Kdo je tady ředitel?

Komedie

Dánsko / Švédsko / Island / Itálie / Francie / Německo, 2006, 95 min

Lars von Trier

Lars von Trier

„Zasraný Dánové!“ Kdybych bral vážně Trierova úvodní slova o komedii prosté jakékoliv reflexe, usilující pouze pobavit diváka, jsem teď zklamaný. Ale copak lze brát Triera vážně? V souvislosti s Ředitelem Zeměkoule musím stejně jako dříve u Dogville a ještě dříve u Tance v temnotách napsat, že něco podobného jsem ještě neviděl. Podle IMDb byla použita speciální kamerová technika nazvaná Automavision, kdy jsou záběry a pohyby kamery vybírány počítačem. V praxi to vypadá jako hrozný bordel. Plynulá návaznost záběrů? Hovořící postava vždy dobře viditelná? Nějaký kameramanův zájem o to, co se děje v pozadí? Zapomeňte! Tenhle cílený amatérismus v pojetí zkušeného filmaře měl asi být sekundárním (jestli ne primárním) zdrojem humoru, pro mne byl zprvu provokatérskou snahou o svéráznost za každou cenu, postupně jsem si na něj zvyknul a bral jej nanejvýš jako (ne)příjemné zpestření děje. Vlastně spíš jednoduché, nepříliš promyšlené zápletky vystačující nanejvýš pro jednu epizodu sitkomu (třeba Kanclu), přesto ideální coby základ pro trierovsky krutou satiru. Kancelář jako na lžích postavený mikrosvět, kde má upřímnost cenu platiny – výstižné a, minimálně jde-li o přetvářkou neobalenou prezentaci dánsko-islandských vztahů, velice odvážné. Trier si nadále udržuje pověst režiséra, jehož filmy nemůžu vystát, ale stejně mě fascinují. 75% Zajímavé komentáře: Amarcord_1, HAL(9.6.2010)

Odpůrci Triera budou kritizovat jeho svévolné samoúčelné manýry, jeho příznivci budou jásat, jak si úžasně hraje s pravidly, žánrem, divákem atd. Pro nás ostatní zbyla velmi zábavná sarkastická komedie z IT prostředí, která vlastně o IT vůbec není. Nic víc, nic míň.(31.3.2007)

Takový podivný experiment, který mi ze začátku nedal spát. Když se ale postupně dostanou na povrch všechny situace ústící z nevědomosti, je to sranda :)(13.9.2009)

Štípe, štípe, to to štípe!(24.1.2013)

Originální a bizarní komedie Larse von Triera překvapí, že tak netrierovský žánr může nakonec tak pasovat do jeho filmografie.(31.5.2011)