Epizody(23)

Budoucnost... Lidé žijí ve velkých městech, schovaných po bílými kopulemi a s robotickými pomocníky, tzv. Autoravy po boku. Re-L Mayerová je tajná agentka, která se stará o likvidaci Autoravů, kteří se pokazí. Její cestu však jednoho dne zkříží tajemná vysoká postava - Proxy. Re-L se rozhodne vypátrat, co je Proxy zač, a v tomto úkolu ji pomáhá nesmělý ruský imigrant Vincent Law, o něhož Proxy evidentně jeví zájem. (Skejpr)

Teleri

no teda, v prvním díle si pouští ta policajtka Bedřicha Smetanu z mobilu - myslim, že úryvek z Vltavy. a u závěrečných titulků radiohaed. Celkově hudba výborná, oproti ději. (viděl jsem 1. díl) nakonec se mi seriál líbil dost.. ()

Kozy9

Prvotriedne zvládnuté anime rozoberajúce nepriaznivé prvky blízkej budúcnosti. Nebyť mierne nezáživného grafikcého spracovania a možno ľahšiemu rozjazdu, bol by to plný počet. 90% ()

kirmakX6on

První cca 2 díly se mi moc nelíbily (hlavně mi nebyl sympatický ufňukaný Vincent v tom svém hnusném obleku, anime bylo v angličtině, já se těšil na japonštinu - nakonec jsem byl za angličtinu ale vděčný, protože se ukázalo, že české titulky nejsou nic jiného než sabotáží - jestli někdo jede podle českých titulků, tak garantuji, že z anime nepochopí ani ň), ale záhy mě Ergo Proxy dostalo. Největší jeho chyba je, že má jen 23 dílů, když by zasluhovalo tak 50. Celý příběh se vyvíjí příliš rychle a divák nemá možnost si anime skutečně vychutnat. Do 18. dílu se to až tak moc neprojevuje (i když...), ale od 18. to začne být příli rychlé - 19. a 20. díl jsou ještě výplňové díly (aby se zaplácla cesta z Moskvy zpět do Romda) a hned po nich následují závěrečné a ultrahutné 21., 22. a 23., které to celé, zdá se mi, trochu zkazily a právě po jejich shlédnutí, kdy divák pozná, jak se věci mají, se naplno ukáže, že to celé mělo být mnohem, mnohem delší. Především měla být lépe objasněna historie lidstva, jak ta apokalyptická (jak lidé unikli a přežili, proč vůbec potřebovali dómy), tak ta postapokalyptická (tj. vývoj společnosti v dómech) - nebylo mi třeba jasné, co vlastně byly ty problémy v Romdu, proč všichni říkali, že mu hrozil zánik? Chápu to z pozice proxy, ovšem z pozice správce a hlavně ředitele a Li, kteří celou pravdu neznali mi nebylo jasné, kde byl problém. Stejně tak neodpustitelným hříchem autorů je téměř výlučná koncentrace na Vincenta a Li - v době, kdy byli na cestách se toho v Romdu stalo evidentně opravdu hodně, ale vše to je řečeno v superzkratce jaksi "mimochodem". Podle mě celý osud a vývoj Romda měl být vylíčen v mnoha dílech rozprostřených postupně v průběhu celého anime - měly se střídat díly z Romda s díly cesty Vincenta. Cogito virus měl být rozveden v další linii. Vztah Vincenta a Li? Odfláklé!!! Psychologie ostatních postav, zvláště ředitele? Odfláklé!!! No a pokud jde o samotné proxy, nakonec se vysvětlí, kdo/co jsou a proč jsou, ale to vysvětlení popravdě víc otázek vzbuzuje než řeší a kdo je "stvořitelem" proxy je jen naznačeno (v tom kvízovém díle a v závěrečném díle). Je jasné, že nikdo, ani správce ani proxy neví celou pravdu a tam, kde jejich znalost končí, nastupuje Bůh. Bohužel, druhá sezóna se z naprosto nepochopitelných důvodů nekoná!! Celkově je příběh v závěrečných dílech podán značně nestravitelně...je třeba se na něj podívat několikrát a dávat pozor i v dílech předcházejících. Závěrečné hodnocení -- pro neúplnost a přílišnou krátkost, která tento klenot zmrzačila, dávám jen 3* a autoři tohoto anime by zasloužili za toto zprznění 5 ran bičem! Je to skutečně škoda, protože do onoho 18. dílu to byl kandidát na 5*. 70% ()

