Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

swe

Film nám představuje tři generace mužů typické, maďarské, středostavovské rodinky: Děda, sexuálně frustrovaného vojína ukájejícího se v lepším případě ohněm, v horším případě kupou prasečích střev. Otce, mistra Maďarské lidové republiky v požáraní všemožných sraček, který se mimochodem významně zasadil o prosazení této disciplíny na letních olympijských hrách v mongolském Ulánbatáru a po kterém je dokonce pojmenována technika zvracení, a konečně, poněkud nedomrdlého synka, který se bohužel moc nepotatil a místo žraní pětseti tyčinek za hodinu vyniká v disciplíně autopreparace, což se také cení, nemluvě o tom, že vlastní neuvěřitelně stylovou peněženku z veverky... Nejvíc ze všeho mě na Taxidermii děsí pocit, že všechen ten totálně absurdní, nechutný, zvrácený bordel skutečně měl nějakou myšlenku... A do toho všeho zní parádní hudba brazilského umělce. ()

Tomatáš

Netřeba cokoliv dodávat!Fajnšmekři toto musí jednoznačně vidět!Hlavně se ničemu nedivit a nechat mysl otevřenou.....;) ()

zdenny

Lidi by se neměli dívat na filmy s tím, co jim o nich předloží sám jejich tvůrce. Třebaže to může vést k zamyšlení a polemice. Jasně to ukazuje první příběh. Ať mi nikdo nevykládá, že ten idiot v něm touží po lásce. Celou dobu si honí péro, což může znamenat, že buď je tak frustrován, že je to to jediné (ta jediná radost), co mu zbývá anebo je to prostě opravdu jen to jediné, co mu zbývá. Závěrečná představa, že souloží se ženou svého nadřízeného může podkreslovat jeho pocit "alespoň teď mám nad někým moc" anebo "teď ti vyšukám tvoji starou" - za ta všechna příkoří a za to, že ti musím celé roky sloužit. To, že vyšukal zabité prase jen dokresluje stav jeho duše a absolutního zmaru. Možná by se na to dalo dívat takto. Jenže spíš si myslím, že režisér je podobně nemocný. Každý totiž do svého díla dává něco ze sebe, aby to vypovídalo něco o něm samém. Myslím si, že si nikdo nedovolí stát úplně bokem. Každý má rád svůj podpis. Jestli tedy chce pan režisér něco kritizovat a vybere si takovýto způsob, je to jeho věc, pro mě není úplně normální. Druhý příběh je tak na čtyři hvězdy. Chápu jej jako příběh o lásce a o soutěživosti sportovců v socialistických zemích. V dobách, kdy jim byly ordinovány tréninkové metody takového rázu, že se pro tabletky nechodilo daleko. Vše pro vítězství nad zlým kapitalistickým světem. O němž v tomto příběhu není ani zmínky. Tento příběh byl velice dobře sladěn obrazově i zvukově. Mně ladil hodně a musím přiznat, že jsem si jeho mileneckou dvojici velice oblíbil. Dokážu si představit celovečerní film s touto dějovou linií. Třetí příběh mě zajímal jen proto, že zde hrál jedlík z příběhu prostředního. Zajímalo mě, jak skončí on, spíš než, jak skončí ten kostnatý pitomec, který byl fakt jeblý. Říkal si - okolní svět na mě sere, jen mezi těmi svými ptáky a zvířaty jsem svým pánem, tak tady taky nadosmrti zůstanu. Vlastně koreluje s příběhem prvním. Jde o to, že duševně prázdní lidé dělají věci, jaké prostě normální člověk nedělá. Celkově shrnuto chci říct, že nesouhlasím s názorem, že se jedná o jakési zrcadlo společnosti. Že jsou lidé svině, to víme. Spíš se jedná o to, že se někteří lidé cítí nedoceněni a proto sklouznou k pokleslým věcem - ve jménu svého "vyššího" já. A pak je tu armáda tupých inteligentů, kteří toto ubohé dílo blahořečí. Je mi jich líto. Především proto, že se na to nedívali svýma očima, nýbrž očima toho, kdo jim řekl, jak to mají chápat. Ubohost. ()

marie.en

Z tohohle filmu jsem spíš rozpačitá. Asi je to umění, dekadence a podobně, určitě má svojí hodnotu, ale pro mě je hlavně nechutný. Naturalisticky nepokrytě nechutný. Ano, je to umělecké dílo, ale velmi prapodivné a já ve výsledku nevím, co si o tom myslet.... ()

sheldonka.

