chápat je, či odsuzovat. Red Road je tím velmi odtažitý, zároveň syrově realistický, což se překvapivě nebije s jeho kontemplativním tónem (Arnoldová přiznává svou inspiraci Tarkovským). Koho neosloví na minimu zredukovaný příběh, může přemítat třeba nad ontologickým poutem mezi filmem (videem) a skutečností. 75% Zajímavé komentáře: Radko, dezorz, Cushing(26.4.2011)

První polovina, kdy ještě divák netuší o co jde a udržuje ho v očekávání věcí příštích, byla velmi dobrá a v určitém smyslu zábavná. Její poutavost spočívala v zobrazení prosté každodennosti v kombinaci s odhalováním minulosti a zvyšující se posedlostí hlavní hrdinky. Samotný nápad s kamerami a tím, že hrdinka dění na kameře vlastně sama ovlivnuje je výborný. Bohužel, ve druhé vysvětlovací polovině už vidíme jenom křeč a stokrát použitou pointu a veškerá originalita či scénáristická nápaditost mizí do háje. A rádoby smířlivý konec, který ještě podbarvuje jakýsi nechutně sladký song, dává nezvládnuté druhé část filmu korunu. Tři a půl hvězdy.(26.4.2011)