Herr_Karotte

Mysteriozni, postapokalipticky svet ovladany Velkym Bratrem a v nem pribeh jednoho cloveka, ktery chtel byt fellow citizen, ale moc se mu to nedari... Krasna animace a zajimavy, mlhou zahaleny (jak nekteryjiz podotkli) pribeh. kde vas ceka nejedno velke prekvapeni a konec... Konec je proste super! ;) ()

minima

Velice zajímavý počin, který jsem sice zcela nepochopila a musela jsem hledat pomoc jiných, důvtipnějších, lidí (a s tím vysvětlením mě to celé zpětně baví o to víc), ale který mě bavil po celou dobu. Některé epizody trochu WTF (chcete být milionářem, disneyland), ale jak říkám, 23 epizod, které mě zabavily na jeden víkend. 7/10 ()

konysua

Tato pochmurná existenční romance není to, co bych od anime očekával. Aspoň ne v této formě. Prvních pád dílů byl můj zájem nejistý s očekáváním, že nastane zlom a konečně prokoukne ta monotónnost a šeď. Jenže projížďky po nekonečné planině s hlubokými myšlenkami? Ne, děkuji. 4/10 ()

Kimkong

Hned od začátku je siriál zajímavý. Tajemný dosti složitý a prostě celkově zajímavý. Později je více cítit dějově pomalejší tempo a hudba je také pomalá, táhlá a únavná. Díky hudbě, táhlosti dějě i typologii hlavních postav anime hodně připomnělo scifi seriál Lexx. Od nějaké 6. epizody děj přestává dávat nějak smysl. Vůbec netuším o co jim jde ani kolem 12 epizody. Jen o odhalení bytosti proxy? 15. Epizoda, nečekaným způsobem naděleno opravdu mrtě informací o tamním světě. Ani jsem to nestíhal vstřebávat. Další epizody opět postrádají smysl a anime na mě působí celkovým dojmem jako hodně mizerně sestříhaný film. Epizody na sebe nijak nenavazují a nemají nic společného. V poslední epizodě se opět dovíme něco nového, hůavně informace pro možné pokračování. Každopádně celkově jsem hodně zklamaný a naprosto nechápu hodnocení 80%. Znělka openingu mě mě připomněla seriál Smallville a dobře poslouchá, a anime celkem nezvyklý hudební žánr. Lepší 2* za úvod a opening. ()

3KAVKY

Ergo Proxy je krásně graficky zpracované kyberpunkové sci-fi, které se i přes velmi slibný začátek bohužel nevyhlo nepříjemné vatáži. Další věcí je návaznost dílů. Přesto, že seriál je v podstatě kontinuální dějovou linií, díly na sebe nenavazují úplně optimálně a tak se hrdinové na začátku některých epizod ocitají na určitých místech nebo v situacích, aniž bych věděl, jak se na toto místo nebo do této situace vůbec dostali. Tyhle kostrbaté přechody jsou lehce matoucí. Vyzdvihnout musím velmi příjemný opening song a krásnou endingovou píseň od Radiohead. ()