Tohle bylo na mě opravdu moc. Asi 4x jsem si řekla, že film vypnu, ale dodívala jsem se do konce této nechutnosti. Víckrát vycpávání vlastních otců vidět rozhodně nepotřebuju. ()

cross

Pálfi je nepřehlédnutelnou osobností Evropského filmu - o tom není pochyb... Taxidermií to jednoznačně dokázal - jeho cit pro detail i vizualitu a zároveň bezostyšné odhodlání šokovat a odhalovat s pomocí stoprocentně nekonvenčního scénáře jsou téměř až dechberoucí! Pohled na jednu rodinnou tragédii, která vlastně trvala tři generace je nechutným, ale zároveň úsměvným a velmi zábavným povídáním téměř o ničem... Zatímco první příběh je jen takovým oťukáváním a poslední se snaží vypovědět cosi filozofického, prostřední dokonale rozehraje celou lidskou tragédii se sportovními prvky.... ať se tedy díváte na Taxidermii jak vám morál dovolí, jedno jí nikdo neupře - skvelé režijní, herecké a kamerové zpracování stejně jako originalitu která by se dala krájet... Bohužel, bez výraznější pointy či smyslu celku...což je obrovská škoda... ()

Ravi

Šokující filmový úlet, který tak trochu samoúčelně vrhá na diváka stín všeho, co se v naší společnosti příliš nepovedlo. Příběh tříčlenné mužské rodové linky, která by nikdy nikoho nemohla zaujmout, snad jen v této extrémně podané a dodatečně podbarvené fikci, která je sice svým způsobem zajímavá, ale neskutečně samoúčelná. Je to film pro večerní promítáni na chalupě s přáteli. Odpudivý, jednoduchý, nikterak poučný, orignální, úsměvný, pobuřující, nechutný, zapamatováníhodný, ale ne v kladném slova smyslu. Je to vlastně jen studie dvou budižničemů, kteří toužili po uznání a nesmrtelnosti a jejich děda, který toužil jen po tom jednom. Film, u kterého se Vám několikrát možná udělá špatně, ale to je tak vše. Být hrdý na to, že po mě pojmenovali techniku blití ... no, řekněte sami. 40% = 2/5 ()

silent cut

už první záběr mi dal jasně najevo, že pokud se pohodlně neposadím a nepřijmu mnohem více, než jsem běžně v kině příjmout, nedopadne to dobře... hard core verze maršála Malinovkého se svíčkou je ale pouhý začátek, protože pak přichází další a další vypíchnutí nějakého aspektu lidské povahy a její názorné převedení do praxe za pomocí digitálních i pravých ale dost odpudivých věcí... Ale funguje to... Například z výjevu z Andersenovy pohádky se kromě naprosté zvrácenosti nedá upřít ani vtip... Postavy jsou pábitelé jak se patří a velice chytře zapadají do společenských struktur své doby... odpudivě přitažlivá tragikomická satira s dokonalou audiovizuální stránkou... To není málo. ()

Philoun1

Bylo pro mě hrozně težké rozhodnout se jak budu bodovat tento neuvěřitelně...no ani nevim co chci říct prostě to nejde. Říkal sem si jestli to vůbec mám bodovat a nepřidat jen komentář. Protože tomuhle za 3* dát nejde to je průměr. A nakonec teda originalita zvítězila nad nechutností takže to není za 2* ale za 4*. ()

IMPAIRED

Užívání inteligenetně znějících cizích slov jako velmi dekadentní, sofistikovaně atd staví diváka do pozice rádoby intelektuála který rád čte básně a hledá v něčem smysl. Divák je paralelou filmu, a záleží na postoji, a chápu že někomu přijde unikátní cokoli, co šokuje a tím že se v tom vyžívá ho v jeho hlavě staví výš. Film vyjadřuje nádhernou myšlenku, zcela neobvyklým způsobem, je dotáhlý k dokonalosti, i když je veden ve stylu nezáživné madarské produkce s šedým odstínem, ale s mou vrozenou averzí k obdivování cizích myšlenek a nepřátestvím k filozofii tento film hodnotím jako velmi prvoplánový, jenom donutit chytráky špekulovat o DEKADENCI a SOFISTIKOVANOSTI a sdělit co si autor myslí. Mám vlastní hlavu, čili tři hvězdy za velmi povedené zpracování, nic víc. ()

standsiller

Jedna z tých najúchylnejších vecí čo som videl. V konečnom dôsledku som prekvapený, že pomedzi zhrozenie ktoré mi tento maďarský film ponúkal som dokázal oceniť pútavý dej. Realizmus a nesmierne zaujímavá reflexia doby a tých najprapodivnejších stránok človeka. Asi takto by som klasifikoval celý tento počin, ktorý mi ponúkol nový rozmer. S hodnotením mám zatiaľ problém, ale zlé to nebolo. Keď som sa preniesol cez tieto veci pri ktorých ma vyslovene napínalo, tak sa môžem považovať za diváka so silným žalúdkom. ()

zsn

Dobrej maďarskej hnus, který mne utvrdil o jejich mentalitě. Film Lidská stonožka, který jsem měla za nejzvrácenější je oproti tomuhle slabý odvar. ()

Soweek

Jedna z věcí, kterou prostě musíte vidět, protože takovýto film už dlouho neuvidíte. Naprosto zvrácené, hnusné a geniální! Komentáře přede mnou to vystihují přesně, takže nemám co bych dodal. ()

ondrech

Kamera: Gergely Pohárnok .... skvelooost! Nikdy v zivote jsem nic takoveho hnusne krasneho nevidel. Bohuzel pribehy jsou znacne nevyrovnane, prvni nic moc, druhy parada a treti neco mezi tim. ()

bloodvomit

Hrozně živočišná kontraverzní podivnost, někdy dobrý, někdy hrozný, každopádně dost groteskně sugestivní vhled do socialismu. ()

mohamedsfinger

Asi tuším, co tím chtěl autor říct, ale nějak to na mě nepůsobí. Zdá se mi, že většina věcí zobrazených ve filmu už tu někdy dříve byla. Možná kdyby z druhé a třetí části byly samostatné propracované filmy, bylo by to lepší. Takhle je to jen průměr. ()

Arius

Keď som tu natrafil na Taxidermiu, povedal som si to musím vidieť! Rozhodne to bude niečo inovatívne a originálne, žiaľ realita bola iná. Tie odkazy,rozpory,otázky čo tú ľudia videli to všetko mi tam akosi chýbalo, pripadalo mi to ako skvelý námet s ktorým sa však vôbec nepracovalo, dej iba plynul,parkrát som sa pousmial ale to je asi tak všetko, taká menšia mäsiarina bez hlbšieho významu, alebo aspoň ja som ho tam nevidel.Originálne? rozhodne. Perfektné,geniálne,dychvyražajúce? nepovedal by som. ()

OughJay

Nejsem zas takovej puritán, abych dával odpad, ale nechutný to bylo teda docela dost. Možná je to fajn film jako předvoj pro Lidskou stonožku. O tý jsem slyšel, že se z ní lidem dělá na zvracení, no a Taxidermia k tomu v mnohých scénách taky neměla daleko... Přece jenom sledovat tři generace jedný zcela zvrácený rodiny po dobu hodiny a půl bylo až až. První šukal prasata, druhej se přežíral a třetí se sám vypreparoval... Nevadilo mi se na to dívat, neměl jsem žádný morální zábrany, ale někdy ta syrovost působila prostě až zbytečně. Každopádně na tenhle film asi nikdy nezapomenu a i pro to ho už nikdy nebudu potřebovat vidět znova. Öreg Balatony Kálmán: "Because listen, Vendel, I have a theory...That it's not the world that makes the cunt go around, but it's cunt that makes the world go around." ()

PfefferSalz

Jakožto člověk, který si libuje v ujetostech, jsem se nadmíru dobře bavil. Sice to po tomhle filmu už nemohl být typický romantický večer, ale přesto. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007