plastic89

Anime o hledání sebe sama, o cestě, která je důležitější než její cíl. Ještě nikdy jsem neměl ze shlédnuté serie tak rozpoluplné pocity. Na jedné straně parádní animace, kvalitně provedená akce (přestože jí je málo), působivě ztvárněné totalitní město i okolní zničený svět, zajímavý nápad s robotickými doprovody. Na druhé straně ale extrémně kolísající tempo, nejasné motivace některých postav, některé vskutku podivné epizody (takové, že si člověk opravdu říká WTF?!), místy pouhé pseudofilosofické blábolení, poslední epizody na mě působily jako snaha zmateností zamaskovat absenci nějaké kloudnější pointy...Nevím, celá ta dlouhá cesta pustinou neodhalí nic moc podstatného, proto je pozadí světa i osudů postav odkrýváno během epizod jako je televizní soutěž a jiných podivností, aby nakonec bylo vše podstatné na diváka vysypáno v posledních dvou epizodách. Kostrbatý záver by si imho zasloužil dvě či tři další epizody, aby získal trošku na kontinuitě a uhlazenosti. Navíc s postavami se mi vůbec nepodařilo nějak sžít a jejich osud mi byl naprosto ukradený, snad až na Pinot, která je fakt roztomilá. Přesto dám čtyři, protože většinu času jsem se nenudil a některé "podivné" epizody mě docela pobavily (nuda během bezvětří rulezz). 7/10 ()

Preslav

Ako zvyčajne, po veľkej katastrofe žijú preživší ľudia v utopických svetoch nazývaných dómy, kde im slúžia autoreivy (androidi). Po pár vraždách spáchaných autoreivmi nainfikovanými „cogito“ vírusom, ktorý navyše spôsobí, že autoreivy nadobudnú „sebauvedomenie sa“, nastupuje na scénu krásna slečna Re-l Mayerová, aby vraždy vyšetrila. Navyše po objavení sa záhadnej bytosti menom Proxy sa to začne všetko poriadne zamotávať. Celým seriálom sa ťahá správna apokalyptická ponurá a tajomná atmosféra, každým dielom pribúda viacej otázok (často s filozofickým podtónom) ako odpovedí, takže ma to nútilo púšťať si jeden diel za druhým, až som sa zrazu ani neviem ako ocitol pri záverečnej časti. Niektoré epizódy mi prišli ako vystrihnuté z NGE, ale zase nie až tak totálne mimo (najmä 14. psycho diel so schyzofrenickým Vincentom), niektoré zase akoby do celého deja absolútne nezapadali (časť s milionárom, aj keď záver tohto dielu aspoň jednou vetou predsa len niečo naznačí, alebo 19. časť s Pino). Ale napriek tomu mi veľmi neprekážali, aspoň som si pri nich trochu oddýchol od psychicky náročnejších častí. Výborne vykreslené hlavné postavy dotvárajú pekne premakaný dej. Animácia je kvalitná, hudba tiež (najmä úvodný opening a záverečný psycho ending od Radiohead). Po dopozeraní vo mne ostala celkom silná dávka mystickosti, tajomnosti a zvláštnej, melancholicko-filozoficko-sentimentálnej nálady, a ja som si tak uvedomil, že sa Ergo Proxy do mňa zavŕtal viac, ako som si myslel. ()

8SCARFace8

Prvý anime seriál ktorý ma zaujal a videl som od začiatku do konca a v angličtine, podotýkam. Zaujala ma hlavne postava Re-L Mayer. Drsná, nekompromisná, s peknou brokovnicou a ešte krajšími očami. Prvé epizódy odohrávajúce sa v meste Romdeau mali priam brutálne tempo ... kamera, akcia, aj dejová výprava, všetko na 1 s *. Potom sa však dej trochu spomalil, začalo sa viac cestovať a vysvetľovať. Stále dobré, no úvod dal trochu iný dojem. Približne v polovici však nastali tak brutálne dejové zvraty, že to spomalenie tempa vôbec neprekážalo a dianie v tých epizódach dovolilo zvratom ešte viac vyniknúť, veľa vecí odrazu začalo dávať zmysel. Lenže potom prišlo pár epizód, ktoré boli akoby vycucané z prsta, alebo snáď chceli tvorcovia urobiť nejaký žart ? "Eternal Smyle" som radšej aj preskočil krátko po úvode. Po druhej polovici sa začal príbeh ako keby sám v sebe viac zamotávať a už to začalo byť otravné a únavné, po čom záver prebehol až príliš rýchlo. Zrejme si to bude žiadať opätovné vzhliadnutie. Taktiež ma mierne sklamalo, že sa dej (aj keď s pochopiteľných dôvodov) sústredil viac na Vincenta, než na (aspoň pre mňa) oveľa zaujímavejšiu Re-L a po závere poslednej časti budete priam hladovať po ďalšej časti. Bohužiaľ, tá už nebude ... pre mňa však stále vynikajúci zážitok ! ()

DelMann2

Ani náhodou to není end all be all, jak by něktěří velmi rádi tvrdili. Samotná složitost a nelogičnost některých dílů a jejich návaznost na aspekty, které pomáhají rozlousknout celý příběh, je prostě zbytečná. Animace je celkem fajn a za shlédnutí to do určité míry stojí. ()

Astu.

Antiutopická společnost založená na kontrole a konformitě, duše uvnitř stroje, k tomu přimíchejte kapkou steampunku, filozofických a náboženských otázek a zalijte rozervaností a cestou za hledáním sama sebe. Určitě jsem všechny myšlenky nepochopil, celej seriál jsem dal za několik hodin, tudíž si to brzo pustím znovu. Jediný velký mínus Ergo proxy vidím ve zbytečně zmateným vyprávění, člověk v některých epizodách ani neví jestli sleduje flashback nebo flashforward. Ale i tak mě halucinogeně-intelektuální a experimentální epizody bavili nejvíc (když pominu grandiózní finále epizod 22,23, tak 11 v knihovně je dokonalost sama, 19 á la Disney animace musím taky vyzdvihnout). Vizuál vytváří stoprocentní atmosféru, hudba je jako neúnavný bušení kybernetickýho srdce....jo, líbilo se mi to, moc líbilo. Škoda že epizody nejsou trochu vyváženější, lepší čtyři. ()

Monog

Rozhodně to není nepropracovanější, ani nejchytřejší anime pod sluncem, ale na unikátní postapokaliptickou atmosféru a perfektní animaci budu vzpomínat velmi dlouho. Hlavně v úvodu se člověku vybaví vzpomínky na Ghost In the Shell, kterému by prvních pár dílu jako z oka vypadlo. To se však razantně mění ve druhé třetině seriálu, kde dochází jak k výrazné změně prostředí, tak i vývoji hlavní postavy (Vincenta) z ukňouraného imigranta do dobrodruha a pána svého osudu. Je velká škoda, že se tvůrci nechali unést různými filosofickými citáty a narážkami (hlavně v poslední třetině seriálu) a snažili se parafrázovat různé klasické mýty a báje. Ono to nezní jako nic špatného nebýt toho, že tyto rádoby filosofické rozpravy nedávají valný smysl a působí spíše dojmem, že se autoři snažili aby byl seriál cool a chytrý. Což nakonec není a samotný závěr je tak trochu NGE na tripu, kde se plácá páté přes deváté, jen aby se to už nějak ukončilo v co nejsložitější podobě. Nebýt 3 dílů, které byly tradičními fillery a skoro unudily člověka k smrti, bych snad dal i 5*, ale kvůli fillerům a přemíře filosofických narážek beze smyslu musím nakonec výsledné hodnocení snížit. Každopádně kvůli hlavní trojici postav, která je velmi slušně napsaná, atmosféře a naprosto famózní animaci se vyplatí tomuto dílku dát šanci. ()

Rhaegar

Poctivé postapo. Lidé co to přirovnávají k evangelionu mají pravdu. Tohle bych řekl, že je Neon Genesis Evangelion 2.0. Převzali stěžejní prvky a některé věci dokonce oproti tomuto kultu vylepšily. Bohůmžel nemohu hodnotit výše když to všechno není tak nějak dotažené do konce. Jako například to všudepřítomné filozofování. Nemá na nic dopad a tvoří jenom kulisu a snaží se ve vás vyvolat pocit, že sledujete něco hlubšího a významnějšího než ve skutečnosti (podobně jako Matrix). Příběh tam sice nějaký je, ale aby se to nějak ukočírovalo musí se s ním lacině manipulovat takže se divákovy nic zásadně nevysvětlí a skáče se v prostoru a času jen proto aby v tom měl divák ještě větší bordel. Jasně tento styl má svoje zastánce, ale já jim nejsem. Proto hodnotím za lepší ***. ()